سه شنبه 29 خرداد 1397 17:15:41

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خبر تصویری
چاپ

کد خبر : 9270

تاریخ انتشار : 04/07/1393 - 15:28

اختتامیه سیزدهمین دوره‌ی جشنواره فیلم مقاومت

حاتمی‌کیا: اگر در برابر حرف‌های کیارستمی موضع نگیرند، یقین پیدا می‌کنم در دولت نفاق وجود دارد/تشکر «مریلا زارعی» از رسانه‌هایی که با وجود اختلافات ایدئولوژیک از او حمایت کردند/ جایزه‌ی «حسن نصرالله» به فرزندش رسید

 اختتامیه سیزدهمین دوره‌ی جشنواره فیلم مقاومت

سوادکوه- در اختتامیه‌ی سیزدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی مقاومت، پای خیلی‌ها به میان کشیده شد؛ از «کیارستمی» و اظهارات سخیفش تا «سید حسن نصرالله» و پایداری مثال‌زدنی‌اش.

 

به گزارش رجانیوز، سیزدهمین جشنواره‌ی بین المللی فیلم مقاومت در حالی شب گذشته با برگزاری مراسم اختتامیه و معرفی برگزیدگان به پایان رسید که امسال با اضافه شدن بخش‌هایی چون پژوهش، سخنرانی‌های تخصصی افرادی چون «حسن رحیم‌پور ازغدی»، «حجت الاسلام پناهیان»، «حجت السلام میرباقری»، «آیت‌الله حائری شیرازی»، «حسن عباسی» و ...، تقویت بخش بین‌الملل و نیز برگزاری نشست‌های نقد و بررسی آثار با حضور نسل جدید منتقدان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، سنجیده‌تر، منظم‌تر، مفصل‌تر و گفتمانی‌تر از همیشه برگزار شد.


آیین اختتامیه سیزدهمین جشنواره فیلم مقاومت از ساعت 19، با حضور سرداران نقدی، سلامی، جزایری، فضلی، منتظرالمهدی، جباری، محسن رضایی، سینماگران و چهره‌های فرهنگی و هنری از جمله حجت‌الله ایوبی، محمد‌رضا جعفری جلوه، بیژن نوباوه، وحید جلیلی، ابراهیم حاتمی‌کیا، مریلا زارعی، نرگس‌ آبیار، سعید راد، جمال شورجه، پرویز شیخ طادی، محمدرضا شریفی‌نیا، نادر طالب‌زاده، مصطفی رزاق کریمی، مجتبی راعی، ابوالفضل جلیلی، مهدی فرجی، حسین فرحبخش، احمد مرادپور، محمد حسین لطیفی، محمدعلی باشه‌آهنگر، محمدرضا عباسیان، محمود پاک نیت،  حبیب‌الله کاسه ساز،  امیرحسین شریفی، سید‌سعید سید‌زاده و ... در برج میلاد تهران آغاز شد.

محمد خزاعی: از شب‌نشینی‌های شبه‌روشنفکران تا بازار گرم سینمای مقاومت

در ابتدای این مراسم، «حامد زمانی» جدیدترین اثر خود با عنوان «بسیم‌چی» را که ویژه هفته‌ی دفاع مقدس تولید شده، با گروه نمایشی خودو فرمی متفاوت روی صحنه اجرا کرد.

سپس طبق رسم همه‌ی جشنواره‌ها، نوبت به سخنرانی «محمد خزاعی» -دبیر جشنواره- رسید تا پشت تریبون قرار گیرد و گزارشی از روند جشنواره ارائه کند. اما «خزاعی» ترجیح داد به جای ارائه‌ی گزارش، از شب‌نشینی‌های برخی شبه‌روشنفکران و طعنه‌ها به سینمای دفاع مقدس بگوید و از گرم بودن بازار سینمای مقاومت ابراز خوشحالی کند.

