سه شنبه 26 دی 1396 17:02:50

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 5839

تاریخ انتشار : 10/03/1393 - 08:36

عوارض اندک و ضربات جبران ناپذیر به بدنه محیط زیست/

عامل نابودی رودخانه تلار/به رخ کشیدن قدرت لابی و نقض قانون مقابل دیدگان مسئولان/تصاویر

در روز روشن علاوه بر فعالیت در حریم ممنوع رودخانه و بلعیدن کوه ها و صخره ها، پساب را هم روانه ی رودخانه کرده تا جلوی دیدگان مسئولین و شهروندان قدرت لابی و توانایی نقض قانون خود را به رخ بکشند.

عامل نابودی رودخانه تلار/به رخ کشیدن قدرت لابی و نقض قانون مقابل دیدگان مسئولان/تصاویر

سوادکوه-رود دائمی تلار  به دلیل گستردگی آن در طول شهرستان سوادکوه، قرن ها نقش شاهرگ حیات برای ساکنان و کشاورزان و گونه های جانوری و... را بازی می کند و یک موهبت عینی الهی برای مردمان منطقه به حساب می آید.

مدتی است به همراه دوستان حامی محیط زیست قصد بررسی وضعیت رودخانه ی تالار از جوشش تا وصل به دریا

و تغییرات رنگ ظاهری و آلودگی آن در طول حدود 100کیلومتر سفرش به موازات جاده ی ترانزیت و نگاه گردشگران را داشتیم.

چنانچه در سال های اخیر به علل و عوامل پیش پاافتاده آلودگی تلار از وضعیت هشدار به مرحله بحرانی رسیده و آنطور که باید و شاید پرداخته نشد و همچنین به فواید وجود رودخانه ای زلال و فرح‌بخش در شهرها و تأثیرات مثبت روحی و روانی بر ساکنین اطراف و بهره اقتصادی قابل ملاحظه، ناشی از تعریف پروژه های گردشگری و توریستی اشاره خواهد شد.

بلاغ: رودخانه تلار

سرچشمه های جوشان شاخه های اصلی تلار از کوه های چرات، دراسله، گدوک، خطیرکوه و جنگل های کسلیان متولد شده و در کیلومترهای اولیه کاملاً روشن، دلنشین و گوارا بوده و طولی نمی کشد که ضمن تلاقی با معادن شن و ماسه و تخلیه بی رحمانه حوضچه های شستشو ماسه به درون این رودخانه، به یکباره در بالادست تلار، رنگ و محتوای این رود زلال، پرآب و دائمی را دگرگون می کند.

این عمل ناشایست غیرحرفه ای و طبیعت ستیز بر رودخانه ای که می تواند سرمنشأ تحولات اقتصادی، توریستی، روحی و عاطفی و کشاورزی و دامپروری برای قسمت اعظمی از مازندران باشد، فدای منفعت طلبی و کاهش هزینه های کارخانه داران شن و ماسه سوادکوه و صدور پروانه های بی حساب و بدون احراز شرایط برداشت و شستشو فراورده ها (البته در سال های گذشته) می شود.

بلاغ: رودخانه تلار

در این حین آن بلاهایی که انتظار می رفت بر سر اکوسیستم منطقه بیاید، آمده است و به قول معروف کار از کار گذشته و کارشناسان و فارغ التحصیلان محیط زیست و منابع طبیعی بهتر از فجایع رخ داده در این سال ها باخبر  و به آن واقفند.

شنبه 93/3/3 (سایت اداره کل محیط زیست مازندران)

تعطیلی سه واحد آلاینده محیط زیست در آمل

در پی کنترل و پایش های زیست محیطی از واحدهای صنعتی و تولیدی توسط کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آمل، سه واحد صنعتی و معدنی شن و ماسه بدلیل عدم رعایت موازین زیست محیطی و آلاینده بودن واحدها مطابق ماده 11 و 12 قانون حفاظت و بهسازی تعطیل شد.

