پنج شنبه 28 دی 1396 06:55:12

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 5969

تاریخ انتشار : 13/03/1393 - 08:28

اختصاصی/ به مناسبت گرامیداشت سالروز آزاد سازی خرم شهر برگزار شد:

جلسه نقد و بررسي كتاب جاي امن گلوله ها

كتاب«جاي امن گلوله‌ها» خاطرات عبدالرضا آلبوغبیش از مدافعان خرمشهر در روزهای آغازین جنگ است که به همت جواد کامور بخشایش گردآوری و تدوین شده است.

جلسه نقد و بررسي كتاب جاي امن گلوله ها

به گزارش سوادکوه آنلاین، اداره كتابخانه هاي عمومي شهرستان سوادكوه، در راستاي پاسداشت مقاومت و پايداري فرزندان اين سرزمين و گراميداشت سالروز آزادسازي خرمشهر، جلسه معرفي و بررسي كتاب «جاي امن گلوله‌ها» به همت كتابخانه عمومي شهيد كميل ايماني زيراب برگزار شد.

كتاب«جاي امن گلوله‌ها» خاطرات عبدالرضا آلبوغبیش از مدافعان خرمشهر در روزهای آغازین جنگ است که به همت جواد کامور بخشایش گردآوری و تدوین شده است.

 در اين جلسه كه عصر روز شنبه دهم خرداد با حضور ابراهيم باقري حميد آبادي هنرمند نویسنده، شاعر و پژوهشگر مازندراني، جمعي از اساتيد، صاحبنظران، علاقه مندان و اعضای كتابخانه هاي عمومي شهرستان در سالن اجتماعات شهرداري زيراب برگزار شد، كتاب «جاي امن گلوله‌ها» مورد نقد و بررسي قرار گرفت.

مصطفي فضلي قاديكلايي رئيس اداره كتابخانه هاي عمومي شهرستان سوادكوه، انتشار خاطرات جنگ تحميلي را راهي براي حفظ و نگاهداشت ارزش‌ها و انتقال فداكاري‌ها و رشادت‌ها، دلاورمردي و رنج‌هاي آن دوران به نسل جديد دانست و ابراز داشت: خاطرات شفاهي ارزشمند خصوصا در سالي كه با نام اقتصاد و فرهنگ مزين شده، از بهترين محمل ها براي انتقال فرهنگ است.

ابراهيم  باقري حميد آبادي، به بيان مطالبي در زمينه تاريخ شفاهي، خاطره نويسي و تمايز و تشابه آن با داستان پرداخت.

وي كتاب را از آثار خوب اين حوزه و تاريخ روزشمار اشغال خرمشهر و مقاومت نيروهاي مردمي  و سپاه و ارتش ناميد و از نقاط قوت كتاب به وجود خود « عبدالرضا آلبوغبیش » اشاره کرد و در ادامه نیز بخش هايي از كتاب بازخواني شد.

باقري حميد آبادي اظهار داشت: از موارد مهم در ادبيات شفاهي، توانمندي، هوشمندي و فراست راويست كه با طرح سوال مناسب روايات و جزئيات وقايع را استخراج كند.

وی افزود: اما راوي جز چند روز از اين روزهاي مقاومت كه وقايع را با جزئيات بيان نموده، در بقيه موارد بيشتر وضعيت خرمشهر تحليل مي كند تا روايت و جاي خالي خاطرات آلبوغبيش يا جريان وقايع از دريچه نگاه وي در برخي رويدادهاي مهم به چشم مي آيد.

این منتقد توانا در ادامه به مواردي در ذكر پانويس و نحوه استناد اشاره کرد و بالاخره جلسه با بحث و تبادل نظر حاضرين در جلسه در مورد اثر به پايان رسيد.دیدگاه شما در مورد : جلسه نقد و بررسي كتاب جاي امن گلوله ها

جلسه نقد و بررسي كتاب جاي امن گلوله ها