به گزارش روابط عمومی جشنواره‌ی بین المللی فیلم مقاومت، متن کامل سخنرانی «محمد خزاعی» به این شرح است:

«هوالعزیز


ای جماعت جنگ یک آیینه است

هفته تاریخ را آدینه است

لحظه ای از این همیشه بگذریم

اندر این آیینه خود را بنگرید

روزگاری نقل هنر مقاومت اینچنین بود. تعداد اندک از شیرمردانی که در ادامه‌ی خطوط آسمانی نبرد، پایه‌ی سرزمین هنر گذاشته بودند و در این بهشت، حقیقت  ناتمام را می‌جستندامروز و پس از دو دهه از آن روزها، به برکت نفوس مطهر شهدا و ایثارگران، بازار هنر و خاصه سینمای مقاومت گرم است.

 

امروز چه بسیارند سینماگرانی که کمر همت بسته‌اند و سالک جاده‌های آسمانی شده‌اند و با خلاقیت و سرمایه‌ای از جان و روان‌شان، مظلومان جهان را یاری می‌دهند و در برابر هرآنچه پلیدی است، می‌ایستند.

اگرچه در این مسیر پرتلاطم، به خاطر عقاید و شعارهای‌تان بعضی از شما اجتناب کنند و در شب‌نشینی‌های شبه‌روشنفکری‌شان شما را به سخره بگیرند؛ اما بدانید عده‌ای باید حریم انقلاب را حفظ کنند و آنان در حقیقت همین سینماگران عرصه‌ی مقاومت و انقلاب و مرزبانان فرهنگی کشور هستند.

برگزاری جشنواره‌ی موضوعی، آن هم به وسعت و پنهای مفهوم مقاومت در شرایط فعلی همانند فیلم ساختن در این عرصه‌ها کاری سخت و انصافاً طاقت فرساست. رتق و فتق امور تکراری و جاری روزمره، نامهربانی‌ها و ناملایمات اجتناب ناپذیر و همه و همه که شما از من به آن آگاه‌ترید. اما بهشت را به بها می‌دهند نه به بهانه...

اگر رهبر انقلاب ثبت و زنده نگاه داشتن دفاع مقدس و یاد شهدا را هم‌سنگ جهاد ارزیابی کردند، یقیناً ثواب و شأن این جهاد در پس همین سختی‌ها و طعنه‌های دنیوی است.

جشنواره‌ی سیزدهم در شرایطی برگزار گردید که حوادث بین‌المللی اخیر و تنش‌های منطقه‌ای ناشی از تجاوزات وحشیانه‌ی رژیم صهیونیستی، گروه‌های منحرف تکفیری و فرصت‌طلب آمریکا در مبارزه با تروریست، بر ضرورت انسجام و تلاش هنرمندان متعهد سینمای در ساخت آثاری در حوزه‌ی مقاومت و طبعاً برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، مهر تأیید زد.

تا وقتی هنرمندان دردآشنا و فرزند زمان خویش هستند، خاموشی شمع محفل سینمای دفاع مقدس و مقاومت نه تنها محقق نخواهد شد، بلکه هرروز بر شکوه و عظمت آن افزوده خواهد شد.

امیدوارم در تأسی به سید شهیدان اهل قلم مرتضی آوینی دچار روزمرگی نشویم و آفت روزمرگی ما را از وظیفه‌ی تاریخی‌مان غافل نکند. ما قدردان تمام بزرگانی هستیم که خود و هنرشان را وقف الهی‌ترین هنر انسانی کردند تا جهان، شکوه مقاومت و پایداری را مقابل ستم و ستمگران جهان بچشند. بشریت همواره وامدار چنین هنرمندان بزرگ و باشکوهی است. قدم‌هایتان استوار و آسمان‌تان همواره آبی. ان شاءا...»

سردار نقدی: ملت سینمای ابتذال را در 22 بهمن 57 دفن کرد

سپس نوبت به سخنرای «سردار نقدی» رئیس سازمان بسیج مستضعفین رسید. به گزارش تسنیم، وی در ابتدای صحبت‌های خود گفت: «قبل  از هر سخنی سلام گرم امام خامنه‌ای عزیز را که به شما ابلاغ فرمودند، عرضه می‌کنم. و از همه کسانی که در این جهاد فرهنگی نقشی دارند و خانواده‌ی شهدا که محفل ما را نورانی کردند، سپاسگزارم.»