خبر فوق، نمونه ای از برخورد قانونی و قضایی با موارد ناقض قانون و ضوابط رعایت محیط زیست است که در مازندران وجود داشته و همچنین در سایر نقاط کشور و قاطع تر از آن در سایر کشورهای جهان که حتی بروز خطای سهوی منجر به وضع جرائم سنگین و برگشت ناپذیر علیه خاطیان قانون حفظ محیط زیست خواهد شد ولی متأسفانه در سوادکوه در روز روشن علاوه بر فعالیت در حریم ممنوع رودخانه و  بلعیدن کوه ها و صخره ها، پساب را هم روانه ی رودخانه کرده تا جلوی دیدگان مسئولین و شهروندان قدرت لابی و توانایی نقض قانون خود را به رخ بکشند.

این تخلیه ی آگاهانه حوضچه ها در رودخانه در صبح جمعه هر هفته (روز تعطیلی اداره های دولتی) بیش از پیش نمایانگر است!!!

تردیدی در نکوهیده بودن عمل آلودگی عمدی رودخانه تالار به عنوان مهم ترین و کهن ترین عنصر متحرک و سیال محیط زیست سوادکوه نیست ولی نگران کننده تر از آن منفعت عده ای انگشت شمار در برابر ظلم به حقوق ده ها هزار نفر از شهروندان، گردشگران و کارگران خودنمایی می کند.

بلاغ: رودخانه تلار

(نمونه ای از یک حوضچه فرمالیته تصفیه پساب!!)

بلاغ: رودخانه تلار

نهادهای نظارتی و دولتی در شهرستان های همجوار در قبال صدور پروانه برداشت معادن شن و ماسه منوط به رعایت قرارداد شستشو فراورده ها در پایین دست رودخانه ها و در نزدیکی محل تقاضا و همچنین حفظ شرایط فنی حوضچه های شستشو و تصفیه آب است و صدور پروانه فقط و تنها فقط به منظور برداشت فراورده ی خام انجام می گیرد.

ولی در سوادکوه در سال های گذشته صدور پروانه برداشت حدود 17 معدن برداشت و شستشو اغلب شبانه روزی و بدون رعایت اصول و مقررات فنی لازم، دلخوش به اخذ عوارض اندک و درآمدهای مالی برای شهرستان، ضربات جبران ناپذیری به بدنه محیط زیست و گونه های آبزی و مرغوبیت محصولات کشاورزی و شکل ظاهری سوادکوه و ... وارد کرده است.

حوضچه هایی نمادین که جنبه ی رفع تکلیف برای کارخانه داران دارد، در دقایق اولیه پس از بهره برداری عملاً کاربری خود را از دست داده و پساب شستشو مستقیم وارد رودخانه شده و روزانه از جلوی دیدگان مردم به سمت دریا حرکت می کند.

نبود نظارت ها و اهرم های فشار لازم و قاطعانه در سال های گذشته و مماشات با صاحبان متمول کارخانه ها منجر به کاهش حساسیت و ساده انگاشتن این امر مهم توسط کارخانه داران شده است تا اثرات مخرب و بوی بد و ظاهر ناخوشایند نصیب مردم سوادکوه و سود و منفعت برآمده از صرفه جویی و حذف سیستم بازیابی و تصفیه پساب در جیب ثروتمندان برود.

بلاغ: رودخانه تلار

با کدر شدن چهره ی تالار و ناتوانی در نظارت های بعدی در حوزه های مسکونی و صنعتی، زمینه برای سوءاستفاده های گسترده تر و خطرناک تر فراهم شده است و تحت پوشش آلودگی گل و لای، پساب های غیربهداشتی وارد آن شده و سلامت شهروندان را به مخاطره جدی انداخته است.

