جمعه 24 آذر 1396 15:39:30

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 885

تاریخ انتشار : 17/08/1392 - 00:30

گزارش از ژنو/

دور اول گفت‌وگوهای ایران و ۱+۵ پایان یافت/عراقچی: غنی‌سازی حتما ادامه خواهد یافت

دومین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 در دولت یازدهم، ظهر امروز به وقت تهران آغاز خواهد شد. بازار رایزنی‌های دوجانبه در حاشیه مذاکرات همانند گذشته داغ است.

دور اول گفت‌وگوهای ایران و ۱+۵ پایان یافت/عراقچی: غنی‌سازی حتما ادامه خواهد یافت

دومین دور مذاکرات ایران و 1+5 با تیم مذاکره‌کننده جدید هسته‌ای کشورمان، ظهر امروز در شهر ژنو سوئیس برگزار می‌شود. پیش از آغاز مذاکرات، بازار تماس‌ها و دیدارهای دوجانبه داغ است. محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان و رئیس هیئت مذاکره‌کننده ایرانی صبح امروز در صبحانه‌ای کاری، با خانم کاترین اشتون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کرد. قرار بود مذاکرات پس از صبحانه کاری ظریف و اشتون برگزار شود که طولانی شدن این گفتگو، آغاز مذاکرات را نیز با تأخیر مواجه کرد.

به گزارش مشرق آخرین اخبار، تحولات و حواشی مذاکرات ایران و 1+5 را بصورت لحظه به لحظه و با بروز رسانی همین قالب خبری، به اطلاع مخاطبان محترم خواهد رساند.

 
15:45 عراقچی: قرار است هر دو طرف گام اول را همزمان بردارند. اصل تعلیق خط قرمز ماست و غنی‌سازی حتما ادامه خواهد یافت.
 
15:35 آقای عراقچی در جمع خبرنگاران داخلی حاضر شدند.
عراقچی: دور بعدی مذاکرات ساعت 6 بعدازظهر به وقت محلی (8و نیم شب به وقت تهران) با حضور ظریف و اشتون و کارشناسان دو طرف برگزار خواهد شد.
 
عراقچی: در دیدارهای بعدازظهر تلاش خواهیم کرد دیدگاه‌های طرفین را به هم نزدیک کنیم. مذاکرات در مسیر درستی قرار گرفته است.
 
در دور اول مذاکرات ما مروری به جلسه گذشته کردیم و تصمیم گرفتیم درباره نحوه ادامه کار و ورود به جزئیات بحث کنیم و در ژنو قبلی طرح ایران برای نحوه ورود به مذاکرات ارائه شد و این چارچوب در جلسه‌ای مورد توافق قرار گرفت و در این جلسه هم همه اعضا هم گفتند آن را قبول دارند.
 
توافق کردیم که در 48 ساعت آینده باید وارد جزئیات شویم و هم در باره هدف مشترک و هم در باره گام اول و گام آخر و اقدامات طرفین صحبت کنیم.
 
برای این که ادامه مذاکرات شکل عملیاتی تری داشته باشه از ساعت 2 به صورت دو جانبه به مذاکره با هیئت ها ادامه دهیم.
 
در جلسه ساعت 6 امیدواریم بتوانیم به یک متن واحد برای توافق برسیم و توافقنامه‌ای میان دو طرف امضا شود در حال حاضر روی این موضوع مشغول به کار هستیم اما این که آیا به سند مکتوب می رسیم یا به جلسات بعدی و اینده موکول می شود هنوز زود است.
 
15:05 قرار است آقای عراقچی هم پس از پایان نشست خبری مایکل مان، در میان خبرنگاران داخلی حاضر شوند.
 
15:00 به گزارش خبرنگار مشرق، لحن مایکل مان در نشست خبر امروز با گذشته بسیار تفاوت داشته و وی از خبرنگاران خواسته است در مورد محتوای مذاکرات از قول وی اخبار کذب منتشر نکنند.
 
15:00 مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون پس از پایان نشست در جمع خبرنگاران گفت: خانم اشتون و ظریف دیدار دوجانبه دیگری خواهند داشت. ادامه مذاکرات در جلسه بعدازظهر ایران و 1+5
 
مایکل مان در پاسخ به سؤال‌های مکرر خبرنگاران درباره محتوای مذاکرات گفت: از گفتن اخباری که مربوط به محتوای مذاکرات است، معذورم.
 
 
مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون در جمع خبرنگاران
 
14:55 یدیعوت آحارونوت: وندی شرمن: دستورالعمل بسیار روشن اوباما و جان کری این بوده که ما در گام اول توافق با ایران، باید مطمئن شویم که پیشرفت برنامه هسته‌ای این کشور متوقف می‌شود.
 