 

وی افزود: «برگزاری این جشنواره در هفته‌ی دفاع مقدس معنای خاصی دارد. امام(ره) فرمودند جنگ ما جنگ حق و باطل است که تمام شدنی نیست. بلی؛ دفاع پایان نیافته است و این جنگ امروز با شدت بیشتری از دهه‌ی شصت جریان دارد. منتها دشمن ترسو که توان ایستادن جلوی رزمندگان ما را ندارد، به حربه‌ی تزویر روی آورده و به جای نیروهای زرهی با خانه‌های فساد، شبکه‌های فساد، فضای مجازی، مواد مخدر و الکل علیه ما صف آرایی کرده است. این جشنواره در برابر این جبهه‌ی تزویر ایستاده است. هنرمند مقاومت امروز خط شکن این مبارزه مقدس است.»

رئیس سازمان بسیج مستضعفان خاطرنشان کرد: «آنها می‌خواهند با نیروهای تروریستی، شبکه‌های مجازی و... زندگی مسالمت آمیز بین مذاهب و قومیت‌ها را از بین ببرند تا خود حاکم شوند. هنرمند متعهد با نشان دادن وحدت مردم روبروی آنها می‌ایستد.»

نقدی گفت:‌ «آنها می‌خواهند هر جنایتی را موجه جلوه دهند. آنها جنایات فجیع را از پشت پرده سامان می‌دهند و خود ابتکار را به دست می‌گیرند. هنرمند با پرده‌دری از چهره‌ی کثیف آنها، چهره‌ی اصلی آنها را نشان می‌دهند. آنها می‌خواهند با قدرت رعب و وحشت انسان‌ها را از پا دربیاورند، ولی هنرمندان مقاومت با روحیه دادن به مردم این اجازه را به آنها نمی‌دهند.»

وی اضافه کرد: «در قاب دوربین آنها، رودخانه‌ی آزادی‌خواهی انقلاب اسلامی که در حال جریان است، دیده نمی‌شود، اما کف‌های روی آب و گندآب‌های کنار آن نمایش داده می‌شود. آنها می‌گویند می‌خواهیم دلسوزانه مشکلات را برطرف کنیم، اما آنها باید همه حقایق را ببینند.»

رئیس سازمان بسیج مستضعفان تاکید کرد: «هنرمند مقاومت اهل نقد است و خودی را هم نقد می‌کند، البته نه آنطور که ملت را مایوس نشان دهد. هنرمند جنگ اگر از زشتی جنگ می‌گوید. از عظمت مقاومت هم می‌گوید تا مدافعان، دست‌شان روی ماشه‌ی اسلحه‌ها نلرزد. اگر هنرمند سلاح دشمن را نشان می‌دهد، مقاومت رزمندگان را هم نشان می‌دهد تا کسی از مقاومت در برابر آنها نترسد.»

نقدی گفت: «برخی می‌خواهند سینمای ابتذال قبل انقلاب را بیدار کنند، اما ملت بیدار این ابتذال را در 22 بهمن دفن کردند و این ابتذال با دم مسیحایی هم بیدار نمی‌شوند. ببینید مردم چطور در کنار آتش زدن هر شعبه‌ی مشروب فروشی و ... یک سینما هم در کنار آن آتش زدند. خب اگر روی آن خاکستر امروز سنیمایی داریم و با به هنرمندان همین سینما بدان افتخار می‌کنیم، آن را مدیون دفاع مقدس و مقاومت جانانه ملت‌مان هستیم.»

