چهار شنبه 27 دی 1396 21:43:44

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 5660

تاریخ انتشار : 07/03/1393 - 12:35

اوباما تصميم خود درباره پايان دادن به طولاني جنگ آمريکا را اعلام کرد.

اوباما تصميم خود درباره پايان دادن به طولاني جنگ آمريکا را اعلام کرد.

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از آریابه نقل از خبرگزاري فرانسه، باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا روز گذشته (سه شنبه) با اعلام برنامه اي براي پايان دادن به طولاني ترين جنگ آمريکا پس از حملات 11 سپتامبر گفت نيروهاي آمريکايي تا پايان سال 2016 خروج خود را از افغانستان تکميل خواهند کرد.
اوباما که اين اظهارات را در کاخ سفيد بيان مي کرد تاييد کرد 32 هزار نيروي آمريکايي که هم اکنون در افغانستان مستقر هستند در آغاز سال 2015 به حدود 9800 نفر کاهش خواهند يافت.
تعداد اين نيروها تا پايان سال 2015 به نصف کاهش مي يابد و در پايان سال 2016 حضور آمريکا در افغانستان در سطح عادي سفارتخانه به همراه يک دفتر امنيتي به منظور کمک به افغان ها خواهد بود.

اوباما در حالي که رئوس پايان يافتن مشارکت آمريکا در جنگي را برمي شمرد که با حمله نيروهاي تحت فرماندهي آمريکا به افغانستان با هدف سرنگون کردن رژيم طالبان و از بين بردن اسامه بن لادن سرکرده القاعده پس از حملات سال 2001 عليه نيويورک و واشنگتن آغاز شد افزود :« ما در حال پايان دادن به کاري هستيم که خودمان آغاز کرديم.»
عمليات رزمي آمريکا در پايان سال 2014 متوقف مي شود و اين بدين معني است که نيروهاي آمريکايي از سال آينده ، ديگر در شهرهاي افغانستان گشت زني نخواهند کرد.
اين کاهش نيرو به امضا موافقتنامه امنيتي دوجانبه بين افغانستان و آمريکا بستگي دارد که تعيين کننده شروط ادامه حضور نيروهاي آمريکايي در افغانستان پس از سال 2014 خواهد بود.
حامد کرزاي رئيس جمهور افغانستان تاکنون از امضا اين موافقتنامه امنيتي دوجانبه خودداري کرده است اما هر دو نامزد انتخاباتي که قرار است در دور دوم انتخابات رياست جمهور افغانستان رقابت کنند اعلام کرده اند اين موافقتنامه را امضا خواهند کرد.
اوباما در سخنراني خود گفت اکنون زمان آن است که به بيش از يک دهه جنگ در افغانستان و مشکلات ناشي از آن پايان دهيم.
اوباما پس از پيروزي خود در انتخابات رياست جمهور سال 2008 ، مداخله آمريکا را در افغانستان به شدت افزايش داد.
اوباما حتي تعداد حملات هواپيماهاي بدون سرنشين آمريکا را عليه خاک پاکستان افزايش داد و دستور حمله ماه مه سال 2011 را که کشته شدن بن لادن را درپي داشت صادر کرد.
وي در حالي که پايان مداخله آمريکا را در جنگي که کشته شدن بيش از دو هزار و 300 نيروي آمريکايي را درپي داشته است اعلام مي کرد افزود امنيت افغانستان در آينده به خود افغان ها بستگي دارد.
اوباما تصريح کرد :« ما بايد اين مطلب را بگوييم که افغانستان يک مکان بي عيب و نقص و ايده آل نخواهد بود و اين مسئوليت آمريکا نيست که افغانستان را به چنين مکاني تبديل کند. اين افغان ها هستند که بايد درباره آينده کشورشان تصميم بگيرند.
وي گفت آن تعداد از نيروهاي آمريکايي که قرار است پس از سال 2014 در افغانستان باقي بمانند در زمينه آموزش نيروهاي افغان و حمايت از عمليات ضد تروريسم عليه القاعده مشارکت خواهد داشت.
اوباما تاکيد کرد :« خروج نيروهاي آمريکايي از افغانستان آغازگر فصل جديدي در سياست خارجي آمريکا خواهد بود. من فکر مي کنم آمريکايي ها متوجه شده اند که پايان دادن به جنگ ها سخت تر از آغاز آنهاست.»

