پنج شنبه 28 دی 1396 23:20:05

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پیشنهاد سردبیر
چاپ

کد خبر : 755

تاریخ انتشار : 09/08/1392 - 01:02

مروری بر سبک لباس پوشیدن روسای جمهور ایران

روسای جمهور ایران هرکدام سبک لباس پوشیدم متفاوتی نسبت به یکدیگر داشتند.

مروری بر سبک لباس پوشیدن روسای جمهور ایران

سوادکوه- یک رئیس جمهور ویژگی‌های مختلفی دارد که می‌تواند آراء میلیونی مردم را به خود اختصاص دهد. مکتبی بودن، انقلابی بودن، کاریزما بودن، شناخت مسائل کشور، سابقه سیاسی و.... اما چند سالی است به ویژه از دهه 70 به بعد یک ویژگی خاص به ادبیات سیاسی انتخابات ایران اضافه شده  و آن هم لباس پوشیدن روسای جمهور ایران است و حتی بسیاری از علمای روانشناسی معتقد هستند که نوع لباس پوشیدن انسان نشان دهنده شخصیت و ویژگی‌های یک فرد است.

لباس پوشیدن روسای جمهور در سطح جهان نیز دارای اهمیت است و مردم دیگر کشورها حساسیت خاصی بر روی لباس پوشیدن روسای جمهور خود دارند، حساسیتی که چندسالی است در بین مردم ایران نیز نمایان شده است و ایرانیان نیز به نوع لباس پوشیدن روسای جمهور خود حساس شده‌اند و معتقدهستند که نوع لباس پوشیدن رئیس جمهور ایران به عنوان نماینده مردم، نشان از فرهنگ ایرانیان و این کشور تاریخی و بزرگ دارد.

روسای جمهور ایران نیز در از دهه 70 که شامل هاشمی رفسنجانی، سید محمد خاتمی، محمود احمدی نژاد و حسن روحانی می‌شوند، در نوع لباس پوشیدن سلایق مختلفی داشتند و هرکدام سبک متفاوتی را در لباس پوشیدن دنبال می‌کردند و می‌کنند.

هاشمی، مردی با عبای سنتی

هاشمی رفسنجانی از جمله سیاستمدارن ایرانی است، که علاقه فراوانی به پوشیدن لباس سنتی روحانیون دارد. پوشیدن قبا و عبای قهوه‌ای که لباس مورد علاقه روحانیون سنتی ایران است که هاشمی رفسنجانی را نیز شامل می‌شود.« قبا» لباس مخصوص روحانیون است که یقه های گشاد تری دارند که به صورت عدد 7 دوخته می‌شوند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اما گاهی تغییر رویه‌هایی نیز در لباس پوشیدن خود ایجاد می‌کند و عبایی مشکی رنگ و در مواقع بسیار اندکی نیز عبای نجفی را به تن می‌کند. تغییری لباسی که سال‌هاست شاهد آن نیستم و هاشمی بر عکس رفتار سیاسی خود، علاقه‌ای زیادی به تغییر لباس خود ندارد.
 


خاتمی؛ مردی با عبای شکلاتی

بسیاری معتقد هستند، لباس پوشیدن خاتمی سبک جدیدی را در لباس پوشیدن روحانیون ایران ایجاد کرد. رئیس جمهور دوران اصلاحات که علاقه فراوانی به پوشیدن لباده« لباس مخصوص روحانیون که یقه کیپ تری نسبت به قبا دارد» دارد که از زمان ابتدای انقلاب تا به امروز پوشیدن آن را ترک نکرده است. اما مسئله‌ای خاتمی را نسبت به دیگر روحانیون متمایز کرده است، رنگ عباهای رئیس جمهور پیشین ایران است.

خاتمی از اولین روحانیونی بود که از عباهای رنگی از جمله سفید، طوسی و شکلاتی استفاده می‌کرد و سعی می‌کرد که این عباها هماهنگ با لباده‌ای باشد که به تن می‌کند. این تنوع لباس خاتمی باعث شد که او در جامعه رسانه‌ای ایران به مردی با عبای شکلاتی معروف شود. هنوز هم بسیاری خاتمی را خوش لباس ترین روحانی ایران می‌دانند.
 


احمدی نژاد؛ مردی که کاپشن را مد کرد

متفاوت ترین رئیس جمهور ایران، چه در کلام و چه در لباس پوشیدن، بدون شک محمود احمدی نژاد است. تصور مردم از یک سیاستمدار غیر روحانی، مردی در کت و شلوار، خاکستری یا سرمه‌ای بود اما به ظهور احمدی نژاد این تصور شکست و مردم ایران رئیس جمهور خود را در یک کاپشن بهاری دیدند. کاپشنی که بعدها به کاپشن احمدی نژاد معروف شد.

احمدی نژاد در سفرهای استانی، جلسات هیئت دولت و حتی برخی دیدارهای دیپلماتیک خود از این لباس منحصر به فرد خود استفاده می‌کرد که این نوع لباس پوشیدن وی انتقادات فراوانی را نیز به همراه داشت.

شایان ذکر است که رئیس جمهور پیشین ایران، در دوره دوم ریاست جمهوری خود سعی کرد نحوه لباس پوشیدن خود را تغییر داد و کت و شلوار تیره را جایگزین آن کاپشن معروف کرد.

 


روحانی؛ مردی با لباده‌های رنگی

بسیاری معتقد هستند که یکی از علل محبوبیت روحانی، ظاهر و لباس پوشیدن وی بود. مردی با محاسن سفید و لباده‌های رنگی و عبای نجفی که مردم ایران را شیفته خود کرد. رئیس جمهور ایران، اهمیت ویژه‌ای به پوشش خود می‌دهد و هر بار که مقابل مردم حاضر می‌شود لباده‌ای متفاوت از قبل می‌پوشد و سعی می‌کند با ظاهر متفاوت و غیر تکرار در جوامع عمومی ظاهر شود.

روحانی علاقه فراوانی به عبای نجفی دارد. عبای مشکی که با لباده‌های رنگی جلوه ویژه‌ای به رئیس جمهور ایران می‌دهد.

مردم ایران در این سه ماه که از دولت روحانی گذشته است، رئیس جمهور خود را با لباده‌های رنگی مختلف دیده‌اند و به نظر می‎رسد از نوع لباس پوشیدن رئیس جمهور خود راضی هستند.
 

نویسنده : مصطفی داننده

دیدگاه شما در مورد : مروری بر سبک لباس پوشیدن روسای جمهور ایران

مروری بر سبک لباس پوشیدن روسای جمهور ایران