دوشنبه 27 آذر 1396 02:32:30

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پیشنهاد سردبیر
چاپ

کد خبر : 8968

تاریخ انتشار : 31/06/1393 - 07:47

نگاهی به برنامه های ارتباطی جدید

الان وقت خواب نیست!

این هجوم همه جانبه نیازمند یک برنامه جامع، پویا و فعال و همچنین به روز است که این روزها در مورد مسئولان فرهنگی و ارتباطی ما یک شوخی است. بعد از همه گیر شدن برنامه های اطلاع رسانی، انفعال دستگاه های ذیربط کاملا مبرهن است...

 الان وقت خواب نیست!

سوادکوه-یک زمانی برقراری ارتباط بی سیم باعث تعجب همگان شده و این تکنولوژی چشم ها را خیره کرده بود.
اینکه روشی غیر از تلفن ثابت برای تماس وجود داشته باشد یک جهش بزرگ در تاریخ ارتباطات ایران بود.
بعد از ورود تلفن همراه به ایران در سال ۱۳۷۲ جمعیت کثیری از مردم کشور برای ثبت نام خطوط همراه به دفاتر مخابرات مراجعه کردند و با وجود هزینه سنگینی که این کار داشت استقبال چشمگیری ازین پدیده شد.
بعد از رایج شدن تلفن همراه و همه گیر شدن این وسیله ارتباطی، سیستم پیامکی از سال ۸۱ آغاز به کار کرد و این پدیده نوظهور پایه گذار نسل جدیدی از ارتباطات در ایران شد.
فراگیر شدن این پدیده تا جایی پیش رفت که رقم پیامهای ارسالی توسط کاربران ایرانی در نوروز ۹۳ از طریق دو اپراتور همراه اول و ایرانسل به رقم خیره کننده ۱۱ میلیارد پیام کوتاه رسید.
پیامک زدن شاید رایج ترین شیوه احوال پرسی های ایرانیان شده بود.
مدتی بعد از ورود پیام کوتاه به ایران، اپراتور دوم تلفن همراه با ارائه امکاناتی چون اینترنت همراه و ارسال فیلم و عکس نسل ارتباطات را یک پله دیگر ارتقا داد.
اتصال به اینترنت حرکتی بود که زمینه ساز اتفاقات بعدی در تاریخ مخابرات ایران شد.
چند سال بعد از فعال شدن اینترنت همراه در ایران، گوشی های تلفن نیز به کلی تغییر کرد. این تغییر بزرگ همزمان با ورود سیستم عامل اندروید به ایران شد. گوشی های لمسی که صفحاتی بزرگ داشتند و قابلیت هایی بسیار بسیار بالاتر از نسل قبلی تلفن ها که از سیستم عامل جاوا پیروی می کردند توجه کاربران ایرانی را جلب کردند و این نسل جایگزین نسل قبلی تلفن ها شد.
اینجا بود که برنامه های پیام رسان وارد گوشه های تلفن همراه شدند و نسل جدید ارتباطات امروزی را پایه ریزی کردند.
برنامه هایی که برای ارسال نامحدود پیام ساخته شده اند و هیچ هزینه ای بجز هزینه اینترنت ندارند. امکان ارسال صوت، تصویر، فیلم، متن، فایل های مختلف با پسوند های متعدد از قابلیت های این برنامه هاست که توجه کاربران بسیاری زیادی را در ایران و جهان جلب کرده است. برنامه هایی مثل : وایبر، واتساپ، تلگرام، وی چت، تانگو و کیک مخاطبان بسیار زیادی در سطح ایران و جهان دارند.
طبق آمار ها سرویس پیام‎رسانی وایبر تا پایان ماه جولای ۶۰۸ میلیون کاربر ثبت شده داشته است. همچنین  شمار کاربران برنامه واتس اپ به بیش از ۶۰۰ میلیون رسید. در ایران آخرین آماری که در بهار سال ۹۳ منتشر شده است کاربران برنامه های پیام رسان را ۶ تا ۷ میلیون نفر اعلام می کند که به تظر بسیار بیشتر از این باشد. این نکته هم قابل توجه است که وی چت در ایران فیلتر شده است و این برنامه امروزه از دسترس کاربران ایرانی خارج شده است.
اما نکته ای که لازم است به آن اشاره شود این است که روند کلی ورود فناوری های جدید ارتباطی در ایران شیب بسیار تندی گرفته است، متاسفانه همزمان با این هجوم نرم افزار های ارتباطی و اطلاع رسانی مبتنی بر تلفن های همراه، مسئولان امر عملا در خواب سنگینی فرو رفته اند.
این هجوم همه جانبه نیازمند یک برنامه جامع، پویا و فعال و همچنین به روز است که این روزها در مورد مسئولان فرهنگی و ارتباطی ما یک شوخی است. بعد از همه گیر شدن برنامه های اطلاع رسانی، انفعال دستگاه های ذیربط کاملا مبرهن است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تیرماه امسال از تدوین آیین‌نامه جدید برای کمیته تعیین مصادیق مجرمانه خبر داد و گفت: با تصویب نهایی این آیین‌نامه فیلتر یا رفع فیلتر هر صفحه و سایتی با نظر اکثریت اعضا صورت می‌‌گیرد. جنتی ادامه داد : بعید نیست برخی اختلاف سلیقه‌هایی در اعمال فیلتر و یا رفع آن بین اعضای کمیته تعیین مصادیق مجرمانه در زمینه‌های شبکه‌های ارتباطی باشد مانند وایبر٬ واتس آپ و شبکه‌های اجتماعی هم مانند فیس بوک و تویتر و امثال اینها وجود داشته باشد.
در حالی که آقایان مسئول مشغول درگیری های ازین دست هستند، برنامه های تازه تری با امکانات جدید تر وارد کشور می شود و هیچ راه مقابله ی خلاقانه ای در مقابل آنها نیست.
گفتنی است آخرین خبری که در مورد این برنامه ها و وضعیت شان در ایران منتشر شد، ضرب الاعجل محسنی اژه ای معاونت قوه قضائیه بود که وزیر مخابرات را مخاطب خود قرار داد و گفت : با عنابت به این که علی رقم استمهال سه ماهه جنابعالی و همکاران محترم مبنی بر اعلام آمادگی در خصوص فرآهم‌آوری امکان مسدودسازی و پالایش هوشمند محتوای مجرمانه در شبکه‌های موصوف و ارائه شبکه‌های اجتماعی داخلی هم سطح با شبکه‌های مذکور، مع الاسف تا کنون اقدام موثری به عمل نیامده است. لذا در اجرای دستور ریاست محترم قوه قضائیه حضرت آیت‌الله آملی ظرف مدت حداکثر یک ماه نسبت به فرآهم‌آوری زمینه و بستر فنی مورد نیاز مسدودسازی و کنترل اطلاعاتی موثر شبکه‌های یاد شده اقدام عاجل صورت پذیرد.
این ضرب الاعجل (بخوانید تهدید) در حالی است که برنامه های تمام نشدنی پیام رسان به طور گسترده در حال انتشار است و فیلترینگ و مسدود سازی تنها راهی است که به ذهن مسئولان می رسد.
جا دارد که بیانات رهبر در دیدار اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی (که همه سران کشور و همه مسئولان این امر در آن جمع هستند) را مرور کنیم.
بیاناتی که نشان می دهد بدترین کار در مقابل پدیده های نوظهور فرهنگی و ارتباطی، انفعال است. دقیقا چیزی که امروز در مسئولان فرهنگی شاهد آن هستیم:

 من عرض میکنم ما در برخورد با مسائل تهاجمی، پدیده را در اول ورود، حتی قبل از ورود باید بشناسیم. فرض کنید یک چیزی، یک فکری، یک روشی در دنیا دارد رایج میشود؛ پیدا است که این اینجا خواهد آمد - خب دنیا دنیای ارتباطات است، دنیای اتصال و ارتباط است، نمیشود حصار کشید - قبل از آنکه بیاید، به فکر باشید که برخورد حکیمانه با این چیست. معنای این همیشه این نیست که ما آن را رد کنیم؛ نه، گاهی یک پدیده‌ای است که ما آن را میتوانیم قبول کنیم، گاهی پدیده‌ای است که میتوانیم اصلاح کنیم، گاهی پدیده‌ای است که میتوانیم یک ذیلی برایش تعریف کنیم که آن ذیل، مشکل آن را برطرف کند. دیر جنبیدن، دیر فهمیدن، دیر به فکر علاج افتادن، این اشکالات را دارد که بعد شما دچار مشکلاتی میشوید که نمیتوانید با آنها مواجه بشوید. پس من نمیگویم که فقط موضع دفاعی داشته باشیم - البته وقتی تهاجم هست، انسان باید دفاع کند؛ شکی نیست - توصیه‌ی من فقط موضع دفاعی نیست؛ اما موضع اثباتی، موضع تهاجمی، موضع حرکت صحیح باید داشته باشیم. به‌هرحال در مقابل فرهنگ مهاجم، بدترین کار، انفعال است؛ زشت‌ترین کار، انفعال است؛ خسارت‌بارترین کار، انفعال است. فرهنگ مهاجم نباید ما را منفعل بکند؛ حداکثر این است که بگوییم خیلی خب، ما در مقابل این نمیتوانیم یک حرکتی انجام بدهیم، اما منفعل هم نمیشویم. منفعل شدن و پذیرفتن تهاجم دشمن، خطایی است که بایستی از آن پرهیز کرد.

با کمال تاسف باید موضع دستگاهها و مسئولان مربوطه را دقیقا مخالف این بیانات دانست که یا تلاش می کنند در مقابل ورود پدیده ها نوظهور ارتباطی ایستادگی کنند و یا در موضع انفعال هستند.

در این نبرد همه جانبه، این خواب برابر است با بیدار شدن زیر گامهای دشمن ...

ای کاش قبل از رخ دادن تلخ ترین واقعه ها از این خواب بیدار شویم...

منبع:حزب الله سایبردیدگاه شما در مورد : الان وقت خواب نیست!

 الان وقت خواب نیست!