وی افزود: «هنرمندان برجسته‌ای که اکنون قد برافراشته‌اند، مدیون سینمای انقلاب و دفاع مقدس هستند. حال این سوال مطرح می‌شود که ایا برگرداندن سینما به آن حال و روز خدمت است یا خیانت؟»

رئیس سازمان بسیج مستضعفان  تاکید کرد:‌ «این جشنواره می‌خواهد  سنگر و پناهگاه هنرمندانی باشد که می‌خواهند صدای رسای مظلومان باشند. این جشنواره متعلق به هنرمندانی مظلومی است که آثار برجسته‌ی آنها در جاهای دیگر دیده نمی‌شود. این جشنواره می‌خواهد صدای کودکان مظلوم غزه و مادران لب تشنه‌ی آنها باشد. این جشنواره می‌خواهد نشان دهنده‌ی استقامت مادری باشد که 5 فرزندش را می‌دهد و بعد خودش از امام درخواست رفتن به جبهه می‌کند. این جشنواره صدای آن همسر جانبازی است که 30 سال از همسرش مراقبت کرد. این جشنواره نشان دهنده‌ی روح بزرگ نوجوانی است که به جبهه رفت و دو دست و دو پایش قطع شد، اما وقتی برای روحیه دادن به او به بیمارستان رفتیم، از او روحیه گرفتیم.»

 

وی گفت:‌ «آن کسانی که میخواهند با هنرمندان بی‌شرافت غرب عکس بیاندازند، بروند. هنرمند مقاومت افتخارش این است که جایزه‌اش را از مادر شهید می‌گیرد. هنرمند مقاومت افتخار می‌کند که عکس یادگاریاش را با جانبازان می‌گیرد. این جشنواره بخشی از نهضت مستضعفان علیه مستکبران است. ما از علی(ع) اموخته ایم که در راه هدایت از کمی عدد نترسیم.»

رئیس سازمان بسیج مستضعفان  در پایان گفت: «اگر دیروز به وعده‌ی امام(ع) که در جنگ به فتح فلسطین دست می‌یابیم باور داشتیم، اکنون به یقین رسیدیم. ظالمان بدانند که بیت المقدس را آزاد می‌کنیم و با هنرمندان بسیجی شما را رسوا می کنیم و با امام بزرگوارمان آنجا نماز خواهیم خواند.»

اهدای جوایز بخش مستند و فیلم کوتاه

بعد از این دو سخنرانی، در حالی که ریتم مراسم کمی کند شده بود، نوبت به بخش جذاب اهدای جوایز و اعلام برگزیدگان بخش های سینمای ایران، سینمای بلند بین الملل، جایزه عماد مغنیه، فیلم کوتاه، فیلم مستند، فیلم‌ مستند بخش بین الملل، برگزیدگان بخش تکفیری‌ها، فیلم برگزیده مردم، فیلم برگزیده خانواده شهدا و جایزه ویژه دبیر جشنواره رسید.

 

در ابتدا، هیات داوران در بخش فیلم‌های کوتاه دیپلم افتخار برگزیده‌ی سوم را به «داریوش غذبانی» برای فیلم «حنانه» اهدا کرد. دیپلم افتخار برگزیده‌ی دوم نیز به فیلم «ساعت 3» ساخته رقیه توکلی تعلق گرفت.

 همچنین هیات داوران بخش فیلم‌های کوتاه سیزدهمین جشنواره‌ی فیلم مقاومت، تندیس و دیپلم افتخار برگزیده‌ی اول را به «سیف‌الله یزدانی» برای فیلم «از درون آیینه» اهدا کردند.

در بخش مستند، دیپلم برگزیده‌ی سوم به «مصطفی رزاق کریمی» برای مستند تحسین شده‌ی «خاطراتی برای تمام فصول» رسید.

 

دیپلم افتخار برگزیده‌ی دوم هم به «محمد علی فارسی» برای مستند «ابرها در راهند» با موضوع تکفیری‌ها در آلمان و تقابل آنها با اسلام شیعی تعلق گرفت. تندیس این بخش را «محسن یزدی» -تهیه‌کننده اثر- دریافت کرد.

 

همچنین، تندیس و دیپلم افتخار برگزیده‌ی اول به «محسن برمهانی» برای فیلم «به پشت تابلو نگاه کن» اهدا شد.

