جمعه 24 آذر 1396 19:42:34

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 7669

تاریخ انتشار : 12/05/1393 - 09:55

دانه درشت ها هنوز بدهی خود به بانک ها را نپرداخته اند

منابع پرداخت وام ازدواج از کجا تامین شد؟

فرهنگ سازی ازدواج آسان و رواج ساده زیستی در بین جوانان، یکی از معضلات فرهنگی جامعه امروز است. توقعات بالا، جشن‌های آن چنانی، مهریه بالا و جهیزیه‌های میلیونی، ازدواج را برای جوانان به کابوسی تبدیل کرده که برای رهایی از آن یا باید همیشه مجرد ماند و یا باید با یک کامیون پول، این کابوس را به واقعیتی شیرین و رویایی تبدیل کرد.این روزها جوانان مانده اند و هزینه های بالای ازدواج و وام هایی که پرداخت نمی شوند.

 منابع پرداخت وام ازدواج از کجا تامین شد؟

سوادکوه- فرهنگ سازی ازدواج آسان و رواج ساده زیستی در بین جوانان، یکی از معضلات فرهنگی جامعه امروز است. توقعات بالا، جشن‌های آن چنانی، مهریه بالا و جهیزیه‌های میلیونی، ازدواج را برای جوانان به کابوسی تبدیل کرده که برای رهایی از آن یا باید همیشه مجرد ماند و یا باید با یک کامیون پول، این کابوس را به واقعیتی شیرین و رویایی تبدیل کرد.این روزها جوانان مانده اند و هزینه های بالای ازدواج و وام هایی که پرداخت نمی شوند.

ماجرا هم از این قرار بود که پرداخت تسهیلات ازدواج چند ماهی است که با مشکل مواجه شده و اغلب مراجعه‌کنندگان موفق به دریافت تسهیلات نمی‌شوند.

بانک‌های عامل برای پرداخت تسهیلات ازدواج یا می‌گویند فعلاً تسهیلات نمی‌دهیم و یا فرد متقاضی را در نوبت پرداخت قرار می‌دهند که به گفته مسئولان بانک زمان پرداخت سال آینده است.

بنا به آخرين آمار موجود ميزان سپرده‌هاي قرض الحسنه بانک‌ها و موسسات اعتباري در بهمن ماه 92 نسبت به اسفند هيچ گونه افزايشي نداشته و اين در حالي است که پرداخت تسهيلات قرض‌الحسنه مانند ازدواج از محل اين منابع صورت مي‌گيرد و اکنون 1.5 ميليون زوج در صف دريافت وام ازدواج قرار دارند.

در این میان اما نکته اینجاست که 33 هزارميليارد تومان منابع بانك‌هاي دولتي رادانه درشت‌ها بلعيده‌اند وحتی در خبری در خصوص وام گیرندگان دانه درشت آمده که يك مشتري مي‌تواندبيش از 300 بار وام بگيرد!

 این آماری است که مدیرعامل شرکت رتبه‌بندی و اعتبارسنجی مشتریان بانک‌ها بیان کرده و گفته است بالابودن دفعات دریافت وام توسط برخی از مشتریان الزاما نکته‌ای منفی نیست و گاهی حتی نشان‌دهنده گردش مالی و فعالیت بالای اقتصادی برخی از این مشتریان است.

به این ترتیب، كسري منابع براي تسهيلات ازدواج بيش از يك ميليون جوان در حالي به چالش اين روزهاي دولت تبديل شده كه چند 10برابر اين رقم در سيستم بانكي كشور معلق مانده و در دست چند نفر بلوكه شده است به طوري كه هم اكنون رقم معوقات بانكي بين 80 تا 100 هزار ميليارد تومان تخمين زده مي‌شود و براي رديابي بدهكاران ليست سياهي در بين سازمان‌ها و نهادهاي مربوطه جابه جا مي‌شود اما هنوز اين رقم هنگفت با وجود نياز جامعه سرگردان است.

پر واضح است که دولتی ها مي‌توانند تنها با حدود 33 هزار ميليارد تومان معوقات بانك‌هاي دولتي به حدود 11 ميليون نفر وام ازدواج سه ميليون توماني يا به 6/6‌ميليون متقاضي وام پنج ميليون توماني بپردازند.

هر چند به تازگی خبر رسیده است که طي هماهنگي هاي انجام شده بين وزارت اقتصاد، بانک مرکزي و مديران عامل بانک‌ها پرداخت وام ازدواج که مدت ها بود با مشکل تامين منابع و پرداخت مواجه بود حل شده است و بانک ها اعلام کردند که از روز دوشنبه ششم مرداد ماه آماده پرداخت تسهيلات ازدواج به متقاضيان هستند و برخي بانک ها اعلام کردند که بر اساس توافقات انجام شده با بانک مرکزي و وزارت اقتصاد هر يک با تعداد متفاوتي در اين مورد اقدام خواهند کرد تا مشکل وام ازدواج بيش از 1.4 ميليون متقاضي حل شوداما در هر حال هنوز تکلیف بدهکاران دانه درشت بانک ها که  جوانان را در انتظار وام 5 میلیونی قرار داده اند ، مشخص نشده است و معلوم نیست دولتی ها از کدام قسمت بودجه کاسته اند تا منابع دادن این وام را مجددا تامین کنند و این در حالی است که هنوز هم وام های کلان در اختیار دانه درشت ها است و باید منتظر ماند و دید بالاخره تکلیف این بدهکاران بانکی که حق مردم را در دست دارند چه خواهد بود.


منبع : شفاف
دیدگاه شما در مورد : منابع پرداخت وام ازدواج از کجا تامین شد؟

 منابع پرداخت وام ازدواج از کجا تامین شد؟