جمعه 07 اردیبهشت 1397 03:27:59

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 5490

تاریخ انتشار : 04/03/1393 - 08:33

۴ شرط آمریکایی‌ها برای دستیابی به توافق جدید که مورد مخالفت ایران قرار گرفت

دور جدید مذاکرات نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و اعضای ۱+۵ (متشکل از آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و انگلیس به‌علاوه آلمان) چند روزی است که به پایان رسیده و با فروکش کردن هیجانات خبری اولیه، نوبت به ارائه تحلیل‌‌ها از آنچه در مذاکرات گذشته، رسیده است.

 ۴ شرط آمریکایی‌ها برای دستیابی به توافق جدید که مورد مخالفت ایران قرار گرفت

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل ازجهان طبق آنچه که منتشر شد، در دور جدید مذاکرات، عملا نه تغییری در کلیات و نه دستاوردی در جزئیات به وجود آمد، تا «امید اولیه» دشمن ناشی از تغییر دولت در سپهر سیاست جمهوری اسلامی این بار به حاشیه رفته و نمایندگان غربی، بدون هیچ دستاورد خاصی به کشورهای خود بازگردند.

بر اساس بندهای موجود در توافق نامه موجود؛ شش کشور آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و آلمان متعهد شده بودند تا با حسن نیت برای حل موضوع هسته ای ایران تلاش کنند. اما در دور جدید مذاکرات، معلوم شد که برخی سنگ اندازی ها در راه پرونده هسته ای وجود دارد که از جمله برجسته ترین آنها، تلاش تیم مذاکره کننده واشنگتن به سرکردگی وندی شرمن بود. هیأت مذاکره کننده آمریکا در تمامی دقایق دور جدید مذاکرات (و حتی در روزهای منتهی به مذاکرات وین) تلاش داشت تا چالش های جدیدی را در مسیر حل موضوع هسته ای جمهوری اسلامی ایران ایجاد کند.

طبق شنیده ها، در دور جدید مذاکرات، آمریکایی ها به دنبال متوقف کردن روند درون‌زای دانش هسته ای کشور و ممانعت از ادامه تحقیقات و توسعه (R&D) در دانش هسته ای جمهوری اسلامی بوده‌اند. بر اساس همین استراتژی بود که آنها درخواست برای کاهش تعداد سانتریفیوژهای فعال ایران را مطرح کردند؛ درخواستی که البته با مخالفت شدید طرف ایرانی مواجه شده است. البته ادعاهای واهی دیگری همچون تعطیلی برخی از مراکز هسته‌ای کشور از جمله تاسیسات نیمه صنعتی فردو و تاسیسات آب سنگین اراک نیز جزو گزینه‌های مورد خواست آمریکایی ها بوده که آنها نیز به سرنوشت زیاده خواهی های قبلی دچار شد.

چرا به مذاکره با آمریکا خوشبین نیستیم؟

رهبر معظم انقلاب و به تبع ایشان دلسوزان انقلاب همواره درباره مذاکره با آمریکا یک استراتژی ثابت و تغییرناپذیر دارند که این استدلال بر مبنای بنیان‌های اصلی انقلاب اسلامی بنا شده که همانا «مبارزه با استکبار جهانی» و «مقابله با ظلم و ظالم» است. در همین راستا، رهبر انقلاب در دیدار نوروزی خود در ابتدای سال ۹۲ به طور مفصل به تبیین این موضوع پرداخته و فرمودند: «آمریکایی‌ها مدتی است که از طرق گوناگون پیغام می‌دهند که خواهان مذاکره جداگانه با ایران در خصوص موضوع هسته‌ای هستند اما من بر اساس تجربه‌های گذشته به چنین گفتگوهایی خوشبین نیستم» ایشان همچنین با تاکید بر اینکه در دیدگاه آمریکایی‌ها گفتگو به معنای مذاکره برای رسیدن به راه حل منطقی نیست، خاطرنشان کردند: «از نظر آمریکایی‌ها گفت‌وگو به‌معنای وادار کردن طرف مقابل برای قبول حرف آنها است، بنابراین ما همواره این نوع گفتگو را تحمیلی می‌دانیم و جمهوری اسلامی ایران نیز زیر بار تحمیل نمی‌رود.»

طبق اخبار و تحلیل‌های موجود، آمریکایی‌ها قصد ندارند به تعهدات خود در چارچوب توافق‌نامه هسته‌ای ژنو که در نوامبر سال میلادی گذشته بسته شد، عمل کنند و درصدد بر هم زدن روند فعلی به سود خود هستند؛ که این خود محکم ترین دلیل برای قابل اعتماد نبودن آمریکایی‌هاست.

نمونه بارز دیگری که می‌توان در همین راستا به آن اشاره کرد، بحث وضع تحریم‌های جدید و یک جانبه آمریکایی‌ها، علیه ملت ایران است. در همین راستا، در شش ماه اخیر چندین بار شاهد وضع تحریم‌های جدید علیه برخی شرکت ها و مقامات ایرانی بوده ایم. همچنین مصادره ساختمان متعلق به بنیاد علوی و عدم صدور روادید برای حمید ابوطالبی نماینده منتخب ایران در سازمان ملل، خود مثال‌های دیگری از عدم تلاش آمریکایی‌ها برای اعتمادسازی‌ست.