 

اما مگر می‌شود بحث سینمای مقاومت در میان باشد و نام مستند «آخرین روزهای زمستان» به میان نیاید؟ مشخص است که جواب منفی است. بنابراین، هیات داوران جایزه‌ی ویژه‌ی بخش مستند را به «حبیب والی‌نژاد» برای فیلم «آخرین روزهای زمستان» (به کارگردانی «محمدحسین مهدویان») اهدا کرد.

در ادامه‌ی این مراسم، هیئت داوران در بخش مستند بین الملل، جوایز خود را بدون ترتیب به «خالد جرار» برای مستند «نفوذی»، «محسن برمهانی» برای مستند «به پشت تابلو نگاه کن»، «مصطفی رزاق کریمی» برای مستند «خاطراتی برای تمام فصول» و «روح الله رفیعی» برای مستند «خالد و مجتبی » اهدا کرد.

مریلا زارعی: تشکر می‌کنم از رسانه‌هایی که با وجود اختلاف ایدئولوژیک از من حمایت کردند

اما بالاخره نوبت به برگزیدگان بخش سینمای ایران رسید که در این قسمت، ابتدا جایزه‌ی بهترین جلوه‌های ویژه به «سید هادی اسلامی» برای فیلم «چ» تعلق گرفت.

سپس نوبت به جوایز بازیگری رسید. جایزه‌ی بهترین بازیگر زن به «مریلا زارعی» برای «شیار 143» و بهترین بازیگر مرد به «بابک حمیدیان» برای «چ» اهدا شد.

 

به گزارش تسنیم، «مریلا زارعی» بازیگر فیلم «شیار 143» و «چ» پس از دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم «شیار 143» گفت: «تشکر می‌کنم از همه‌ی عوامل و گروه محترم فیلم‌های «چ» و «شیار 143» و در رأس آنها «حاتمی‌کیا» و «نرگس آبیار». این سومین بار است که من این جایزه را برای نقش‌آفرینی در فیلم «شیار 143» می‌گیرم و فکر می‌کنم که دیگر نوبت اکران این فیلم و دیده شدن توسط مردم رسیده است.»

وی افزود: «همچنین تشکر می‌کنم از همه اهالی قلم و رسانه‌ها که در این چند ماه اخیر بعد از جشنواره‌ی فیلم فجر همراه من بودند. کسانی که شاید برخی از لحاظ ایدئولوژیک با من تفاوت داشتند، اما از من حمایت کردند؛ چرا که «الفت» (شخصیت اول فیلم «شیار 143») و الفت‌های سرزمین من برای‌شان اهمیت داشت و محترم بود. همچنین تشکر می‌کنم از کسانی که من را فراموش نکردند. من نقشی را بازی کردم که برای اسم بردن آن نقش یعنی مادران شهدا نمی‌توان نشسته حرف زد.»

بازیگر فیلم «شیار 143» با گفتن این جمله که «این جشن برای من بسیار ارزشمند است»، ادامه داد:‌ «من در جشنواره‌ی فیلم مقاومت صحنه‌هایی را دیدم که این صحنه‌ها به من قوت قلب داد که من ‌می‌توانم اینجا با شما صحبت کنم. الفتی که من در «شیار 143» بازی کردم، یک نمونه از مادران شهدا بود و من تا اینجا به عهد خودم وفا کردم.»

 

زارعی در پایان اظهار داشت: «من یک بازیگرم و فقط لباس این نقش را به تن کردم و با خلوص و اعتقاد حرف زدم، اما امشب می‌خواهم که با «الفت» خداحافظی کنم، برای اینکه باید این راه را ادامه داد. از مادران بزرگوار شهدا می‌خواهم که برای من دعا کنند، همان‌طور که دعا کردند و فرزندان‌شان را برای اینکه از سرزمین‌مان دفاع کنند، بدرقه کردند. من این امانت را به دست مردم خوبم می‌سپارم. شما را قسم می‌دهم به خاک پاک سرزمینم و به خون پاک شهدای سرزمینم؛ به اشک چشم مادران منتظر و به آزادگی آزادگان شما را قسم می‌دهم که نگذارید الفت در این شلوغی‌های شهر غریب بماند. اکران فیلم «شیار 143» وعده‌ی ما و شما مردم خوب سرزمین من است.»