واکنشها به تصميم اوباما
سازمان پيمان آتلانتيک شمالي ( ناتو ) سه شنبه شب از تصميم باراک اوباما رئيس جمهوري آمريکا براي حفظ 9800 نظامي در افغانستان تا سال 2016 استقبال کرد. (متن کامل خبر)
وزير دفاع آمريکا از تصميم باراک اوباما براي حفظ شمار محدودي از سربازان در افغانستان حمايت کرد. چاک هيگل در يک بيانيه اعلام کرد از تصميم باراک اوباما براي باقي گذاشتن تعداد اندکي از سربازان آمريکايي در افغانستان بعد از پايان ماموريت (اواخر سال 2014) قوياً حمايت مي کند.
هيگل افزود:« حضور اين نيروها که مطابق توافقنامه امنيتي دوجانبه است ، مانع از آن مي شود که القاعده مواضع خود را در افغانستان بازسازي کند.همچنين به ما کمک مي کند پيشرفت هاي عمده اي را که در زمينه آموزش و تجهيز نيروهاي امنيت ملي افغان کسب کرده ايم ، حفظ کنيم.» (متن کامل خبر)
ژنرال مارتين دمپسي رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا گفت اين کشور معتقد است تا پيش از خروج کامل نيروهاي آمريکايي از افغانستان در اواخر سال 2016، اين کشور فرصت کافي براي تشکيل نيروي قابل اتکا براي مبارزه با تروريسم در اختيار دارد.
دمپسي به رويترز گفت روساي ستاد ارتش هاي پاکستان و افغانستان از تصميم آمريکا براي نگه داشتن هزاران نيرو در افغانستان در سال 2015 و تا پايان 2016 استقبال کردند. وي افزود، باقي ماندن 9800 نظامي آمريکايي در افغانستان بعد از سال 2014 به دولت آينده افغانستان فرصت کافي خواهد داد تا جاي پاي خود را در مرحله انتقالي محکم کند و مسئوليت امنيت را به طور کامل برعهده بگيرد. وي پيش بيني کرد برخي کمک هاي آمريکا به افغانستان در زمينه مبارزه با تروريسم تا سال 2016 ادامه پيدا کند. وي گفت آمريکا قصد دارد در سطح منطقه اي و با متحدانش براي مقابله با تهديدات آينده همکاري کند.

علل تصميم اوباما     
پايگاه اينترنتي هفته نامه تايم در گزارشي به قلم مايکل کراولي نوشت:باراک اوباما، رئيس جمهور آمريکا با تصميم خود مبني بر حفظ حدود ده هزار نظامي در افغانستان پس از پايان رسمي عمليات رزمي آمريکا در اين کشور در پايان امسال، مجبور به انتخاب بين دو گزينه اجتناب ناپذير شد.
در واقع آمريکا بايد خود را از جنگي که بيش از 12 سال به طول انجاميده و بي آنکه نتيجه اي داشته باشد، صدها ميليارد دلار هزينه مالي برجا گذاشته و موجب کشته شدن هزاران نظامي آمريکايي شده است، بيرون بکشد.
ديگر مسئله الزامي براي اوباما، اطمينان از اين است که مشکل فعاليت هاي شورشي طالبان و القاعده افغانستان به طور ريشه اي حل مي شود و پس از خروج نظاميان خارجي مشکلات بار ديگر سر بر نمي آورند. نيروهاي امنيتي افغان شايد هنوز آمادگي کامل براي دفاع از دولت خود را در برابر طالبان - دشمني که تضعيف شده ، اما شکست نخورده است- ندارند. ماندن گروهي نيروي آمريکايي در افغانستان مي تواند به افغان ها در زمينه اطلاعاتي، تدارکاتي و پزشکي کمک کند. شايد ترديد اوباما درباره حفظ دهها هزار نظامي آمريکايي در افغانستان درست باشد. اما وي در عين حال نمي خواهد اين کشور درگير جنگ داخلي مشابه جنگ داخلي دهه 1990 شود.
جنگ داخلي افغانستان در آن سال موجب روي کار آمدن دولت طالبان شد و همين موضوع موجب تقويت القاعده شد و حملات 11 سپتامبر را امکان پذير ساخت- اين دليل نخست ما براي حمله به افغانستان بود-.
همانگونه که رايان کروکر، سفير آمريکا در کابل ماه فوريه در گفتگو با تايم اعلام کرد تداوم حضور آمريکا در افغانستان ارزش نمادين و ديپلماتيک نيز دارد. کروکر گفت زماني که صحبت از حفظ چند هزار نيروي آمريکايي در افغانستان است- يا با توجه به مخالفت حامد کرزاي ، رئيس جمهور افغانستان با امضاي توافقنامه امنيتي با آمريکا، ممکن است هيچ نيرويي در افغانستان باقي نماند ( البته احتمالاً رئيس جمهور بعدي افغانستان اين توافقنامه را امضا خواهد کرد) - حضور يک نيروي قدرتمند در افغانستان ، راه خوبي براي « القاء اين پيام به دوستان و دشمنانمان است که ما در دراز مدت در منطقه حضور خواهيم داشت.»
اما نبايد از خاطر برد که اوباما همچنين اعلام کرده است همه نظاميان آمريکايي تا پايان سال 2016 خاک افغانستان را ترک خواهند کرد. ممکن است اين مسئله پيام حمايت و تعامل آمريکا را تضعيف کند و خطر تقويت دوباره القاعده و طالبان را در درازمدت در پي داشته باشد.
شايد اين امر امکان پذير باشد، اما اين نيز ممکن است که حضور نظاميان آمريکايي در افغانستان با امضاي توافقنامه امنيتي در روزهايي پاياني دوره رياست جمهوري اوباما تمديد شود، بويژه اگر دولت افغانستان احساس آسيب پذيري کند و واشنگتن نشانه هايي از ظهور القاعده در اين کشور را مشاهده کند.
شايد خروج نظاميان آمريکايي از افغانستان مانند خروجشان از عراق وسوسه انگيز باشد. اما اوضاع و تحولات اخير عراق نشان مي دهد اين اقدامي خطرناک است.

