سه شنبه 26 دی 1396 10:56:55

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 8019

تاریخ انتشار : 01/06/1393 - 22:48

اختصاصی/ سید هادی حسینی:

تخریب منازل مسکونی ییلاقات سوادکوه،کاری غیرقانونی و ظالمانه است

نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه، جویبار اظهار داشت: تخریب منازل مسکونی ییلاقات سوادکوه،کاری غیرقانونی و ظالمانه است.

تخریب منازل مسکونی ییلاقات سوادکوه،کاری غیرقانونی و ظالمانه است

ماجرا از آنجا آغاز شد که منازل مسکونی برخی ازاهالی که به دامداری و کشاورزی در مناطق ییلاقی سوادکوه مشغول بودند توسط سازمان منابع طبیعی تخریب شد.

سوالها و گلایه های بی شماری  از دل این اقدام برآمد مبنی بر اینکه چرا خانه های بومیان  به جرم جنگل خواری تخریب شده است ولی خانه هایی که با برخی مسئولان و خط و ربط ها پیوند خورده است هنوز قرص و محکم در دل جنگلها پابرجاست.

اکنون یک ماه ازماجرا و قلع و قمع ها گذشته است ولی هنوز کسی صدای فریاد آوارگی این مردمان که تنها دارایشان  همان خانه ایست که اکنون از صدقه سری منابع طبیعی جز ویرانه ای از آن باقی نمانده است را پاسخگو نبوده اند.

موضوع را از نماینده مردم سوادکوه،قائمشهر،جویبار در مجلس جویا شدیم.

سیدهادی حسینی نماینده مردم سوادکوه در مجلس درگفتگو با خبرنگار سوادکوه آنلاین ابراز داشت:ابتدا به ساکن باید از اصالت مردمان روستاهایی که خانه های آن ها قلع و قمع شده اند سخن گفت.با احداث سد در منطقه سوادکوه و دهستان لفور برای تامین آب شرب و کشاورزی  شهرهای منطقه الف توسط دولت،زندگی مردمانی که در این مناطق روزگارشان را می گذراندندو اکثریتشان کوچرو بودندو قشلاقشان منطقه لفور و ییلاقشان منطقه آلاشت بود دچار بحران شد و ناچارا بخشی از زندگیشان را به آلاشت و منطقه امامزاده حسن منتقل کردند.

وی اظهار داشت:این افراد در این مناطق سالهای سال به کشاورزی و دامداری مشغول بودند تا اینکه از سال 90-89منابع طبیعی مدعی این زمینها شدوبرای کل شهرستان سوادکوه پرونده هایی تشکیل داده شد.

حسینی با اشاره به تشکیل حدود500پرونده طی همین سالها وبرسر همین موضوع در دادگستری ها و مراجع قضایی شهرستان سوادکوه عنوان داشت:در سال 90منابع طبیعی با گمان اینکه مردم ساکن دراین روستاها جز زمین خواران و عوامل تخریب جنگل هستند حکم تخریب خانه های آنها را صادر کردندولی اینکار در سال 90 اجرایی نشد.

وی با خاطرنشان کردن این امر که  تمامی افرادی که خانه هاشان قلع و قمع شده است جز جانبازان،رزمندگان و افتخارات نه تنها شهرستان بلکه کشورند بیان داشت:در دو روستای گردنه س و اسپرز که جز مناطق ییلاقی سوادکوه محسوب می شوند 7-5خانه تخریب شده است که با بررسی های انجام شده  اصراف این منازل تا شعاع 4-5کیلومتری نه تنها هیچ درختی یافت نمی شود بلکه تماما مسکونیست و نشانی از اینکه جنگل خواری در این مناطق اتفاق افتاده باشد دیده نمی شود.

نمینده مردم سوادکوه،قائمشهر،جویباروسیمرغ در مجلس تخریب خانه ها را کاری غیرقانونی و ظالمانه دانست و تصریح کرد:با توجه به صحبت هایی که با مدیرکل بنیادمسکن انجام شده است،وی اعلام داشت با توافق صورت گرفته بین بنیاد و منابع طبیعی و پولی که به حساب از سوی بنیاد به منابع طبیعی واریز شده است با تهیه طرح هادی این مناطق جز روستا محسوب شده و منابع طبیعی عملا نمی توانست حکم تخریب این مناطق را صادرکند.

وی گفت:مایه تعجب و تاسف است در یک شهرستان بدون اینکه هماهنگی های لازم در شورای تامین انجام شود و بدون اطلاع و آگاهی از شخص اول شهرستان یعنی فرماندار،خانه هایی که مربوط به بومیان نه زمین خواران و جنگل تراشان است اینچنین با حکم کسی که خود را کارگزار جمهوری اسلامی می داند تخریب شود.

سیدهادی حسینی تنها تخلف صورت گرفته در این مناطق مسکونی را نداشتن پروانه ساخت مالکان دانست و اظهار داشت: اگر تخلفی هم صورت گرفته است باید در کمیسیون ماده 100بررسی و جریمه ها دریافت می شد نه اینکه در شرایط سخت جامعه امروز با قساوت تمام دست به ویرانی تنها سرپناه مردم بزنیم.

وی با اشاره به ندیدگرفتن تغییرکاربری در 20هکتارزمینهای کشاورزی جاده قائمشهربه ساری گفت:اگر قانون مدارید چرا جلوی اینها را نمی گیرید؟مسئولان ما باید حواسشان را جمع کنند تا مشکلات مردم را حل کنند نه اینکه مشکلی به مشکلات آنها اضافه نمایند.

حسینی هشدار داد:ما مراتب اعتراض خود را درامر تخریب ساختمانهای مسکونی ساکنان بومی شهرستان به رئیس قوه قضایه کشور واستاندار مازندران اعلام کرده ایم و منتظر پیگیری جدی مسئولان دراین قضایا هستیم.برای این پست 1 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
  • پاسخ به نظر یکشنبه 02 شهریور 1393 - 15:04
    بچه ييلاقي

    من خودم اون روز براي فرار ازالودگي تهران رفتم اسپرز .خيلي تعجب كردم .يك صحنه فكر كردم كه اينجا فلسطين شدواونها هم اسرائيل.راستش تو كله من جا نميده كه خونه اي كه سالهاست ساخته ام بيان خراب كنن

    0 0
دیدگاه شما در مورد : تخریب منازل مسکونی ییلاقات سوادکوه،کاری غیرقانونی و ظالمانه است

تخریب منازل مسکونی ییلاقات سوادکوه،کاری غیرقانونی و ظالمانه است