دوشنبه 03 اردیبهشت 1397 14:01:04

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 9023

تاریخ انتشار : 01/07/1393 - 08:07

ژنرال‌های دفاع مقدس چه کسانی بودند؟

بعد از پایان ۸سال دفاع مقدس و حماسه ی دلاورمردان عرصه ی جهاد برخی معاندان و دشمنان داخلی و خارجی به دنبال تحریف حماسه ای هستند که کارشناسان و تاریخ نگاران از بیان ابعاد آن عاجز هستند.

ژنرال‌های دفاع مقدس چه کسانی بودند؟

سوادکوه- در سالروز بزرگ‌ترین حادثه پس از انقلاب و حماسی‌ترین و باشکوه‌ترین فراز تاریخ ملت ایران یعنی دفاع مقدس قرار گرفته‌ایم؛ حادثه‌ای سرشار از صحنه‌ها و لحظات ماندگار که نشأت‌گرفته از باورها و ارزش‌های اسلامی جوانان این مرز و بوم است. معارف گرانسنگ دفاع مقدس گنجینه‌ای پایان‌ناپذیر از درس‌ها و عبرت‌ها برای همه عصرها و نسل‌ها و دریایی بیکران است که تنها می‌تواند ذره‌ای از آن را درک و کمتر از ذره را به قلم و زبان آورد.

با شروع تهاجم خصمانه رژیم بعث عراق به پشتوانه ی ابرقدرت های دنیا جوانانی که خود را سرباز روح الله می دانستند و به عظمت قدرت الهی در مقابل همه ی قدرت های دنیوی ایمان داشتند جان بر کف و با الگو گرفتن از قیام ابا عبد الله الحسین پا در میدان جهاد نهادند و با خون خویش حماسه ای را در تاریخ بشریت رقم زدند که کارشناسان و تاریخ نگاران از بیان ابعاد آن عاجز هستند.

اما به راستی رزمندگان اسلام و فرزندان روح الله چه حماسه ای را رقم زدند؟

از وحشیانه ترین حلقه های توطئه ی دشمن که براساس نقشه های شیطانی و شوم، برای هدم اساس اسلام طراحی شده بود، هجوم وسیع نظامی و شروع جنگی بود که دشمن با استفاده از جاه طلبی و غرور حکام عراق طراحی کرد و به راه انداخت . این جنگ که با شعارهای قومی و با هدف تجزیه ی ایران و به امید فتح سه روزه ی تهران و سقوط نظام اسلامی آغاز شد، خرابیهایی در دو کشور و در منطقه به بارآورد که کم نظیر بود و جنایتهایی در دفتر تاریخ به ثبت رساند که تا کنون نظیر آن مشاهده نشده بود.

ملت رشید ایران به دفع تجاوز برخاست و با دفاع مقدس از کیان اسلام و میهن اسلامی، سیلی محکمی بر دشمن نواخت و با سلاح و صلاح و در سایه ی رهبری ولی خدا، آن چنان حماسه ی استقامت و رشادت مظلومانه و سرسختانه یی سرود که در تاریخ، به مثابه ی درس بزرگی باقی خواهد ماند و صراط مستقیم مبارزان و آزادیخواهان را ترسیم خواهد کرد . عنایت خدا در نصرت مظلومان و غلبه ی لشکریانش، بر همه ظاهر شد و این مرحله از توطئه ی دشمن ناکام ماند.

آنچه از حماسه و شجاعت و قدرت و صلابت و فتح رزمندگان اسلام در این مدت گذشت و آنچه از ایثار و قدرت روحی و توکل به خدا و اعتماد به نفس که ملت بزرگ ما از خود نشان دادند، با هیچ بیان قابل توصیف نیست . آری، صحیفه ی دل و لوح ذهن پرخاطره ی آزاد مردان و شیرزنان و غیور رزمندگان و دلیر بسیجیان ملت ما را که مدرنترین سلاحهای ابرقدرتها در برابر اراده ی پولادین آنان خنثی گردیده است، به آسانی نمی توان در هیچ گزارشی ترسیم کرد.

وعده ی ظهور قومی را که «اذلة علی المؤمنین اعزة علی الکافرین یجاهدون فی سبیل الله و لایخافون لومة لائم» (1) باشند، در سیمای پارسایان شب و شیران روز می توان مشاهده کرد که در این دوران، معرکه ی جنگی نابرابر را میداندار بودند و قدرت الهی را در فتوحات فجر و ظفر و کربلا و خیبر نمودند و ثبات قدمشان، آیات فتح را تفسیری روشن بود و همت بلند و عزم راسخشان، اراده ی الهی را مظهری آشکار.

به راستی ژنرال های دفاع مقدس چه کسانی بودند بودند؟

وقتی حضرت امام (ره) حضور در میدان نبرد را تکلیف اعلام کردند از جای جای ایران اسلامی و از همه ی اقشار و آحاد جامعه به این فرمان لبیک گفته شد اما بعد از پایان ۸سال دفاع مقدس و حماسه ی دلاورمردان عرصه ی جهاد برخی معاندان و دشمنان داخلی و خارجی به دنبال تحریف تاریخ جنگ بودند . آن هایی که نه تنها در جنگ نقشی ایفا نکردند و یا فرار را بر قرار ترجیح دادند امروزه راوی تاریخ گشته اند.

