یکشنبه 26 آذر 1396 00:10:47

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گزارش و گفتگو
چاپ

کد خبر : 6388

تاریخ انتشار : 29/03/1393 - 13:34

گفتگوی اختصاصی سوادکوه آنلاین با یک مدیر کل سوادکوهی:

سوادکوهی بودن افتخار من است/ سوادکوه محروم نیست،در حق آن اجحاف شده است/ نخبگان سوادکوهی نباید ریشه و اصالت خود را فراموش کنند.

در سال 54 در روستای لاجیم به دنیا آمد و به گفته خودش بدون داشتن بندهای معروف "پ"و تنها با توکل بر خدا و حفظ ریشه های گذشته برای توسعه فرهنگ این مرز وبوم زحمات بی شماری کشیده است .

سوادکوهی بودن افتخار من است/  سوادکوه محروم نیست،در حق آن اجحاف شده است/ نخبگان سوادکوهی نباید ریشه و اصالت خود را فراموش کنند.

به گزارش سوادکوه آنلاین،مسئولین و مقامات ارشد استانی و کشوری که زادگاهشان دیار سبز و محروم سوادکوه است به عنوان نخبگانی به شمار می روند که در صورت استفاده درست از ظرفیت آنها می توان قدم های موثری را برای پیشرفت این دیار برداشت.

وب سایت خبری تحلیلی سوادکوه آنلاین در نظر دارد با شناسایی فرزندان نخبه این دیار و شناساندن آنها به مردم سخت کوش و مسئولین دلسوز شهرستان گام هر چند کوچکی را در جهت تعامل بین سوادکوه و فرزندانش بردارد تا در آینده ای نه چندان دور شاهد حرکت رو به جلوی این دیار محروم توسط فرزندان متعهدش باشیم.

به همین منظور در گام اول به سراغ سرپرست اداره کل کتابخانه های استان مازندران رفتیم تا در گپ و گفتی خودمانی این فرزند سخت کوش سوادکوهی را به هم ولایتی هایش بشناسانیم.

امروز در خدمت مردی از دنیای کتاب و کتابخانه ها هستیم که به گفته خودش بدون داشتن بندهای معروف "پ"و تنها با توکل بر خدا و حفظ ریشه های  گذشته برای توسعه فرهنگ این مرز وبوم  زحمات بی شماری کشیده است .

http://savadkoohonline.ir/uploads/1393/03/29/IMG_1480.JPG

میزبان ما یک مدیر کل سوادکوهی است که به سوادکوهی بودنش افتخار می کند ولی جای جای این استان را مانند خاک خود می داند واز هیچ کمکی برای رشد و توسعه فرهنگ آن دریغ نمی کند.

در ادامه مشروح این گفتگو را با هم می خوانیم:

*با سلام،لطفا خودتان را معرفی کنید:

-عبدالحسین باقری لاجیمی، متولد 1354 در روستای زیبای لاجیم یکی از روستاهای زیرآب هستم. تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در دیار خودم ،شهر نیکان لاجیم گذراندم و مقطع متوسطه را در دبیرستان آیت الله مطهری قائمشهر به کسب علم پرداختم.

 

http://savadkoohonline.ir/uploads/1393/03/29/IMG_1484.JPG

بعد از اخذ مدرک دیپلم ، در رشته کتابداری دانشگاه علامه طباطبایی مشغول علم آموزی شدم.

با فرا رسیدن زمان سربازی،2سالی را به عنوان سرباز معلم در روستای لاجیم در مقاطع ابتدایی تدریس می کردم همزمان آموزشیار نهضت سوادآموزی سوادکوه نیز بودم.

در سال 1379به عنوان کتابدار کتابخانه عمومی پل سفید مشغول به کار شدم و پس از طی حدود 10 ماه ازفعالیتم به سمت مسئول کتابخانه پل سفید ارتقا یافتم. کمتر از 1 سال بعد ، رئیس کتابخانه های عمومی  سوادکوه شدم و در سال 1385 در اداره کل کتابخانه های استان به عنوان کارشناس امور کتابخانه ها مشغول به فعالیت شدم.

در فاصله کوتاهی بعد ازانتصاب این سمت،به عنوان کارشناس امور انجمن ها، مشارکت ها وشهرداریها فعالیت خود را آغاز کردم.

درسال 89 به عنوان کارشناس برترامور کتابخانه های کشور معرفی و حدود 3سال نیزبه عنوان معاون مدیرکل در اداره کتابخانه های استان مشغول فعالیت شدم و در همین مدت با حفظ سمت سرپرستی اداره کل کتابخانه های شهرستان ساری را نیز عهده دار بودم .

