دوشنبه 04 تیر 1397 22:22:26

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 7327

تاریخ انتشار : 29/04/1393 - 00:24

اختصاصی/آیین کهن

جلوه های رمضان در سوادکوه

"سحرخوانان" دو ساعت قبل از اذان صبح به کوچه پس کوچه های روستا می روند و با آهنگی خوش و ملکوتی روزه داران را برای سحر بیدار می کنند.

جلوه های رمضان در سوادکوه

به گزارش سوادکوه آنلاین سوادکوه دیار عاشقان علوی است،حلول ماه رمضان که در این خطه با نام "ماه مبارک"گره خورده است دوباره همه را با وجود تمامی فراز و نشیب های عصرجدید دور سفره ای که خداوند میزبان آن است گرد می آورد. مردمان این دیار این ماه را ،ماه تذهیب نفس از گناهان و صیقل روح و جان خود از تیرگی ها می دانند و همگی سعی دارند در این ماه پرخیر و پرکت با ادای فرایض دینی و برپایی نماز جماعت از خیرات و برکات و ثواب این ماه بیشتر بهره مند گردند.یکی از رسوم مهم در ماه مبارک نزد سوادکوهیان افطاردهی به فقرا،محرومان، آشنایان و صله ارحام است که هنوز نیز این آیین نیک در سرتا سر این خطه  اجرا می شود.

ماه میهمانی خدا برای مردمان دیار سبز سوادکوه مانند همه جای این خطه اسلامی ماه غفران و بخشش گناهان است که با امید به بازگشتن به صراط مستقیم روزه داری خویش را باحلول ماه رمضان آغاز می کنند.

روزه اولی ها جز اصلی ترین میهمانان این ماه در سوادکوه هستند که  بنا بر عقیده قدیمی های این خطه قدومشان باعث برکت سفره های  افطار است.

از جمله آداب مردمان سوادکوه  در آغاز ماه رمضان ،به پیشواز رفتن ماه مبارک است. آنها 3روز قبل از ماه رمضان برای اتصال معنوی بیشتر و برآورده شدن حاجات خود روزه داری را آغاز و آن را به ماه مبارک وصل می کنند.

آیین آغاز ماه

شروع ماه مبارک رمضان در سوادکوه به مانند بسیاری از نقاط دیگر ایران اسلامی با غبار روبي مساجد و امام‌ زاده‌ها توسط اهالي محل آغاز مي‌شود.در این غبار روبی‌ها مردان نقش گسترده‌ای دارند و حتی در برخی موارد از یک غبار روبی ساده فراتر رفته و هرگونه تعمیرات لازم مساجد و امامزاده‌ها را در روزهای منتهی به ماه مبارک انجام می‌دهند.

 

آیین سحرخوانی در سوادکوه

از دیگر آیین زیبا و معنوی در سحرهای ماه مبارک در سوادکوه،رسم سحرخوانی است که امروزه به ندرت آن هم فقط در ییلاقات و روستاها این آیین اجرا می شود. در این آیین کسی با نام "سحرخوان" دو ساعت قبل از اذان صبح به کوچه پس کوچه های روستا می رود و با آهنگی خوش و ملکوتی روزه داران را برای سحر بیدار می کند و این گونه می خواند:"سحرشد بپا خیز هنگام نماز است" و با چوبدستی خود به درب و پنجره منازل  می کوبد تا اهلی خانه بیدار شوند.

البته  سنتی دیگر نیز در سحرخوانی در گذشته های دور این منطقه وجود داشته که این رسم به کلی منسوخ شده است و آن  سحرخوانی به نیت پسردار شدن بوده است.

در این آیین خانواده هایی که فرزند پسر می خواستند نذرشان را در ماه مبارک بیدار کردن مردم در سحرهای ماه رمضان قرار می دادند و ساعاتی قبل از آذان صبح بر شی که حالت طبل داشت می کوبیدند و اشعاری نیز در مدح مولای متقیان می خواندند تا اهالی بیدار و خود را برای مراسم سحر مهیا کنند.

نذر ختم انعام

در سی روز ماه مبارک کسانی که حاجتمند هستند طی مراسمی برای برآورده شدن حاجات خود از کسانی که صدای خوش و تبحر در خواندن قرآن دارند دعوت کرده و ختم انعام می کنند در این مراسم کسانی که نذری دارند هنگام خواندن قرآن مقداری نمک، چند قرص نان و چند ظرف آب در سینی بزرگی می‌گذارند و در مجلس قرار می‌دهند.

پس از خواندن سوره انعام افراد روزه خود را با غذاهایی که در سینی قرار دارد، باز می‌کنند و نان‌های باقی‌مانده را به عنوان تبرک در سفره نان قرار می‌دهند تا برکت پیدا کند و در ادامه صاحب مجلس سفره افطار را پهن می‌کند.

آیین روزه بندونی یا روزه سری

این آیین متعلق به روزه اولی ها است به این طریق که برای نوجوانی که به سن تکلیف رسیده و روزه بر او واجب شده است چه پسر چه دختر هدیه ای به مناسبت اولین سال روزه داری او تهیه می شود و در اولین روز روزه داری او به وی داده می شود و فرد روزه اولی تا هدیه خود را نگیرد افطار نمی کند.در این مراسم معمولا تمامی اقوام در منزل فرد روزه اولی حضور دارند پس از حضور میهمانان در منزل و قبل از اذان مغرب ،پدر و مادر و همچنين اقوام و بستگان حاضر در مراسم هداياي خود را به فردي که براي نخستين بار موفق به گرفتن روزه شده اهدا مي‌کنند تا به اين طريق انگيزه انجام فريضه روزه در ديگر افراد به ويژه نوجوانان ايجاد شود

مراسم شب های قدر

در شب های پر فیض و معنوی شب های قدر نیز مردمان خطه سوادکوه بسان تمامی مردمان ایران برای اتصال بیشتر به خداوند خویش و تذهیب نفس و پاک شدن نامه اعمالشان معمولا در مکان های مقدس چون امامزادگان و مساجد در روضه خوانی شهادت حضرت علی(ع)شرکت کرده و به سوگواری می پردازند.

زنان و مردان و حتی کودکان این نقطه از خاک ایران شب های قدر را احیا نگه می دارند،تا صبح بیدار می مانند و مشغول دعا و ذکر می شوند،قرآن به سر می شوند و خدا را به 14معصوم قسم می دهند تا به لطف  ، کرم و شان آنها خدا از سر گناهانشان بگذرد.

وداع با ماه مبارك

مراسم وداع با رمضان،در مازندران از شب 27 مـاه مـبارك برگزار مي‌شود.در اين شب‌ها مداحان و مبلغان ديني نداي خوش‌ «الوداع رمضـان،الوداع شهر نورو القرآن» را مي‌سرايند و با‌ اشعار زيـبايي از سروده‌هاي محلي،با ماه رمضان وداع مي‌كنـند تا براي ورود به ماه شوال و عید فطر، بزرگ‌ترين عيد مسلمانان آماده ‌شوند.

 

 

 

نویسنده : سارا ربیعی

دیدگاه شما در مورد : جلوه های رمضان در سوادکوه

جلوه های رمضان در سوادکوه

  • پربازدیدترین ها