شنبه 01 اردیبهشت 1397 08:21:13

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 6610

تاریخ انتشار : 05/04/1393 - 12:37

اختصاصی/ رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری سوادکوه اعلام کرد:

تشکیل انجمن هنرمندان صنایع دستی و راه اندازی بازارچه کلید حل مشکلات صنایع دستی سوادکوه

رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری سوادکوه از تشکیل انجمن هنرمندان صنایع دستی و راه اندازی بازارچه صنایع دستی در آینده ای نزدیک برای حل مشکل هنرمندان صنایع دستی خبر داد.

تشکیل انجمن هنرمندان صنایع دستی و راه اندازی بازارچه کلید حل مشکلات صنایع دستی سوادکوه

رضا دانش زاده در گفتگو با خبرنگار سوادکوه آنلاین با اشاره به گذشته درخشان صنایع دستی سوادکوه اظهار داشت: صنایع دستی سوادکوه میراثی است که از اباء و اجداد ما  برای سوادکوه باقی مانده است، این صنایع در گذشته بسیار مورد توجه افراد گردشگر بود و حتی به کشورهای خارجی صادر می شد و نمونه بارز آن جاجیم بافته شده در منطقه آلاشت و لفور است که شهرت جهانی دارند.

وی در ادامه به بحث در مورد رویکرد سازمان  در خصوص صنایع دستی پرداخت و گفت: در گذشته سازمان صنایع دستی علاوه بر تولید این صنایع بحث بازرگانی آن را نیز بر عهده داشت و علاوه بر تامین نیاز داخلی آن را به کشورهای خارجی صادر می کرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری سوادکوه افزود: بعد از اینکه سازمان صنایع دستی با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ادغام شد، بحث تولید و بازرگانی منتفی شد و بحث توسعه و ترویج صنایع دستی روی کار آمد.

دانش زاده ایجاد آموزشگاه در سطح شهرهای شهرستان و آموزش افراد علاقه مند به صنایع دستی را از جمله اقدامات این سازمان برای تحقق رویکرد جدید بیان کرد و گفت: برای افراد آموزش دیده کارت های شناسایی صادر کردیم که از طریق همین کارت ها برای آنها مجوز مشاغل خانگی صادر شد و تعدادی از آنها توانستند از تسهیلات استفاده کنند و برخی از این افراد نیز از بیمۀ هنرمندان صنایع دستی بهره مند شدند و حتی اکنون تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گرفتند.

وی ادامه بحث خود را پیرامون مشکلات تولیدکنندگان صنایع دستی قرار داد و ابراز داشت: تنها چیزی که الآن در سطح شهرستان ضرورت پیگیری دارد بحث فروشگاه محصولات صنایع دستی است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری سوادکوه اعلام کرد: پیگیری های زیادی انجام شد و در نهایت شهرداری پلسفید اعلام آمادگی کرد برای احداث بازارچۀ صنایع دستی فضایی را در اختیار قرار دهد.

دانش زاده ابراز داشت: زمین بازدید شد و سیکل اولیۀ کار انجام گرفت و حتی موافقت اصولی نیز صادر شد و ما منتظر این هستیم که ما بقی کارها به مرور در طول زمان انجام شود.

وی عدم ساماندهی هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی را دومین مشکل صنایع دستی سوادکوه ذکر کرد و اذعان داشت: امروز در سطح دو شهرستان نیازمند این هستیم که گروهی برای ساماندهی صنعتگران و هنرمندان داشته باشیم تا محصولاتی که این عزیزان تولید می کنند جمع آوری کرده و به فروش برسانند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری سوادکوه اعلام کرد: بر همین اساس به دنبال تشکیل انجمن هنرمندان صنایع دستی سوادکوه متشکل از افراد تحصیل کرده مرتبط با صنایع دستی هستیم.

دانش زاده ابراز امیدواری کرد: در آینده ای نزدیک این انجمن را تشکیل می دهیم و کلیه کارهای پیگیری امور در زمینه صنایع دستی را از طریق همین انجمن انجام خواهیم داد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه بازار فروش معضل اصلی هنرمندان شهرستان است با تشکیل انجمن هنرمندان صنایع دستی و راه اندازی بازارچه صنایع دستی مطمئنا مشکل آنها حل می شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری سوادکوه در پایان تصریح کرد: شهرستان سوادکوه پتانسیل بالایی در بخش صنایع دستی دارد، امیدواریم با همکاری مسئولین و افراد مرتبط با حوزه صنایع دستی با مجموعه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بتوانیم تحت عنوان مشاغل خانگی برای بانوان و حتی آقایان فاقد شغل ایجاد اشتغال کنیم و چرخه اقتصادی مردم محروم منطقه سوادکوه را به گردش درآوریم.دیدگاه شما در مورد : تشکیل انجمن هنرمندان صنایع دستی و راه اندازی بازارچه کلید حل مشکلات صنایع دستی سوادکوه

تشکیل انجمن هنرمندان صنایع دستی و راه اندازی بازارچه کلید حل مشکلات صنایع دستی سوادکوه

  • پربازدیدترین ها