چهار شنبه 27 دی 1396 23:35:19

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 6773

تاریخ انتشار : 11/04/1393 - 00:03

اختصاصی/سوادکوه آنلاین گزارش می دهد:

جاده های سوادکوه همچنان شکارچی جان مسافران

خطا ها و غفلت های ناشی از عوامل انسانی در بروز تصادفات در محور سوادکوه موثر است اما پیشرفت کند دستگاه های راه سازی در 4بانده کردن این خطوط شاید به افزایش نرخ تلفات بیش از پیش افزوده است.

جاده های سوادکوه همچنان شکارچی جان مسافران

 سوادکوه-نگاهش مات ومبهوت در ازدهام جمعیت به بدن های بیجان پدر و مادر و خودرویی که مانند کاغذ مچاله و در هم پیچیده شده است خیره می ماند، اینجا کودکی 6ساله تمام زندگی خود را در یک لحظه از دست داده است. اشک و خونش بهم آمیخته  ولی نمی داند فریاد بی کسی اش را برای که سر دهد.

اینجا یکی از محورهای مواصلاتی سوادکوه است،جایی که قربانیان بیشماری را تا به امروز به خود دیده است.

جاده های شهرستان سوادکوه،همواره جز مهمترین و پرترددترین خطوط مواصلاتی استان مازندران به حساب می آید و در اغلب موارد بخصوص ایام پرتردد و خاص سال شاهد حوادث دلخراش بیشماری بوده است تا آنجا که این خطوط به "جاده های مرگ"لقب گرفته است.

فصل تابستان نیز یکی از ایام پرازدهام دراین محورها است،فرا رسیدن تعطیلات تابستانی و سرازیر شدن سیل بیشمار مسافران در این کمربند سبزشمالی این محور را تبدیل به قتلگاهی برای شکارجان مسافران کرده است.

کم نبوده اند شاهدانی که در جاده های مرگ چشمان خیس از اشک زنی را که براثر تصادف شوهر و فرزند خود را از دست داده است و یا کودکی  خردسال که تمام خانواده اش را دریک لحظه از دست می دهد و در ازدهام جمعیت ناگهان با دیدن جنازه های بیجان پدر ومادر پی به بی کسی اش می برد را به نظاره نشسته اند.

از این دست حوادث در این جاده ها بسیار است ولی تا به امروز کسی پاسخگوی از بین رفتن جان انسانها در این محورها نبوده است.

اگرچه نمی توان خطا ها و غفلت های ناشی از عوامل انسانی را در بروز این دست حوادث نادیده گرفت اما پیشرفت کند دستگاه های راه سازی در 4بانده کردن این خطوط  شاید به افزایش نرخ تلفات بیش از پیش افزوده است.

*علل تصادفات در محورسوادکوه

فرمانده پلیس راهور شهرستان سوادکوه با اشاره به  تعداد بیشمار سوانح رانندگی در سطح جاده های سوادکوه علل این امر را عدم رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی توسط رانندگان،عدم رفع نقاط حادثه خیز و پیشرفت کند تعریض جاده های این محور می داند.

وی یادآور می شود:شیب نامناسب برخی نقاط مانند جاده گدوک،عدم نصب تابلوها ،علائم  و قرار گرفتن آنها در جایگاه مناسب و عدم اطلاع رسانی صحیح و به موقع در نقاط حادثه خیز به رانندگان می تواند از عومل دیگر تصادفات بیشمار این خطوط باشد.

دادستان شهرستان سوادکوه نیز افزایش تعداد بیشمار و نبود کیفیت های لازم در خودروها،شرایط جاده، وضعیت آب و هوایی و خطای انسانی را در وقوع سوانح جاده ای این شهرستان دخیل می داند.

وی هرچند خطای انسانی را مهمترین عامل در افزایش تصادفات می داند اما استاندارد نبودن خودروها را نیزدلیلی برای عدم کنترل خودرو توسط رانندگان و روند صعودی افزایش خطای انسانی تلقی می کند.

احمد محمدی خط مشی شرکت های خودروسازی را صرفا بحث تجارت می داند و اظهار می کند: تولید  خودرو هیچ تناسبی با جاده های کشور ندارد و همین امر در محورهایی مانند سوادکوه که توان پذیرش زیاد خودروها را ندارد باعث ایجاد بار ترافیکی و تصادفات می شود.

نا ایمن بودن راه ها و عدم نظارت کافی بر حمل و نقل علی الخصوص نظارت نادرست در احداث جاده ها توسط پیمانکاران از عوامل کلیدی دیگر در بحث جاده های مرگ است.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان سوادکوه نیز با اشاره به کمبود امکانات به خصوص در بحث امداد جاده ای  بخصوص در نقطه استراتژیک جوارم که هرساله قربانیان زیادی می گیرد اذعان داشت:بحث امداد جاده ای می تواند در پیشگیری ازحوادث دلخراش جلوگیری کند اما متاسفانه  در جاده ای کلیدی و معبر حادثه خیز همچون جوارم به دلیل نبود زمین برای احداث یک درمانگاه امدادی که بتواند خدمات بیشتری را در اختیار مصدومین قرار دهد ما شاهد افزایش تلفات جاده ای در این راه ها هستیم.

نبود بیمارستان مناسب دارای امکانات و تجهیزات کافی برای انتقال مصدمین تصادفات جاده ای آمار تلفات را در این محور افزایش داده است.

*چه کسی مسئول جان انسانهاست؟

از اول تیرماه سال قبل تا اوایل تیرماه امسال 337 فقره تصادف در جاده های شهرستان رخ داده است که از این تعداد چیزی حدود180 نفر فوت و مصدوم شده اند.

این آمار نه تنها نشان از روند صعودی افزایش تصادفات است بلکه یادآور رخ داد فاجعه ای ایست که شاید برخی مسئولین آگاهانه یا ناآگاهانه از آن می گذرند و کسی مسئولیت قربانی شدن جان انسان ها را برعهده نمی گیرد.

*راه حل های کاهش تصادفات در محور سوادکوه

نظارت بر روند اجرای سریع  4 بانده شدن خطوط مواصلاتی سوادکوه می تواند تاثیر بسزایی در کاهش تصادفات و قربانی شدن مسافران در "رالی مرگ"داشته باشد.

همچنین نظارت مسئولین امر بخصوص نهاد راه و شهرسازی در استاندارد بودن جاده هاو شناسایی نقاط حادثه خیز راه کاری است که اجرای آن می تواند ضامن امنیت خطوط مواصلاتی شهرستان باشد.

به عقیده محمدی دادستان شهرستان سوادکوه، تولید خودروهای استاندارد و فرهنگ سازی از سنین کودکی برای رعایت قوانین در سطح جاده ها عامل های است که می تواند نرخ تلفات جاده ها را کاهش دهد.

تکمیل و تجهیز بیمارستان و پایگاه های امدادی می تواند مانع از وقوع حوادث ناگوار بعد از تصادفات باشد.

فرمانده پلیس راهور نیز با تاکید بر لزوم توجه رانندگان به مقررات راهنمایی و رانندگی،اطلاع رسانی مناسب و دقیق در خصوص وضعیت راه ها و اعلام نقاط حادثه خیز را از راهکارهای محدودکننده قربانیان حوادث رانندگی دانست.

 

نویسنده : سارا ربیعی

دیدگاه شما در مورد : جاده های سوادکوه همچنان شکارچی جان مسافران

جاده های سوادکوه همچنان شکارچی جان مسافران