دوشنبه 28 خرداد 1397 13:45:34

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گزارش و گفتگو
چاپ

کد خبر : 6425

تاریخ انتشار : 31/03/1393 - 09:17

سوادکوه آنلاین گزارش می دهد:

جای خالی تله‌کابین در سوادکوه

جای خالی تله‌کابین در مناطق زیبای جوارم، لفور، سد البرز، آلاشت، منطقه ولو پی، مناطق ورودی سوادکوه از پل‌سفید احساس می‌شود.

جای خالی تله‌کابین در سوادکوه

به گزارش سوادکوه آنلاین،تله‌کابین که واژه‌ای فرانسوی و دارای ریشه یونانی به معنای اتاقک دور زننده است امروز مورد توجه و استفاده گردشگران و مردم است.

هر چند تله‌کابین در گذشته دارای کاربرد حمل و نقل بار و مسافر بوده است اما امروز به عنوان یکی از ابزارهای مهم توسعه گردشگری مطرح شده است و درآمد آن برای این صنعت غیرقابل کتمان است.

تله‌کابین توچال، رامسر، لاهیجان، نمک‌آبرود، عون‌بن‌علی از تله‌کابین‌های معروفی هستند که میزبان شمار زیادی از مردم سراسر کشور و نقاط مختلف جهان هستند.

وجود جنگل‌، دریا، مناظر طبیعی، آثار تاریخی و مذهبی می‌تواند از شاخص‌های ساخت تله‌کابین در مناطق مختلف باشد.

توجیه اقتصادی از ضرورت‌های مطالعه و طراحی و ساخت و سرمایه‌گذاری طرح‌های بزرگ است و ساخت تله‌کابین با هزینه میلیاردی هم از این قاعده مستثنی نیست که ساخت مراکز تفریحی و خدماتی در کنار آن برای افزایش استفاده‌کنندگان از آن هم باید مورد توجه قرار گیرد.

شهرستان سوادکوه با دارا بودن نزدیک به 700 اثر طبیعی، تاریخی، گردشگری و مذهبی ظرفیت لازم برای ساخت تله‌کابین را در خود دارد و مناطق زیبای جوارم، لفور، سد البرز، آلاشت، منطقه ولو پی، مناطق ورودی سوادکوه از پل‌سفید می‌تواند برای ساخت تله‌کابین مورد برنامه‌ریزی قرار گیرد.

هماهنگی و تمرکز کارگروه ویژه برای اجرایی شدن ساخت تله‌کابین در سوادکوه با توجه به درآمدزا بودن آن می‌تواند علاوه بر اشتغال‌زایی، زمینه‌های لازم برای بازگشت مناسب سرمایه‌ها را به همراه داشته باشد.

برنامه‌ریزی کارشناسی برای ساخت هر سازه در طبیعت با کمترین تخریب هم از نکات قابل توجه فعالان محیط زیست است که می‌تواند با استفاده از روش‌های نوین تسهیل شود.

جاذبه‌های فراوان و کم‌نظیر شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه شمالی لزوم طراحی و پیگیری و ایجاد تله کابین و مجتمع‌های رفاهی و ورزشی و خدماتی را دو چندان می‌کند و تشکیل کمیته‌ای با موضوع استفاده بهینه از این ظرفیت‌ها با تمرکز بر ایجاد طرح‌های آینده‌نگرانه و با توجیه اقتصادی و توسعه محور ضروری به نظر می‌رسد.

با نگاهی بر مجموعه طرح‌های گردشگر محور می‌توان به جذب اعتبارات ملی هم چشم دوخت و تاکید مسئولان ملی و استانی بر لزوم ایجاد طرح‌های اقتصادی اشتغال‌زا و دارای ارزش افزوده فرهنگی و اقتصادی، مساعدت مناسبی برای طراحان آن است.

 


منبع : فارس
دیدگاه شما در مورد : جای خالی تله‌کابین در سوادکوه

جای خالی تله‌کابین در سوادکوه

  • پربازدیدترین ها