جمعه 24 آذر 1396 19:40:09

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گزارش و گفتگو
چاپ

کد خبر : 582

تاریخ انتشار : 01/08/1392 - 20:33

حلقه‌های مفقود شده ماندگاری در روستاهای سوادکوه

ندیده گرفتن اشتغالزایی برای نسل جدید، حلقه مفقوده‌ای برای دستیابی به اهداف سیاست‌های تثبیت جمعیت در روستاها را فراهم کرده است.

حلقه‌های مفقود شده ماندگاری در روستاهای سوادکوه

سوادکوه- با نگاهی بر فرایند جمعیتی در روستاهای سوادکوه به فراز و فرودهایی می‌رسیم که حرکات سینوسی نمودار جمعیت و عوامل مهاجرت را به ما نشان می‌دهد.

*اشتغال علت ماندگاری جمعیت روستایی

اشتغال و خدمات رفاهی به عنوان مهم‌ترین عوامل ماندگاری جمعیت در روستاها محسوب می‌شوند و وجود یکی از آن دو بدون دیگری به خالی شدن روستا از جمعیت و مهاجرت به شهر منتهی می‌شود.

گستردگی جغرافیایی و پراکندگی جمعیتی از ویژگی‌های اصلی جمعیتی و طبیعی در شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه شمالی به ویژه در مناطق کوهستانی آن محسوب می‌شود که لزوم وجود اشتغال و خدمات رفاهی را در کنار هم دو چندان می‌کند و مشکلات زندگی در همه فصول برای بومیان این مناطق را با موانع و مشکلاتی روبه‌رو کرده است.

*حلقه‌های مفقود شده ماندگاری در روستاهای سوادکوه

استقرار خدما‌ت رفاهی مانند ایجاد یا مناسب‌سازی جاده‌های روستایی،احداث یا تجهیز مدارس، ساماندهی آب آشامیدنی بهداشتی، همکاری برای مسکن روستایی مناسب، ایجاد مراکز بهداشتی، را‌ اندازی شبکه‌های برق و تلفن بخشی از خدمات نظام اسلامی به روستاها بوده است که ندیده گرفتن اشتغالزایی برای نسل جدید، حلقه مفقوده‌ای برای دستیابی به اهداف سیاست‌های تثبیت جمعیت در روستاها را فراهم کرده است.

شرکت زغال سنگ البرز مرکزی به عنوان محور ادامه زندگی جمعیت ساکن روستایی را فراهم کرده بود که رکود آن بر مهاجرت جوانان روستایی سرعت بخشیده است.

عدم مدیریت لازم برای استفاده بهینه از مواد اولیه و خام به منظور استقرار واحدهای تولیدی و صنعتی متناسب با شرایط شهرستان نیز فرصت ماندگاری جمعیت را ناکام گذاشت.

خروج دام از جنگل که با خروج روستاییان از روستاها همراه شد نیز عامل دیگری برای خالی شدن روستاهای زیبای شهرستان سوادکوه از ساکنانی را موجب شد که در گذشته‌های نه چندان دور به عنوان مولد اقتصادی که علاوه بر تامین خود و خانواده خود اقدام به فروش محصولات نیز می‌کردند،بود.

*13 روستا از 200 روستای سوادکوه جمعیت بالای 500 نفر دارند

از بین بیش از 200 روستای شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه شمالی تنها 13 روستای آن جمعیت بالای 500 نفر را در خود جای داده است که دو روستا در بخش مرکزی و یک‌ روستا در بخش زیراب سوادکوه و 10 روستا در بخش‌های مرکزی و نارنجستان سوادکوه شمالی را شامل می‌شود.

*برنامه‌ریزی برای مهاجرت معکوس

به نظر می‌رسد زمینه‌های لازم برای ایجاد مهاجرت معکوس در شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه شمالی قابل برنامه‌ریزی است.

ایجاد گردشگری مذهبی و روستایی در شهرستانی با حدود 700 اثر تاریخی، مذهبی، طبیعی که تعداد قابل توجهی از آن را می‌توانیم در روستاها مشاهده کنیم،جلوگیری از خام بری،مدیریت منابع برای فرآوری محصولات بومی شهرستان‌های سوادکوه و سوادکوه شمالی، ایجاد مراکز علمی، درمانی با محوریت استفاده از ظرفیت‌های علمی درختان، گیاهان، جاذبه‌های بومی شهرستان گام‌هایی برای بازگشت زندگی در روستاها است.

نویسنده : عمران اکبرنژاد

دیدگاه شما در مورد : حلقه‌های مفقود شده ماندگاری در روستاهای سوادکوه

حلقه‌های مفقود شده ماندگاری در روستاهای سوادکوه