سه شنبه 29 خرداد 1397 17:11:19

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تاريخ و فرهنگ سوادكوه
چاپ

کد خبر : 82

تاریخ انتشار : 25/06/1392 - 10:13

تخریب خانه‌های تاریخی «آلاشت»

محله‌ي تاريخي «آلاشت» که در ميان اهالي منطقه به «پاهلوني خيل» مشهور است و چند خانه و عمارت تاريخي با قدمت قاجار و صدر مشروطيت دارد، متأسفانه توسط شهرداري سوادکوه در حال تخريب شدن است.

تخریب خانه‌های تاریخی «آلاشت»

 

شهرام شهريار - فعال حوزه‌ي ميراث فرهنگي - در گفت‌وگو با ايسنا با اعلام اين خبر، اظهار کرد: نخستين بافت و محله‌ي تاريخي ثبت‌شده در فهرست آثار ملي از استان مازندران به‌دليل سهل‌انگاري مسوولان شهري در حال تخريب است. اين محله‌ي تاريخي 19 تيرماه 1348 در فهرست‌ آثار ملي به ثبت رسيد.

 
او ادامه داد: يکي از خانه‌هاي محله‌ي «پاهلوني خيل» يا «پهلوان خيل» متعلق به پدربزرگ رضاشاه معروف به «مراد علي‌خان» بوده و بعدها اين عمارت به «مصطفي‌خان»، برادر «عباسعلي‌خان» پدر رضاشاه رسيد. رضاشاه در اين خانه متولد شد و اکنون توسط شهرداري «آلاشت» موزه‌ي مردم‌شناسي شده است.
 
وي درباره‌ي تخريب‌هاي انجام‌شده در اين منطقه توضيح داد:‌ متأسفانه مدتي پيش، بدون توجه به ثبت ملي بودن اين بافت، حسينيه‌ي «پاهلوني خيل» که در کنار خانه‌ي محل تولد رضاشاه (موزه) قرار دارد، تخريب و بنايي جديد در دو طبقه به جاي آن ساخته شد. در حالي که هيچ منعي از سوي متوليان براي اين اقدام گذاشته نشد و حتي نماي ساختمان جديد نيز با نماي بافت تاريخي همگون نيست. از سوي ديگر، عمارت قرارگرفته در غرب محل تولد رضاشاه نيز تخريب و بناي نوساز ديگري جاي آن ساخته شده است.
 
شهريار با اشاره به دستورالعمل سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري مبني بر اين‌که اجازه‌ي تخريب و نوسازي آثار ثبت‌شده در فهرست آثار ملي به هيچ‌وجه نبايد داده شود و احيا و مرمت اثر تاريخي، تنها راهکاري است که بايد در دستور کار قرار گيرد، گفت: با پيگيري‌هاي مردمي، موضوع ساخت عمارت واقع در بخش غربي موزه، در کميسيون ماده‌ي 100 شهرداري «آلاشت» مطرح و به «کم شدن ارتفاع ساختمان به اندازه‌ي 80 سانتي‌متر» رأي داده شد که البته اين حکم تا کنون اجرايي نشده است.
 
اين دوست‌دار ميراث فرهنگي به گفت‌وگو با عبدالکريم پهلوان - شهردار آلاشت - در اين زمينه اشاره و اظهار کرد: شهردار در اين‌باره گفت که با توجه به استعلام‌هاي انجام‌شده از سازمان ميراث فرهنگي، اجازه‌ي ساخت بنا داده شد. ارتفاع تعيين‌شده از سوي سازمان هشت متر بود که به‌دليل رعايت نشدن موازين توسط مالک ملک غربي، موضوع در کميسيون ماده‌ي 100 شهرداري مطرح و به تخريب و کم کردن ارتفاع رأي داده شد. شهردار همچنين گفت که تا کنون حريم و دستورالعملي براي چگونگي ساخت‌وساز در کنار عمارت موزه‌ي مردم‌شناسي به شهرداري داده نشده و شهرداري براساس ضوابط عمل کرده است.
 