 

«بابک حمیدیان» نیز پس از دریافت تندیس بهترین بازیگر نقش مرد، خطاب به «ابراهیم حاتمی‌کیا» گفت: «از شما ممنونم، کنار شما رفاقت را تجربه کردم. من با یک باور عمیق وارد فیلم شما شدم و الان هم جایزه‌ی باورم را دریافت کردم.» (فارس)

بهترین فیلمنامه برای «نرگس آبیار»؛ «تنهای تنهای تنها» هم تقدیر شد

همچنین، در همین بخش، دیپلم افتخار و لوح تقدیر بازیگری مرد به «میثم فرهومند» بازیگر نوجوان فیلم «تنهای تنهای تنها» و جایزه‌ی ویژه‌ی بازیگری مرد به «پرویز پرستویی» -بازیگر فیلم «میهمان داریم»- به خاطر فعالیت مستمر سینمایی در حوزه‌ی دفاع مقدس تقدیم شد.

 

در بخش فیلمنامه، دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه به «انسیه شاه‌حسینی» برای «زیباتر از زندگی» و تندیس بخش فیلمنامه به «نرگس آبیار» برای «شیار 143» اهدا شد.

 

در بخش کارگردانی، ابتدا دو دیپلم افتخار اهدا شد. دیپلم افتخار بهترین کارگردانی به «نرگس آبیار» برای «شیار 143 » و «احسان عبدی پور» برای «تنهای تنهای تنها» تعلق گرفت. سپس تندیس بهترین کارگردانی به «ابراهیم حاتمی‌کیا» رسید.

 

حاتمی‌کیا: اگر مسئولان سینما در مورد کیارستمی صراحتاً موضع نگیرند، یقین پیدا می‌کنم در دولتی حرف می‌زنم که در آن نفاق است

اما با خواندن نام «حاتمی‌کیا» برای دریافت جایزه‌ی بهترین کارگردانی برای فیلم «چ»، او روی سن آمد و داغ‌ترین بخش مراسم اختتامیه با سخنان او رقم خورد.

«حاتمی‌کیا» روی سن در صحبت‌های آتشینش همان طور که انتظار می‌رفت، از اظهارات توهین‌آمیز «عباس کیارستمی» نسبت به شهدای هشت سال دفاع مقدس، به شدت انتقاد کرد از وزیر ارشاد، رییس سازمان سینمایی، «سید محمد بهشتی» و دیگر مسئولان ارشد سینمای ایران درخواست کرد تا نظرات خود را صراحتاً درباره‌ی گفته‌های این کارگردان بیان کنند.

 «حاتمی‌کیا» صحبت‌هایش را چنین آغاز کرد: «قصد نداشتم صحبت کنم، اما حالا که این فضا ایجاد شده، چند دقیقه‌ای بیشتر  وقت‌تان را نمی‌گیرم، چون این فضا را کاملاً خودی و صمیمی می‌بینم. عزیز کرده‌ای از سینمای ایران، اخیراً حرف‌هایی زده و شهدا را قربانی جنگ دانسته است. من مصاحبه‌ی این کارگردان را چندین بار دیدم. البته همیشه می‌دانستم که جریانی وجود دارد که نسبت به جنگ و دفاع مقدس بی‌تفاوت است.»

کارگردان «چ» افزود: «از همین رو از استادان خود که در رأس آنها «سید محمد بهشتی» قرار دارد، می خواهم که نگاه خود را نسبت به این اظهار نظر بیان کنند. «سید محمد بهشتی» همیشه ما را به فیلمسازی تشویق می‌کرد، اما مرا به جنوب فرستاد و دیگری را به شمال. به هر حال این استاد اعظم، عزیز کرده‌ی جشنواره‌های خارجی است و پرچم ایران را با افتخار بالا برده است. دستش درد نکند، اما آنچه در حال حاضر درباره‌ی شهدا گفته، غیر قابل چشم پوشی است.»