برخی در معرفی رزمندگان دفاع مقدس و جوانانی که همه ی ما حیات و امنیت خود را مدیون ایثارگری آن ها هستیم بسیار کم لطفی می کنند. نسل های آینده باید بدانند که رزمندگان ما برخلاف آنچه که معاندین تعریف می کنند از افراد متعصب ، افراط گرا ، بی سواد ، بی ترمز و یا از طبقات ضعیف اجتماعی و فرهنگی نبوده اند بلکه در واقعیت بسیاری از ایثارگران و شهدای دفاع مقدس افرادی بودند که بعد از گذشت سال ها کارشناسان بین المللی به استعداد و نبوغ  آن ها اعتراف دارند حتی  بسیاری از شهدای گرانقدر ایران اسلامی دارای مدارج عالی علمی و تحصیلات آکادمیک در دانشگاه های معتر داخلی و خارجی بوده اند اما با شروع جنگ قلم خود را بر زمین نهادند و سلاح در دست گرفتند تا یک وجب از خاک میهن به یغما نرود و در تاریخ نامی از غیورمردان باقی بماند.

آنچه در ادامه از نظر می گذرانید تحصیلات دانشگاهی و مدارج علمی برخی از شهدای شاخص ایران اسلامی است :

شهید مصطفی چمران دارای مدرک دکتری در رشته پلاسما فیزیک از دانشگاه برکلی ایالت کالیفرنیا و مسلط به زبان های عربی، فرانسوی، انگلیسی و آلمانی

شهید احمد متوسلیان دانشجو رشته مهندسی الکترونیک دانشگاه علم و صنعت ایران

شهید احمد کاظمی دارای مدرک کارشناسی در رشته جغرافیا و کارشناسی ارشد در رشته مدیریت دفاعی و همچنین دانشجوی دکتری در رشته دفاع ملی

شهید سید حسین علم الهدی دانشجوی رشته ی تاریخ در دانشگاه فردوسی مشهد

شهید عباس بابایی در رشتهٔ پزشکی پذیرفته شد، اما به دلیل علاقه به خلبانی، داوطلب تحصیل در رشته خلبانی نیروی هوایی شد و پس از گذراندن دوره مقدماتی برای تکمیل تحصیلاتش در سال ۱۳۴۹ به آمریکا اعزام گشت.

شهید عباس دوران پس از طی دوره مقدماتی پرواز در ایران، برای ادامه تحصیل و فراگیری دوره تکمیلی خلبانی به آمریکا اعزام شد.

شهید حسن باقری  در سال ۱۳۵۴ در رشته دامپروری دانشگاه ارومیه پذیرفته شد ، وی جوان‌ترین فرماندهِ ایران در دوران جنگ ایران و عراق بود و کارشناسان بین المللی وی را یکی از نابغه های ایرانی در طول جنگ معرفی می کنند.

شهید جواد فکوری در سال ۱۳۳۸ در کنکور سراسری شرکت کرده و در رشته پزشکی پذیرفته شد ولی به خاطر علاقه زیادی که به خلبانی داشت، با انصراف دادن از تحصیل در دانشگاه در مهر ماه همان سال وارد دانشکده خلبانی نیروی هوایی شد.

شهید حسن تهرانی‌مقدم دارای مدرک مهندسی صنایع بود ، وی در زمینه ی تسلیحات نظامی دارای تخصص بالایی بود به گونه ای که بعد از شهادت پدر موشکی ایران نام گرفت.

 

شهدا و رزمندگان از نسل های سوم و چهارم انقلاب چه انتظاری دارند؟

شاید بهترین منابعی که بتوان پاسخ این سؤال را از دل آن‌ها بیرون کشید وصیت‌نامه‌های شهدا باشد. اگر چه شهدا وصایایی را مطرح نموده‌اند که بعضاً با هم متفاوتند، اما می‌توان ادعا نمود که یک وصیت مشترک میان آن‌ها وجود دارد و مورد توجه اکثریت مطلق شهدا بوده است. این اهتمام ویژه‌ی شهیدان والا مقام، اهمیت فوق‌العاده‌ی این وصیت را نشان می‌دهد. اما این وصیت چیست؟ می‌توان گفت که تقریباً تمامی شهدا در وصیت‌نامه‌ی خود اشاره به آن داشته‌اند که سعادت دنیا و آخرت در ولایت‌مداری و پشتیبانی از ولایت فقیه است و این جمله‌ی طلایی مشترک میان آن‌هاست. این مردان خدا، انتظار خویش از ما را صراحتاً بیان نموده‌اند. آن‌ها نه تنها خود به صورت عملی، به ندای ولی فقیهشان لبیک گفتند و به سوی جبهه‌ها شتافتند، که با قلم و گفتار خویش نیز آن را اعلان نمودند تا جای هیچ شک و شبهه‌ای برای احدی باقی نماند. البته نمی‌توان گفت که تنها انتظار شهدا از ما اینست، اما می‌توان گفت که مهمترین و کمترین انتظارشان اینست که پیرو واقعی ولی فقیه باشیم. کسی که به این وصیت شهدا عمل نکند، در حقیقت پا بر خون شهدا نهاده است، چرا که آنان خود را فدای نظام اسلامی و ولایت کردند. بر کسی پوشیده نیست که تضعیف ولایت به هر شکل ممکن، تضعیف نظام اسلامی است و تضعیف نظام، تقابل با هدف شهدا و حرکت در مسیر خلاف حرکت آنان است. آنان رفتند تا ولایت بماند. البته در حقیقت آنان نرفتند و حاضر و ناظر بر رفتار و گفتار ما هستند.

منبع:سراج24دیدگاه شما در مورد : ژنرال‌های دفاع مقدس چه کسانی بودند؟

ژنرال‌های دفاع مقدس چه کسانی بودند؟

  • پربازدیدترین ها