او در ادامه به پيگيري‌هايش در اين زمينه با مسوول اداره‌ي ميراث فرهنگي و گردشگري شهرستان سوادکوه - دانش‌زاده - اشاره و اظهار کرد: او اطلاعي از تخريب آخرين بنا در نزديکي موزه نداشت و اعلام کرد که بايد اين موضوع به‌زودي پيگيري شود. حتي دانش‌زاده گفت که به‌دليل کمبود بودجه، اعتباري براي احياي بافت تاريخي آلاشت نداريم. بنابراين براساس بررسي‌ها و جلسات برگزارشده، مالکان مي‌توانند تا ارتفاع هشت متر و 30 سانتي‌متر نسبت به تخريب و ساخت‌وساز اقدام کنند!
 
نويسنده‌ي وبلاگ «سفرنويس» که در صفحه‌ي مجازي خود به معرفي آثار تاريخي کشور و وضعيت آن‌ها مي‌پردازد، گفت: روستاي تاريخي «آلاشت» در مازندران با وجود داشتن شهرداري و ثبت شدن بافت تاريخي آن در فهرست آثار ملي، مشکلات فراواني دارد، مانند حفظ بافت تاريخي، توسعه‌ي آن و الزام‌هايي که با اين توسعه همراه است.
 
او بيان کرد: ‌اين روزها مشخص نيست اولويت متوليان، حفظ بافت تاريخي است يا ايجاد امکانات رفاهي جديد؟ چيزي که فراهم کردن آن شايد به تخريب بخشي از بافت قديمي اين منطقه منجر شود. جمعيت اين روستا - شهر در تابستان به حدود شش‌هزار نفر مي‌رسد و موزه‌ي مردم‌شناسي آن در برخي سال‌ها بيش از ??هزار بازديد‌کننده داشته است. بنابراين اين ويژگي‌ها را نمي‌توان با موازين شهري صرف سنجيد.
 
وي ادامه داد: اين موازين از يک‌سو طرح تفصيلي آلاشت را مطرح مي‌کنند که در صورت اجرايي شدن، ديوارهايي که از خشت خام ساخته‌ شده‌اند و خانه‌هاي گلي تخريب مي‌شوند، در حالي که کوچه‌هاي تنگ و خانه‌هاي گلي و بافت تودرتوي برخي معابر، از جمله ويژگي‌هاي مهم اين بافت است.
 
شهريار در پايان افزود: شهردار آلاشت درباره‌ي بافت‌هاي تاريخي منطقه معتقد است که کمک ميراث فرهنگي براي حفظ بافت قديمي، شايد بتواند جلوي تخريب آن را بگيرد. بافت قديمي به‌دليل شکنندگي به توجه و امکانات محافظتي ويژه‌اي نياز دارد. با يک آتش‌سوزي احتمالي، به‌دليل وجود کوچه‌هاي تنگ که امکان حرکت وسايل نقليه در آن‌ها وجود ندارد، امدادرساني مشکل مي‌شود. از سوي ديگر، اگر کوچه‌ها عقب‌نشيني کنند، فضاي روستايي بافت قديم، معناي خود را از دست مي‌دهد. اين دوگانگي مشکل عمده‌ي آلاشت است. خانه‌هاي جديدي که در بافت تاريخي ساخته مي‌شوند، فضاي ناهماهنگي را در اين بافت ايجاد مي‌کنند. بنابراين بايد ديدگاه‌هاي مردم را لحاظ کرد و اجازه نداد که آلاشت ويژگي منحصربه‌فرد بودن خود را از دست دهد.


دیدگاه شما در مورد : تخریب خانه‌های تاریخی «آلاشت»

تخریب خانه‌های تاریخی «آلاشت»

  • پربازدیدترین ها