 

«کارگردان فیلم به یاد ماندنی «آژانس شیشه‌ای» ادامه داد: «جناب آقای حسین حقیقی! مدیرعامل اسبق بنیاد سینمایی فارابی! به یاد دارید که من برای فیلمی نزد شما آمدم و گریه کردم و گفتم که این فیلم نباید به خارج از کشور برود. و آنچه که الان رخ داده است، میزان را به دست بچه‌ها می‌دهد. من از همین تریبون از وزیر ارشاد، شخص رئیس‌جمهور، رییس سازمان سینمایی و دیگر مسئولان ارشد سینمای ایران می‌خواهم که مواضع خود را  صراحتاً درباره اظهارات اخیر این کارگردان بیان کنند.»

حاتمی‌کیا متذکر شد: «من به عنوان فیلمسازی که در جنگ بوده و فیلم دفاع مقدسی ساخته است، از حجت‌الله ایوبی که می‌دانم خودش نیز در جنگ بوده است، انتظار دارم نگاه خود را به عنوان رییس سازمان سینمایی درباره‌ی این موضوع صراحتاً بیان کند که اگر چنین نشود، یقین پیدا می‌کنم در دولتی حرف می‌زنم که در آن نفاق است. دعا کنید خداوند کسانی که خون پاک شهدا را نمی‌بینند، رسوا کند.»

 

وی در پایان صحبت هایش متذکر شد: «تشکر می‌کنم از «محمد خزاعی» که این جشنواره را با آبرو برگزار کرد. به اعتقاد من بین جشنواره‌ی فیلم فجر و جشنواره‌ی فیلم مقاومت نباید فرقی وجود داشته باشد. آنچه در این جشنواره وجود دارد، باید در جشنواره‌ی فیلم فجر نیز باشد. نباید فرقی بین آنچه در اینجا گفته می‌شود و آنچه در آنجا به عنوان غایت و نگاه‌ به آینده گفته می‌شود، وجود داشته باشد.»

 «چ» بهترین فیلم شد، جایزه‌ی عماد مغنیه به «ابو زینب» رسید

در ادامه، جایزه‌ی بهترین فیلم نیز به بنیاد سینمایی فارابی برای فیلم «چ» رسید.

 

در بخش بعدی هیات داوران برگزیدگان بخش سینمای بلند بین الملل را اعلام کردند که در این بخش بهترین فیلم به «مسیر طولانی ماندلا تا آزادی» از «جاستین چادویک» و بهترین کارگردانی به «پابلو لارین» برای فیلم «نه» محصول شیلی اهدا شد. همچنین جایزه‌ی بهترین فیلمنامه نیز به «شیار 143» نوشته‌ی «نرگس آبیار» تعلق گرفت.

 

علی غفاری کارگردان فیلم «ابو زینب» و «استرداد»

در بخش جایزه‌ی «عماد مغنیه»، تندیس بخش فیلم داستانی به «ابو زینب» از علی غفاری تعلق گرفت و در ادامه «5 دوربین شکسته» از «عماد برنات» برگزیده‌ی اول، «نفوذی» از «خالد جرار» برگزیده‌ی دوم و «فیلم ناتمامی برای دخترم سمیه» از «مرتضی پایه شناس» به عنوان برگزیده‌ی سوم اعلام شد. همچنین لوح تقدیر این بخش، به «زهره یزدان پناه» تعلق گرفت. حضور دختر شهید «عماد مغنیه» روی سن، یکی از ویژگی‌های این بخش بود.

 

«شیار 143» بهترین فیلم از نگاه مردم شد، «ده‌نمکی» از حاتمی‌کیا» تشکر کرد

برگزیدگان بخش تکفیری‌ها نیز عبارتند از: برگزیده‌ی اول «ام غیاث» از «مجید ذوالفقاری»، برگزیده‌ی دوم «خالد و مجتی» اثر روح‌الله رفیعی و لوح تقدیر برای «محمدرضا اسلاملو» به دلیل ساخت فیلم «شهابی از جنس نور».

