چهار شنبه 05 اردیبهشت 1397 19:18:00

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 6100

تاریخ انتشار : 17/03/1393 - 11:58

ردپای عربستان در تحریم ایران/ طعنه ظریف به سعودی ها

بعد از توافق موقت با غرب، محمد جواد ظریف از کشورهای حاشیه خلیج‌ فارس به‌ غیر از عربستان، دیدن کرد و توانست در کاهش تنش با این کشورها به موفقیت‌هایی دست یابد.

ردپای عربستان در تحریم ایران/ طعنه ظریف به سعودی ها

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از جام وب‌سایت اندیشکده "بروکینگز" (Brookings) در نوشتاری به قلم "سوزان مالونی" در ارتباط با دلایل برخورد سرد "محمد جواد ظریف" در قبال دعوت عربستان از وی نوشت: «بعد از تنش‌های به وجود آمده بین ایران و عربستان، وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که از سوی عربستان برای نشست وزیران سازمان کنفرانس اسلامی دعوت‌شده است.

 

اما محمد جواد ظریف با این "بهانه" که مشغول مذاکره با قدرت های بزرگ بر سر مسئله هسته‌ای است، دعوت سعودی ها را نپذیرفت؛ اما این کار ظریف طعنه‌ای بود به این معنا که طرف مقابل اهمیت خاصی ندارد و با این کار "دیپلماتیک" در صدد بود تا به عربستان بفهماند که دیگر ایران در نقطه‌ ضعف نیست و به ارتباط با آن‌ ها نیازی ندارد.

نویسنده بروکینگز تصریح کرد: «ایران در موقعیتی است که در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات، و تغییر شکل محیط امنیتی منطقه بیش از این نفوذ خود را در منطقه افزایش خواهد داد و عربستان دیگر نمی‌تواند تأثیر مستقیم و نفوذی در منطقه داشته باشد.»

 

سوزان مالونی اضافه کرده است: «ایران بعد از به ریاست رسیدن "حسن روحانی" سعی کرد با تغییر سیاست‌های دیپلماتیک از انزوا بیرون بیاید. می توان گفت افزایش ارتباط با کشور "عمان" که نقش زیادی را به‌عنوان واسطه میان ایران و دیگر کشورها مخصوصاً آمریکا بازی می‌کند در همین راستاست.

حتی بعد از توافق موقت با غرب، محمد جواد ظریف از کشورهای حاشیه خلیج‌ فارس به‌ غیر از عربستان، دیدن کرد و توانست در کاهش تنش با این کشورها به موفقیت‌هایی دست یابد.»

 

تحلیلگر اندیشکده آمریکایی در ادامه می افزاید: «ایران و عربستان از زمان تشکیل انقلاب اسلامی در ایران، به خاطر حمایت‌ سعودی ها از "صدام حسین" و معارضه با شیعیان، و همچنین نزدیکی با آمریکا و سیاست های منطقه ای ایالات متحده، اختلافات زیادی پیداکرده‌اند.

 

اکنون درست است که ایران به خاطر وضعیت اقتصادی به دلیل تحریم ها، به دنبال احیای روابط خود با کشورهای پادشاهی جنوبی خود است و عربستان وزنه اصلی کشورهای خلیج‌ فارس به‌حساب می‌آید؛ اما عربستان سعی کرده با تولید نفت بیشتر، از افزایش قیمت نفت جلوگیری کند و نقش اساسی را در افزایش تحریم‌ ها ایفا کرده است و ایران در ضعیف شدن موقعیت خود، عربستان را مقصر می‌داند.

 

دعوت عربستان از وزیر امور خارجه ایران، فرصت مناسبی برای کم شدن فاصله میان دو کشور مهم منطقه بود که از دست رفت؛ اما به نظر می رسد ایران و عربستان سعودی همچنان به دنبال کاهش تنش‌ ها به شیوه دیگر، اما "محتاطانه" هستند.

 

 

 دیدگاه شما در مورد : ردپای عربستان در تحریم ایران/ طعنه ظریف به سعودی ها

ردپای عربستان در تحریم ایران/ طعنه ظریف به سعودی ها

  • پربازدیدترین ها