پس از آن نیز زمزمه های بحث سرپرستی اداره کل کتابخانه های استان پیش آمد و اکنون بنده حدود 3ماه است که بعنوان سرپرست اداره کل کتابخانه های استان مازندران منصوب شدم و  درخدمت مردم عزیز استان هستم.

*آقای باقری ،چه آیتم ها و ویژگی هایی در شما وجود داشت که شما را بر کرسی این مسند نشاند و حتی باعث اخذ رتبه کارشناس نمونه کشوری در زمان فعالیتتان شد؟

- در بحث حوزه کتاب داری و کتابخانه ها آن چیزی که در ارزیابی کارشناسان کشوری ملاک و معیار سنجش است ابتدا بحث کارهای ابداعی و خلاقانه دراین ورطه  است.

همچنین  علاوه بر تخصص در امر کتابداری  و کتابخانه ها ، داشتن توان مدیریتی قوی یکی از امتیازات ویژه محسوب می شود.

* درگذشته چه مسئولیت ها و سمت هایی به غیر از حوزه کتابخانه ها داشته اید؟

-بنده زمانی که در سوادکوه خدمت می کردم سابقه عضویت در پایگاه مقاومت لاجیم و حوزه مقاومت پایگاه صاحب الزمان پل سفید را داشتم.

علاوه بر آن در ستاد نمازجمعه پل سفید و ستاد جرایم خاص سوادکوه نیز فعال بودم.

*آیا آقای عبدالحسین باقری برای رسیدن به این کرسی تا به حال از بند "پ" نیز استفاده کرده است؟

-به هیچ وجه! من تا به این لحظه از حمایت هیچ فردی تحت عنوان نام "پارتی" برخوردار نبودم.

*رمز موفقیت شما چیست؟

انعطاف پذیری در کار،صداقت و تخصص در حوزه کاری به دلیل داشتن تحصیلات در این رشته  رموز موفقیت من در این جایگاه بوده است.

*وضعیت سوادکوه در زمانی که شما تصدی امور کتابخانه های سوادکوه را در اختیار داشتید تا به امروز چه تغییری داشته است؟

ابتدا باید خاطرنشان کرد شهرستان سوادکوه دارای یک قدمت و پیشینه تاریخی است.

این خطه دارای بضاعت و بقایت فرهنگی و دارای مردمی فهیم و با اخلاق است که آن را ممتاز ساخته است.

سوادکوه دارای نخبگان کشوری و استانی بی شماری است و همین یعنی استعدادهای خدادادی سوادکوه فقط مختص به جنگل و کوه و زیبایی هایش نیست بلکه آن چیزی که این دیار را ممتاز می سازد جوانان ومردم آن هستند که همواره ریشه واصالت خود را حفظ کرده اند وهرکجای این دنیای پهناور سکنی داشته باشند خود را از آب وخاک این کهن بوم می دانند.

معضل سوادکوه در حوزه کتابخانه ها مشکل نبود فضای زیر ساختی است

متاسفانه در حوزه فرهنگی این شهرستان از نظرزیر ساخت های فرهنگی  به خصوص در امر کتاب وکتابخوانی محجور ومظلوم واقع شده است.

این خطه از نظر قدمت کتابخانه های عمومی نسبت به دیگر شهرستان ها پیشینه ای طولانی دارد اما از نظر امکانات بسیار ضعیف است.

*مشکلات امور کتابخانه های شهرستان از نظر شما چیست و چه برنامه هایی برای رفع این معضلات در نظر گرفته اید؟

-زیرفضای کتابخانه های سوادکوه متناسب جمعیت شهرستان نیست ما نیروها ومدیریت قوی و زبده ای را در این ناحیه به کار گمارده ایم واستقبال خوبی نیزاز کتابخانه ها می شود اما متاسفانه  تنها مشکل نداشتن فضای مناسب است.

توسعه کتابخانه پل سفید و احداث کتابخانه جدید در زیرآب از جمله برنامه های ما برای حل معضلات این بخش است.

ما برای حل معضلات امور کتابخانه ها در سوادکوه درسال 1393 پروژه توسعه کتابخانه پل سفید را در دستور کار خود داریم، همچنین در مورد کتابخانه کمیل ایمانی شهر زیرآب نیز باید گفت ساختمان فعلی پاسخگوی جمعیت کتابخوان نیست مسئولین بخصوص شهردار این شهر، فرماندار و شورای شهر باید زمینی به مساحت 1000متر در بهترین نقطه شهر را تحویل اداره کل بدهند تا ما بتوانیم با تصویب در کمیته برنامه ریزی استان وشهرستان کتابخانه ای با فضای مناسب جمعیت این شهر احداث کنیم.