آيا وعده اوباما عملي مي شود؟
اقدام نظامي آمريکا در افغانستان بر پايه نياز فوري واشنگتن براي ارائه تصويري از قدرت و اقتدار اين کشور نزد جهانيان در ابتداي قرن جديد شکل گرفت . يک ماه پيش از آغاز حمله آمريکا به افغانستان ، حوادث 11 سپتامبر سال 2001 رخ داد که در آن ، قلب اقتصادي و نظامي آمريکا در دو شهر مهم نيويورک و واشنگتن مورد حمله قرار گرفت . در آن زمان ، مقامات وقت آمريکا نگران بودند که بي عملي در برابر اين حادثه يا واکنش ضعيف ، وجهه اين کشور به عنوان تک ابرقدرت جهاني را مخدوش و هژموني آمريکا بر نظام امنيتي پس از جنگ سرد را از بين خواهد برد . به همين دليل ، قوي ترين ارتش جهان به جنگ يکي از ضعيف ترين کشورهاي جهان رفت به اين اميد که در نبردي قاطع ، سريع و بهت آور ، طعم شيرين پيروزي بر طالبان در افغانستان را جانشين طعم تلخ پيروزي القاعده در آمريکا کند . اما آنچه که احتمال نمي رفت رخ داد و حمله به افغانستان 13 سال به درازا کشيده شد .
البته اگر عمليات نظامي آمريکا در افغانستان با انديشه هاي ملت - دولت سازي مخلوط نمي گشت ، شايد سربازان آمريکايي مدت ها پيش به خانه هايشان بازگشته بودند . اما مقامات وقت دولت آمريکا در چارچوب تفکرات نئومحافظه کارانه معتقند بودند علاوه بر رفع خطر تهديدات القاعده و سرنگوني رژيم طالبان در افغانستان ، وظيفه دارند راه روش آمريکايي را در اين کشور مستقر سازند و افغانستان را به آنچه خود مسير دموکراسي ، پيشرفت و توسعه مي ناميدند ، هدايت کنند . به همين دليل نيز سربازان آمريکايي بعد از سرنگوني رژيم طالبان و حتي بازداشت و ترور رهبران القاعده در افغانستان ماندند به اين بهانه که دولتي منتخب با استانداردهاي غربي در اين کشور بر سرکار آورند و ويراني هاي 30 سال اشغال و جنگ داخلي را ار چهره اين کشور بزدايند.
با اين حال ، طولاني ترين جنگ تاريخ آمريکا که بيش از 2200 کشته ، دهها هزار مجروح و صدها ميليارد دلار هزينه براي ملت آمريکا به دنبال آورد ، با انتظارات دولتمردان آمريکايي منطبق نبوده است . البته اکنون از رژِيم طالبان و افرادي همچون اسامه بن لادن خبري نيست . با اين حال ، خطر بازگشت طالبان به افغانستان وجود دارد و آن آندازه که بودجه براي بازسازي اين کشور اختصاص يافته ، در افغانستان سازندگي نشده است . آمارها نشان مي دهد در طي سالياني که هزاران سرباز آمريکايي جان خود را در افغانستان به خطر انداخته بودند ، دلالان و اختلاس کنندگان دهها ميليارد دلار از پول ماليات دهندگان آمريکايي را به اسم کمک به بازسازي افغانستان بر باد دادند . اين در حالي است که برخي از همين سربازان آمريکايي ، صحنه هاي هولناکي از کشتار غير نظاميان افغان را به نمايش گذاشتند که ادرار بر اجساد ، قطع انگشتان با هدف جمع آوري سوغات براي دوستان و حمله شبانه به روستائيان ، فقط بخشي از آن به شمار مي آيد .

طرح آمريکا براي خروج از افغانستان مشروط به اين است که اين کشور توافقنامه امنيتي دوجانبه با واشنگتن امضا کند. حامد کرزاي رئيس جمهور افغانستان از امضاي اين توافقنامه خودداري کرده است ولي مسئولان آمريکايي خوش بين هستند که جانشين او چنين کاري انجام دهد.دیدگاه شما در مورد : اوباما تصميم خود درباره پايان دادن به طولاني جنگ آمريکا را اعلام کرد.

اوباما تصميم خود درباره پايان دادن به طولاني جنگ آمريکا را اعلام کرد.