پنج شنبه 30 فروردین 1397 22:07:06

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 8113

تاریخ انتشار : 12/06/1393 - 20:16

15 توصيه مهم رهبر انقلاب به دولت

کنترل تورم، تثبيت قيمت ارز، ايجاد آرامش روحي ورواني در جامعه و اجراي طرح نظام سلامت از اقدامات باارزش دولت است/ کار و فعاليت و خدمت مستمر به مردم و پرهيز از حاشيه‌سازي‌ها اولين توصيه رهبر معظم انقلاب به دولتمردان

15 توصيه مهم رهبر انقلاب به دولت
سوادکوه-
1- «کار و فعاليت و خدمت مستمر به مردم» و «پرهيز از حاشيه سازي ها»

حضرت آيت ا... خامنه اي در ادامه  چند توصيه مهم به دولت داشتند که «کار و فعاليت و خدمت مستمر به مردم» و «پرهيز از حاشيه سازي ها» اولين توصيه به دولتمردان بود.

2- شنيده شدن يک صدا از دولت

حفظ انسجام دروني و شنيده شدن يک صدا از دولت، دومين توصيه رهبر انقلاب اسلامي بود. حضرت آيت ا... خامنه اي گفتند: بايد مراقبت شود تا در سخنان مسئولان دولتي تعارض وجود نداشته باشد و فلسفه تعيين سخنگو هم اين است که از دولت صداي واحد در مسائل مختلف شنيده شود.

 

3- جناح بندي هاي سياسي اشکالي ندارد اما نبايد جامعه را به دو قطب تبديل کرد

رهبر انقلاب اسلامي در توصيه  سوم خود، دولتمردان را به پرهيز از دو قطبي کردن جامعه با شعارها و دعواهاي سياسي سفارش کردند و گفتند: جناح بندي هاي سياسي اشکالي ندارد اما نبايد جامعه را به دو قطب تبديل کرد زيرا اين کار موجب دل زدگي و خستگي مردم و شکننده شدن محيط جامعه مي شود.

 

4- دولت و اعضاي آن نبايد اسير جناح بندي ها شوند

چهارمين توصيه حضرت آيت ا... خامنه اي عبور دولت از جناح بندي ها در مسائل سياسي، بود که ايشان تأکيد کردند: علايق اعضاي دولت به برخي جناح هاي سياسي اشکالي ندارد اما دولت و اعضاي آن نبايد اسير جناح بندي ها شوند. ايشان افزودند: در موضوع جناح بندي هاي سياسي همواره تأکيد بر رفاقت و اُنس با يکديگر است اما در برخي موارد هم مسئله متفاوت است و بايد حتماً خطوط قرمز و خطوط فاصل رعايت شوند.

 

وزرا بايد مانند جلسه  رأي اعتماد خود بر فاصله گذاري با فتنه و فتنه گران پايبند باشند

رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان کردند: مسئله فتنه و فتنه گران، از مسائل مهم و از خطوط قرمز است که آقايان وزرا بايد همان گونه که در جلسه  رأي اعتماد خود بر فاصله گذاري با آن تأکيد کردند، همچنان به آن پايبند باشند.

 

5- رعايت سعه  صدر و آرامش در قبال انتقادهاي منصفانه

حضرت آيت ا... خامنه اي توصيه  پنجم خود را به رعايت سعه  صدر و آرامش در قبال انتقادهاي منصفانه اختصاص دادند و گفتند: آقاي رئيس جمهور از برخي انتقادها ناراحتند که البته در برخي موارد هم واقعاً حق با ايشان است و برخي انتقادها، تند و گاهي غيرمنصفانه هستند. ايشان افزودند: لزومي ندارد که انسان بخواهد به هر مطلب يا انتقادي، پاسخ دهد زيرا در برخي موارد سکوت بهتر است ضمن آنکه هر حرفي هم که بر ضد ما زده شود اين گونه نيست که حتماً در ذهن افراد جامعه تأثير بگذارد و مورد قبول قرار گيرد.

 

پاسخ به انتقادها هم بايد منطقي وبا خونسردي داده شود

رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: انتقاد بايد باشد اما انتقاد بايد با لحن خوب و منصفانه باشد و هدف از آن نيز بي آبرويي و سبک کردن طرف مقابل نباشد که اين روش قطعاً غلط است. حضرت آيت ا... خامنه اي افزودند: پاسخ به انتقادها هم بايد منطقي و با خونسردي داده شود.