اینگونه است که رودخانه ی زلال تلار در پیچ و خم های مسیر خود اسیر بی تدبیری مسئولین وقت و بی تفاوتی و ناآگاهی مردمان سوادکوه، رنگ و روی خود را از دست داده است و آن زلال دلنشین را به جوی حامل گل و لای و فاضلاب های شهری تبدیل کرده ایم.

بلاغ: رودخانه تلار

اخیراً با فرارسیدن فصل کشاورزی و تعطیلات تابستانی تمهیدات ویژه ای در اداره محیط زیست سوادکوه برای نجات تالار از این وضعیت اسفناک و میراث سوء مدیریت های گذشته اندیشیده شده و نیروهای محیط بانی و حافظ محیط زیست قاطعانه با گشت های شبانه روزی با خاطیان و آلایندگان تالار برخورد کرده و آنها را مجاب به رعایت ضوابط فنی کنترل پساب کرده اند. آثار و نتایج این برخورد ویژه را در روشن شدن تالار به وضوح دیده ایم.

به گفته ی یکی از مسئولین اداره محیط زیست سوادکوه این طرح به موازات فصل کشاورزی و گردشگری به منظور کمک به مرغوبیت محصولات کشاورزی و رغبت گردشگران ادامه خواهد داشت و با شروع فصل شکار و تمرکز این نهاد در بحث شکارگاه ها و حفظ گونه های جانوری منطقه، به دلیل کمبود نیروهای محافظ محیط زیست، ناگزیر نگاه ها از تالار منحرف خواهد شد و زمینه برای برگشت به عقب و از بین رفتن این زحمات و مشقات پرسنل اداره محیط زیست سوادکوه شدیداً وجود خواهد داشت.

در این حین از اداره محیط زیست سوادکوه که به تنهایی در مقابل سودجویان ثروتمند و نابودگران اکوسیستم سوادکوه ایستاده اند می باید از از جانب مراجع قضایی و نیروهای انتظامی و نهادهای مردمی حافظ محیط زیست حمایت همه جانبه و مستمر شود تا این حرکت به سرانجام مطبوع خود برسد.

بلاغ: رودخانه تلار

جمع بندی و پیشنهادهایی خود در رابطه با موضوع

گسترش صنعت توریسم حاشیه تلار در شهرهای زیراب، پل سفید و شیرگاه در انتظار زلال سازی تالار و لایروبی بستر آن خواهد بود. باتوجه به عرض مناسب تلار در شهر زیراب و هزینه ی اولیه به نسبت اندک برای احداث پارک تفریحی آبی برای آن، 4 راه پیشنهاد می شود:

1- اجبار به شستشوی فراورده ها در پایین دست و نزدیک محل تقاضا و اصلاح پروانه تنها برای برداشت (مدل مشابه در شهرستان آمل و...)

2- تقویت کادر محیط زیست و افزایش پشتوانه ی قانونی و قضایی ایشان در برخورد و پلمپ واحدهای متخلف

3- در صورت عدم توانایی در تأمین موارد فوق: الزام و تأکید و نظارت مداوم بر تصفیه و بازیابی اصولی پساب و احداث حوضچه های پیشرفته و مکانیزه و همچنین کنترل و نمونه برداری تصادفی و غافلگیرانه خروجی کارخانه های سنگ شکن.

4- تأسیس تشکل های مردمی مدافعان محیط زیست با حمایت نهادهای ذیربط برای همکاری داوطلبانه با اداره محیط زیست و منابع طبیعی.

به امید شادابی دوباره ی تلار و ساکنان اطراف آن

 


منبع : وبلاگ سرخکلای زیبای من
دیدگاه شما در مورد : عامل نابودی رودخانه تلار/به رخ کشیدن قدرت لابی و نقض قانون مقابل دیدگان مسئولان/تصاویر

عامل نابودی رودخانه تلار/به رخ کشیدن قدرت لابی و نقض قانون مقابل دیدگان مسئولان/تصاویر