دوشنبه 03 اردیبهشت 1397 00:54:33

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 609

تاریخ انتشار : 03/08/1392 - 00:55

تماس خشمگینانه مرکل با اوباما/ خواب عمیق دویچه وله!

نکته جالب اینجاست که دویچه وله آلمان با تیترهایی مثل "روزی 100 میلیون دلار زیان پروژه های میدان پارس جنوبی"، "چه کسی از سیاست افزایش جمعیت سود می برد" و "ایران، گربه ای است که بیمار است" به تخریب و سیاه نمایی علیه ایران مشغول بوده و مسائل مربوط به دولت متبوعش را به دست فراموشی سپرده است.

تماس خشمگینانه مرکل با اوباما/ خواب عمیق دویچه وله!

سوادکوه- در پی انتشار گزارش‌هایی درباره احتمال جاسوسی آمریکا از تلفن همراه صدر اعظم آلمان، آنگلا مرکل به باراک اوباما تلفن کرده و به او در این باره اعتراض کرده است.

بی بی سی انگلیس (BBC) نوشت: سخنگوی صدر اعظم آلمان گفته است که خانم مرکل "چنین رفتارهایی را کاملا غیرقابل‌قبول می‌داند". دولت آلمان در بیانیه‌ای، خواستار "توضیح فوری و جامع" واشنگتن درباره این "نقض جدی اعتماد" بین دو کشور شده است. این بیانیه دولت آلمان پس از مکالمه تلفنی رهبران دو کشور صادر شده است. این بیانیه همچنین می‌گوید صدر اعظم آلمان به رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است "فورا باید جلوی چنین اقداماتی را بگیرد". استیو اوانس، خبرنگار بی‌بی‌سی در برلین، می‌گوید از آن‌جا که این بیانیه پس از مکالمه منتشر شده، گمان می‌رود که آنگلا مرکل از صحبت‌های باراک اوباما قانع نشده است. خانم مرکل در آلمان شرقی بزرگ شده است که شنود تلفنی در آن فراگیر بود و خاطره دردناکی برای کسانی زنده می‌کند که آن دوره را تجربه کرده‌اند.

 
 
 
بی بی سی: ظاهرا توضیحات باراک اوباما، آنگلا مرکل را قانع نکرده است
 
 
نقض اعتماد
 
وب سایت رادیو فردا (radiofarda) هم در گزارشی زیر عنوان "اوباما به مرکل اطمینان داد که آمریکا مکالمات او را شنود نمی کند" می نویسد: در پی ابراز نگرانی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان درباره احتمال شنود مکالمات او توسط دستگاه های اطلاعاتی آمریکا، باراک اوباما به خانم مرکل اطمینان دادکه آمریکا مکالمات تلفنی و ارتباطات او را زیر نظر ندارد. جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت که اوباما و مرکل روز چهارشنبه تلفنی گفتگو کردند و رئیس جمهوری آمریکا به صدراعظم آلمان در اینباره اطمینان داده است. خبرگزاری ها ساعاتی قبل از آن گزارش داده بودند که آنگلا مرکل احتمال چنین اقدامی را از سوی آمریکا "غیر قابل پذیرش" خوانده و  به اوباما تلفن زده و ابراز نگرانی کرده است.
 
بی بی سی در باره اظهارات جی کارنی آورده است: با این حال او تصریح نکرد که آیا آمریکا در گذشته تلفن همراه خانم مرکل را شنود کرده است یا نه. پاسخ کاخ سفید به ادعاهای مطرح‌شده درباره جاسوسی ان‌اس‌ای از تلفن همراه شخصی آنگلا مرکل، خیلی دقیق و حساب‌شده است: باراک اوباما به صدر اعظم آلمان اطمینان خاطر داده است که آمریکا تلفن او را "شنود نمی‌کند و شنود نخواهد کرد". این پاسخ، احتمال شنود تلفن خانم صدر اعظم در گذشته را رد نمی‌کند. روشن است که آنگلا مرکل گزارش‌ها درباره جاسوسی آمریکا را آن‌قدر قابل‌اعتماد و باورکردنی دیده که آن را مستقیما به روی باراک اوباما آورده است. می‌توان حدس زد آن‌چه در این تماس تلفنی رد و بدل شده، چه اندازه برای باراک اوباما سنگین بوده است.

نکته جالب اینجاست که وب سایت دویچه وله آلمان (DW) که کوچکترین اتفاقی در ایران را به تتیر یک خود تبدیل کرده و مانور مفصلی روی آن می دهد، هنوز هیچ گزارشی از جریان تماس خانم مرکل با آقای اوباما منتشر نکرده است!

این تماس در روزی صورت گرفته که قرار بوده دیلما روسف مهمان ضیافت شام کاخ سفید باشد. ولی چنین ضیافتی برگزار نشد چون رئیس‌جمهوری برزیل سفر خود را در پی ادعاهایی درباره جاسوسی ان‌اس‌ای از ارتباطات شخصی او لغو کرد. همین دو روز پیش بود که باراک اوباما تلاش کرد فرانسوا اولاند، همتای فرانسوی خود اطمینان‌خاطر دهد که ادعاهای مطرح‌شده در لوموند درباره استراق‌سمع گسترده آمریکا از چهره‌های سیاسی و اقتصادی فرانسه، درست نیست. آمریکا تلاش کرده با اقدامات دیپلماتیک، ادوارد اسنودن را به کشور باز گرداند تا محاکمه کند ولی به نظر می‌رسد عواقب دیپلماتیک افشاگری‌های او، روز‌به‌روز برای واشنگتن گزنده‌تر می‌شود.

 

منبع : جام
دیدگاه شما در مورد : تماس خشمگینانه مرکل با اوباما/ خواب عمیق دویچه وله!

تماس خشمگینانه مرکل با اوباما/ خواب عمیق دویچه وله!

  • پربازدیدترین ها