 

يکي از مسائل بسيار مهم کنوني، آرامش رواني موجود در جامعه است

ايشان با تأکيد بر اينکه انتقادهاي منصفانه دشمني نيست بلکه کمک به دولت است، گفتند: يکي از مسائل بسيار مهم کنوني، آرامش رواني موجود در جامعه است که بايد حفظ شود.

 

6- رعايت انصاف در انتقاد از اقدامات و سياست هاي دولت هاي گذشته

رعايت انصاف در انتقاد از اقدامات و سياست هاي دولت هاي گذشته، توصيه  ششم رهبر انقلاب اسلامي به اعضاي دولت بود. حضرت آيت ا... خامنه اي تأکيد کردند: همواره دولت ها نسبت به دوره هاي گذشته خود منتقد بوده اند که ايرادي هم ندارد اما اين انتقاد نبايد حالت اغراق آميز و تخريب پيدا کند زيرا در روحيه  مردم تأثير بد مي گذارد و آنان را نسبت به آينده نيز نامطمئن مي کند. ايشان با اشاره به برخي اظهارنظرهاي مبالغه آميز و غيرمنصفانه درخصوص دولت هاي گذشته افزودند: اگر در اين اظهار نظرها بي انصافي شود، قطعاً در آينده نسبت به عملکرد ما هم بي انصافي خواهد شد. اگر برخي سياست ها يا عملکردهاي دوره  گذشته را قبول نداريم، بهترين شيوه، اصلاح آن در عمل است و اين روش، بهتر از اظهار نظر است.

 

7- موضع گيري صريح و قاطع در قبال مسائل منطقه اي و بين المللي

موضع گيري صريح و قاطع در قبال مسائل منطقه اي و بين المللي، هفتمين توصيه رهبر انقلاب اسلامي به دولت بود.حضرت آيت ا... خامنه اي موضع گيري هاي دولت در يک سال گذشته را خوب ارزيابي کردند و گفتند: موضع گيري صريح و قاطع در مسائلي همچون فلسطين، رژيم صهيونيستي، غزه، سوريه، عراق، تکفيري ها و دخالت هاي آمريکا، به نفع نظام جمهوري اسلامي است و منافاتي هم با زبان ديپلماسي و مذاکره ندارد. ايشان تأکيد کردند: موضع گيري صريح و شفاف درخصوص اين مسائل شاکله کلي نظام اسلامي و عقبه راهبردي نظام در ميان ملتها را حفظ خواهد کرد.

 

8- ادامه پرشتاب رشد علمي کشور

توصيه هشتم رهبر انقلاب اسلامي تأکيد بر ادامه پرشتاب رشد علمي کشور و حمايت از شرکت هاي دانش بنيان و نقش تعيين کننده تحقيقات کاربردي و تحقيقات بنياني بود.

 

9- برخي تصميم ها در طرح نظام سلامت به ضد خود تبديل نشود

حضرت آيت ا... خامنه اي طرح نظام سلامت را يکي از اقدامات بسيار خوب دولت يازدهم برشمردند و در توصيه نهم خود گفتند: بايد اين طرح پشتيباني شود و ادامه يابد، ضمن آنکه مراقبت شود برخي تصميم ها، اين طرح را به ضد خود تبديل نکند.

 

10- لزوم تکيه بر توان و ظرفيت هاي داخلي و حمايت از توليد

توصيه هاي بعدي رهبر انقلاب اسلامي به دولت، عمدتاً توصيه هاي اقتصادي بود. حضرت آيت ا... خامنه اي در توصيه دهم خود با اشاره به لزوم تکيه بر توان و ظرفيت هاي داخلي و حمايت از توليد، افزودند: کليد رونق اقتصادي که مورد تأکيد رئيس جمهور محترم نيز است، مسئله توليد است. بايد با استفاده از ظرفيت هاي فراوان داخلي، توليد را به حرکت درآورد تا رونق اقتصادي و افزايش صادرات غيرنفتي محقق شود.