از سوی دیگر، آنچه از تحلیل رفتار موجود آمریکایی ها قابل برداشت است این است که آنها به دنبال «مذاکره برای حل موضوع» نیستند بلکه استراتژی آنها «مذاکره برای مذاکره» است. از همین منظر، و با توجه به احتمال حل پرونده هسته‌ای آنها به دنبال پیش کشیدن موضوعات جدید هستند؛ که در یکی از جدیدترین موارد برخی سناتورهای آمریکایی با ارسال نامه ای به باراک اوباما خواستار مطرح شدن موضوع حقوق بشر در مذاکرات آتی با ایران شده اند.

در ماه گذشته با مطرح شدن موضوع موشک های بالستیک جمهوری اسلامی ایران از سوی رسانه‌های آمریکایی و صهیونیستی و به تبع آن مطرح شدن بحث قدرت موشکی ایران از سوی برخی چهره های رادیکال‌تر دولت آمریکا، سعی شد تا روند مذاکرات تحت شعاع قرار گرفته و به سویی که آمریکایی ها می خواهند کشیده شود.

چرا به مذاکره کنندگان خود اعتماد داریم؟

آمریکایی ها با رفتار جدید خود نشان دادند که هنوز هم قابل اعتماد نیستند و بدبینی و دلواپسی دلسوزان انقلاب نسبت به رفتار آنها گزاره دور از ذهنی نبوده است.

از سوی دیگر، با تغییر رویکرد دولت جمهوری اسلامی ایران در ایجاد تعامل با غرب؛ گویا توهم به سراغ آمریکا، رژیم صهیونیستی و سایر وابستگان آنها آمده که ایران به دنبال حل پرونده هسته ای تحت هر شرایطی است.

خوشبختانه همان طور که انتظار می‌رفت، تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران نیز با رعایت خطوط قرمز، در مذاکرات جدید پیش رفته و با توجه به ورود از کلیات به جزئیات، حتی یک قدم نیز از آنچه خواسته های ملت است عقب ننشستند، تا ثابت کنند که رهنمود حکیمانه رهبر انقلاب درباره مذاکره کنندگان کاملا صحیح است که «اینها فرزندان انقلاب و مأموران جمهوری اسلامی هستند که با تلاش فراوان در حال انجام دادن مأموریت سخت خود هستند و هیچ کس نباید آنها را تضعیف کند، مورد توهین قرار دهد یا سازشکار بداند.»

دور اخیر مذاکرات برای مذاکره کنندگان ما ارمغان جدیدی داشته است. آنها فهمیده اند که حتی با حسن نیت هم نمی توان نسبت به رفتار دشمنی چون آمریکا خوشبین بود.

تیم مذاکره کننده ما امروز باید فهمیده باشد که در شرایط هجوم همه جانبه دشمن به منافع ملت، مطرح کردن استراتژی «برد-برد» جفا به عقلانیت و تدبیر است. از سوی دیگر اگر چه به کار بردن اصطلاح «برد-برد» برای توصیف روند مطلوب مذاکرات از سوی طرف ایرانی (به عنوان سخنی دیپلماتیک) پذیرفته شده است اما یادمان باشد که هیچ منطقی نمی پذیرد انسان با دشمن خود طوری رفتار کند که او هم به پیروزی برسد! به زبان ساده تر، مسؤولان دیپلماتیک وزارت خارجه لازم است تا فارغ از هیاهو به خصوص در عرصه بین الملل به دنبال دستیابی به استراتژی «برد-باخت» باشند؛ پیروزی برای ملت ایران و شکست برای دشمنان ایران.

نتیجه گیری

آنچه مسلم است این است که مذاکرات هسته‌ای -اگرچه یکی از مهم‌ترین پرونده‌های در جریان فضای سیاسی کشور بوده و هست اما- موضوعی است کاملا فراجناحی؛ که به ثمر رسیدن آن قطعا مورد خواست تمامی دلسوزان انقلاب در هر گروه و جناحی است. در چنین شرایطی «وحدت مسؤولان علیه عامل خارجی» یکی از دو عامل مهم پیش برنده هیأت ایرانی در مذاکرات احتمالی آینده است.

توقعی که از مسؤولان وزارت خارجه می رود این است که با نگاهی به آنچه در این چند ماه، گذشته است، در مذاکرات آتی قدم برداند و با سعه صدر با منتقدان خود برخورد کنند. مردم و مسؤولان حق دارند از آنچه در حال جریان است مطلع شوند. یادمان باشد، تکیه امام (ره) به پشتوانه مردمی‌اش بود که انقلاب اسلامی ایران را به پیروزی رساند.دیدگاه شما در مورد : ۴ شرط آمریکایی‌ها برای دستیابی به توافق جدید که مورد مخالفت ایران قرار گرفت

 ۴ شرط آمریکایی‌ها برای دستیابی به توافق جدید که مورد مخالفت ایران قرار گرفت

  • پربازدیدترین ها