*برای جمعیت روستایی در حوزه کتاب و کتابخوانی چه کاری صورت گرفته است؟

-یکی از مشکلات روستاهای سوادکوه خالی از سکنه بودن آن است. جمعیت روستاهای این شهرستان زیر 2000 یا 3000 نفر است. ما برای این مکان ها بحث کتابخانه های سیار را پیشنهاد دادیم اما هنوز پاسخی از نهاد کتابخانه های عمومی کشور دریافت نکرده ایم.

کتابخانه های مشارکتی، یکی از حوزه های کار ما در روستاها است.

یکی از کارهای ما  در بخش روستایی، کتابخانه مشارکتی است به این صورت که  هر روستا که 100متر فضا بعنوان کتابخوانه داشته باشد ما می توانیم در تامین کتاب، مجله و نرم افزارهای متناسب با این امر کمک های لازم را به این روستاها اعمال کنیم. اما اگر روستایی این فضا را نداشت در حد بضاعت و البته بصورت غیر رسمی اگر درخواست کتابی داشته باشد این کتاب ها را برایشان تهیه می کنیم.

داشتن فضایی به وسعت 100متر،پشتیبانی شوراها ودهیاری ها برای تامین نیروی انسانی،جمعیت بالای 1000نفر واعلام آمادگی روستا برای برپایی کتابخانه از شرایط کتابخانه مشارکتی است.

*به عنوان یک مدیرکل سوادکوهی تا الان چه گام هایی برای سوادکوه برداشته اید؟

-هرچند تا به الان هر کاری که کرده ام وظیفه بوده است اما به عنوان یک مدیر و خارج از بحث عواطفم به دیار سوادکوه معتقدم همه مازندران یک شهر و شهرستان است اما در مورد زادگاهم همواره سعی کرده ام در حد بضاعت مالی و با توجه به محرومیت هایی که گریبانگیر این منطقه است از طریق استان توجهات لازم را دربحث کتابخانه های آن انجام دهم، همواره سعی ما بر این بوده است در حد توان نیروهای این بخش را حمایت و مشکلاتشان را مرتفع سازیم.

مدیریت محلی برای پیشرفت همه جانبه امور است و اگر از همه ظرفیت های شهرستان و نیروهای بومی استفاده شود این منطقه به توسعه مطلوب خود خواهد رسید.

من به عنوان یک مدیر استانی هرجایی از هر نقطه  سوادکوه که کاری به ما محول شود و توان انجام آن را داشته باشیم کوتاهی نمی کنم.

سوادکوه محروم نیست،در حق آن اجحاف شده است چون از تمام ظرفیت هایش استفاده نکرده است.

*برنامه شما برای آینده سوادکوه در حوزه کاریتان چیست؟

-طرحهایی برای توسعه کتابخانه های شهرستان و ترویج فرهنگ کتابخوانی از جمله احداث کتابخانه های جدید، توسعه کتابخانه های فعلی،افزایش نیروهای انسانی وایجاد اشتغال و افزایش منابع کتابخانه ها  در نظر گرفته شده است.

نخبگان سوادکوهی نباید ریشه و اصالت خود را فراموش کنند.

*و حرف آخر عبدالحسین باقری....

-به همه مسئولان ومدیران توصیه می کنم نگاه ویژه ای به این خطه زیبا،سوادکوه داشته باشند زیرا امکانات موجود شایسته مردم فهیم آن نیست همچنین همراهی مردم در اجرای پروژه های عمرانی می تواند نقش ویژه ای در توسعه وآبادانی شهرستان ایفا کند.بعلاوه مسئولان منطقه باید درخواست ها و مطالبات مردم را بیان کنند، نگاه بلند و اندیشه درست داشته باشند تا بتوانند بر معضلات و مشکلات فائق آیند.

http://savadkoohonline.ir/uploads/1393/03/29/IMG_1490.JPG

با آرزوی موفقیت برای تمامی سوادکوهی های عزیز

 برای این پست 1 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
  • پاسخ به نظر سه شنبه 03 تیر 1393 - 21:29
    ساداتی

    برای این عزیز آرزوی موفقیت داریم و امیدواریم وطن ما با این نیروهای اصیل و دلسوز در مسیر پیشرفت قرار گیرد.نیروهایی که در انجام وظایف خویش و خدمت به خلق سوی گیری و جناحی عمل نمی کنند.

    2 0
دیدگاه شما در مورد : سوادکوهی بودن افتخار من است/ سوادکوه محروم نیست،در حق آن اجحاف شده است/ نخبگان سوادکوهی نباید ریشه و اصالت خود را فراموش کنند.

سوادکوهی بودن افتخار من است/  سوادکوه محروم نیست،در حق آن اجحاف شده است/ نخبگان سوادکوهی نباید ریشه و اصالت خود را فراموش کنند.