 

موارد غير منطبق با سياست هاي اقتصاد مقاومتي از بسته سياست هاي اقتصادي دولت حذف شود

حضرت آيت ا... خامنه اي، اجراي سياست هاي اقتصاد مقاومتي را براي بالفعل کردن ظرفيت هاي داخلي و به حرکت درآوردن توليد، بسيار مهم دانستند و خاطرنشان کردند: دولت بايد بسته سياست هاي اقتصادي خود را با سياست هاي اقتصاد مقاومتي تطبيق دهد و مواردي را که غيرمنطبق با اين سياست ها است، حذف کند.

ايشان، تثبيت قيمت ارز و کنترل تورم را از اقدامات با ارزش دولت در يک سال گذشته برشمردند و افزودند: نبايد به اين اقدامات بسنده کرد زيرا اين موارد، قدمهاي اول هستند.

 

يکي از مشکلات جدي کنوني کشور بنگاه داري بانک هاست

رهبر انقلاب اسلامي يکي از مشکلات جدي کنوني کشور را بنگاه داري بانک ها دانستند و تأکيد کردند: دولت بايد اين موضوع را به طور جدي پيگيري و حل کند زيرا بانک ها بايد در خدمت توليد باشند و اگر در خدمت توليد قرار گيرند بسياري از مشکلات حل خواهد شد.

 

11- توجه ويژه به بخش کشاورزي و صنايع تبديلي

توجه ويژه به بخش کشاورزي و صنايع تبديلي در روستاها توصيه يازدهم حضرت آيت ا... خامنه اي به دولت بود.ايشان تأکيد کردند: صنايع بخش کشاورزي، يکي از بخش هاي راهبردي است که در همه کشورها به آن کمک ويژه مي شود و دولت بايد به بخش کشاورزي مساعدت ويژه اي داشته باشد. رهبر انقلاب اسلامي همچنين خاطرنشان کردند: راه توسعه روستاها، ايجاد صنايع تبديلي در روستاها است.

 

12- اهميت ويژه بخش معدن

حضرت آيت ا... خامنه اي، اهميت ويژه بخش معدن و ارزش افزوده و اشتغال زايي اين بخش را به عنوان توصيه دوازدهم بيان کردند.

 

13- ضررها و زيان هاي واردات بي رويه و تاثير منفي آن بر توليد داخلي

ايشان سپس با اشاره به ضررها و زيان هاي واردات بي رويه و تاثير منفي آن بر توليد داخلي، توصيه سيزدهم خود را به اين موضوع اختصاص دادند. رهبر انقلاب اسلامي با تاکيد بر اينکه موضوع واردات، فقط از طريق تعرفه حل نخواهد شد، افزودند: دولت بايد درخصوص واردات کالاهاي غير ضروري و تجملي سخت گيري بيشتري انجام دهد و اِعمال قدرت کند.

 

14- مسئله آب کشاورزي

چهاردهمين توصيه رهبر انقلاب اسلامي درخصوص آب کشاورزي بود. حضرت آيت ا... خامنه اي ضمن تأييد سياست هاي وزارت نيرو درخصوص آب، گفتند: يکي از راه حل هاي جدي براي مشکل آب در کشور، صرفه جويي در آب کشاورزي از طريق استفاده از شيوه هاي نوين آبياري به ويژه آبياري تحت فشار است.

 

15- چند ميليون نفر چشم انتظار تکميل مسکن مهر هستند

توجه جدي براي تکميل مسکن مهر، پانزدهمين و آخرين توصيه رهبر انقلاب اسلامي به دولت بود.حضرت آيت ا... خامنه اي گفتند: اگر احتمالا با اصل طرح مسکن مهر و يا نحوه تزريق اعتبارهاي بانکي به آن مخالفتي وجود دارد، اما اين را هم بدانيم که اکنون چند ميليون نفر چشم انتظار تکميل مسکن مهر هستند و بايد اين کار به طور جدي پيگيري شود و به اتمام برسد. رهبر انقلاب اسلامي در پايان سخنان خود، خطاب به اعضاي دولت يازدهم گفتند: به خدا تکيه و به او توکل کنيد اگر به کمک خداوند اميدوار باشيد، قطعاً پروردگار هم به شما کمک خواهد کرد و اين راهم بدانيد که موفقيت شما، موفقيت و سرافرازي نظام اسلامي است.دیدگاه شما در مورد : 15 توصيه مهم رهبر انقلاب به دولت

15 توصيه مهم رهبر انقلاب به دولت

  • پربازدیدترین ها