 

همچنین فیلم «شیار 143» به کارگردانی «نرگس آبیار» به عنوان فیلم برگزیده‌ی مردم انتخاب شد. فیلم «ابو‌زینب» به کارگردانی «علی غفاری» نیز به عنوان فیلم برگزیده‌ی خانواده‌ی شهدا معرفی گردید.

 

در پایان مراسم نیز جایزه ویژه دبیر جشنواره به «مسعود ده‌نمکی» برای ساخت فیلم «معراجی‌ها» تعلق گرفت. «ده‌نمکی» بعد از دریافت چایزه، در سخنانی کوتاه گفت: «از حاتمی‌کیا به عنوان تنها حامی‌ام در سینمای ایران تشکر می‌کنم و این جایزه را به خانواده‌ی درگذشتگان معراجی‌ها تقدیم می‌کنم.» (فارس)

نشان ویژه جشنواره مقاومت به سید حسن نصرالله اهدا شد

اما در پایان مراسم اختتامیه‌ی سیزدهمین جشنواره فیلم مقاومت، نشان ویژه‌ی این رویداد هنری به «سید حسن نصرالله» -دبیر کل حزب‌الله لبنان- به عنوان اسوه‌ی مقاومت اهدا شد که فرزند وی این نشان را از جانب پدرش دریافت کرد.

 

به گزارش مهر، در این بخش از مراسم اختتامیه، «محسن رضایی» دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، سردار «محمدرضا نقدی» فرمانده‌ی نیروی مقاومت بسیج، «محمد جباری» مدیر عامل بنیاد روایت و «محمد علی خزاعی» دبیر جشنواره فیلم مقاومت روی صحنه آمدند تا نشان ویژه مقاومت را به فرزند سید حسن نصرالله اهدا کنند. در ادامه «سید عبدالله صفی الدین» نماینده‌ی حزب‌الله لبنان در ایران به همراه فرزند «سیدحسن نصرالله» برای دریافت نشان مقاومت این مبارز لبنانی روی صحنه آمدند. فرزند ارشد سید حسن نصرالله پس از دریافت نشان مقاومت از جشنواره ای به همین نام گفت: «همیشه عادت داریم مورد لطف مردم ایران و حکومت امام خمینی (ره) و امام خامنه ای قرار بگیریم. خوشحالم این جایزه را از ملت شهیدپرور ایران دریافت می‌کنم.»

 

سپس «محسن رضایی» دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در سخنانی کوتاه گفت: «هفته‌ی دفاع مقدس را گرامی می‌داریم و از همه‌ی دست‌اندرکاران فیلم مقاومت، چه کسانی که زحمت کشیدند فیلم‌های کوتاه، بلند و مستند تولید کردند و چه کسانی که در هیئت داوران آثار را داوری کردند تشکر می‌کنیم.»

 

وی با اشاره به جایزه‌ی ویژه‌ی «سیدحسن نصرالله» تأکید کرد: «البته جناب سیدحسن نصرالله باید جایزه خود را از دست امام زمان(عج) و امام خامنه‌ای دریافت کنند. خوشبختانه ایشان پرچمی را که از ایران برخاسته شد، به دست گرفت و امیدواریم این پرچم از دست ایشان به دست امام زمان(عج) سپرده شود. امیدوارم ما نیز تحت لوای این پرچم، راه شهدا را ادامه دهیم.»

 

بدین ترتیب، پرونده‌ی سیزدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی بین‌المللی سینمای مقاومت بسته شد، اما تازه انتظارها برای موضع‌گیری مسئولان سینمایی کشور پیرامون گفته‌های سراسر توهین «کیارستمی» آغاز شده است.دیدگاه شما در مورد : اختتامیه سیزدهمین دوره‌ی جشنواره فیلم مقاومت

 اختتامیه سیزدهمین دوره‌ی جشنواره فیلم مقاومت

  • پربازدیدترین ها