14:50 "استفانو مارچی" خبرنگار ایتالیایی روزنامه "ال موندو" اسپانیا در گفتگو با خبرنگار مشرق در ژنو گفت: با فضای بوجود آمده در روز آخر مذاکرات سه هفته پیش در ژنو، چندان به موفقیت این مذاکرات خوش‌بین نبودم، اما پس از گفتگو با مقامات ایتالیایی نزدیک به دپیلمات‌های 1+5، به توافق طرفین بسیار امیدوار شدم. به گفته منابع دیپلماتیک ایتالیا، پیشرفت مذاکرات با ایران خوب و رو به جلو خواهد بود.
 
قرار بود دکتر ظریف پس از نشست نوبت صبح، سفری چند ساعته به ایتالیا داشته باشد که بدلیل فشردگی مذاکرات، احتمالا این برنامه لغو خواهد شد.
 
14:45 دور اول مذاکرات ایران و 1+5 لحظاتی قبل پایان یافت.
 
14:20 گفته می‌شود به دلیل فشردگی گفتگوها در دور اول نشست با 3+3 و ضرورت حضور دکتر ظریف در این نشست برنامه سفر وی به ایتالیا احتمالا لغو گردد. قرار بود وزیر خارجه کشورمان پس از نشست افتتاحیه، سفری چند ساعته به رم داشته باشد.
 
 
استقرار واحدهای سیار در بیرون از ساختمان اجلاس
 
14:05 به گزارش خبرنگار اعزامی مشرق به ژنو، در جلسه توجیهی شب گذشته خبرنگاران غربی اعلام شده است این رسانه‌ها در تعریف گام اول توافق و درخواست 1+5 برای گام اول، بحث "توقف توسعه برنامه هسته‌ای ایران را مطرح کنند.
بیش از 300 خبرنگار از رسانه‌های مهم جهان برای پوشش این دور از مذاکرات ثبت‌نام کرده‌اند.
 
14:00 خبرگزاری فرانسه: امید است در پایان این مذاکرات دو روزه، دو طرف به توافقی برسند که پایان مناقشه اتمی ایران باشد.
 
13:50 نشست افتتاحیه مذاکرات ایران و 1+5 به ریاست ظریف و اشتون با حدود نیم‌ساعت تأخیر آغاز شد.
 
13:27 دیدار ظریف و اخضر ابراهیمی پایان یافت.

دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان صبح روز پنجشنبه و پیش از آغاز نشست دوم ژنو بین جمهوری اسلامی ایران و 3+3 با اخضر ابراهیمی نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه دیدار و آخرین تحولات سوریه را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.

دکتر ظریف در این دیدار با تاکید مجدد بر دیدگاه اصولی جمهوری اسلامی ایران برای حل بحران سوریه از طریق گفتگوهای سیاسی سوری- سوری، از اقدامات و تلاش‌های اخضر ابراهیمی در مسیر حل بحران تشکر و از اینکه جامعه جهانی برای برون رفت از وضعیت موجود در سوریه به دنبال راه حل واقع بینانه و سیاسی می باشد، استقبال کرد.

دکتر ظریف همچنین در این دیدار از تلاش‌های انجام شده در خصوص اقدامات انسان دوستانه و ارسال کمک‌های ضروری به مردم سوریه نیز استقبال کرد.

اخضر ابراهیمی نماینده ویژه دبیرکل در امور سوریه نیز در این دیدار تلاش‌های خود در هفته های اخیر در خصوص حل سیاسی بحران سوریه را تشریح کرد.

 
13:19 ظریف: مذاکرات خوبی میان من و اشتون در صبحانه کاری صورت گرفت.
 
13:18 ورود هیئت‌های ایران و 1+5 به محل مذاکرات ژنو
 
13:10 دیدار روانچی با سایمون گس به تعویق افتاد/ برگزاری جلسه داخلی اعضای گروه 1+5
 
13:02 تخت‌روانچی: در این دور درباره همه موضوعات صحبت می‌کنیم/ در خصوص غنی‌سازی و تحریم‌ها هم گفت‌وگو می‌کنیم.
 
12:30 مایکل مان: اشتون و ظریف دیداری خوب برای بحث در مورد مقدمات مذاکرات امروز داشتند.
به گفته وی این دیدار یک ساعته، «ملاقاتی خوب» بوده که در آن در مورد دور جدید مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 بحث شده است.
 
11:00 گفتگوی مفصل ظریف و اشتون بر سر میز صبحانه
وزیر خارجه کشورمان و کاترین اشتون، صبح امروز در یک صبحانه کاری، با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.


دیدگاه شما در مورد : دور اول گفت‌وگوهای ایران و ۱+۵ پایان یافت/عراقچی: غنی‌سازی حتما ادامه خواهد یافت

دور اول گفت‌وگوهای ایران و ۱+۵ پایان یافت/عراقچی: غنی‌سازی حتما ادامه خواهد یافت