دوشنبه 03 اردیبهشت 1397 15:49:32

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 5397

تاریخ انتشار : 02/03/1393 - 11:42

قابل توجه مسئولان سازمان صنعت معدن و تجارت مازندران :

سوادکوه کشتارگاه و میدان میوه و تره بار ندارد!

روسای اتاق اصناف سه مرکز سوادکوه در پل سفید ، شیرگاه و زیراب از عدم همت و مساعدت مسئولان شهری و استانی در تاسیس کشتارگاه و میدان میوه و تره بار سوادکوه گلایه و عدم نارضایتی خود را اعلام کردند.

 سوادکوه کشتارگاه و میدان میوه و تره بار ندارد!

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مازند اصناف در حالیکه اکثر شهرهای مازندران از وجود میادین میوه و تره بار و کشتارگاه بهره می برند اما متاسفانه  منطقه مظلوم و محروم سواد کوه با دارا بودن  4 شهر و 3 اتاق اصناف و صدها کسبه ، از داشتن حتی یک کشتارگاه و یا میدان میوه و تره بار بی بهره اند!

گفتنی است کاسبان اتحادیه های صنفی قصابان و میوه و تره بار شهرهای آلاشت ، پل سفید ، زیراب و شیرگاه  برای تامین اقلام مورد نیاز واحد های کسبی خود ناچارند هزینه های مالی و زمانی فراوانی را متحمل شوند.

شایان ذکر است در حال حاضر کاسبان این مناطق مجبورند برای تامین این اقلام گاه بیش از صدها کیلومتر را بپیمایند تا کالای مورد نیاز خود را از شهر های ساری ، قائمشهر و بابل تامین نمایند. کاسبان این منطقه ضمن متقبل شدن هزینه های مالی فراوان گاه  ده ها ساعت زمان صرف رفت و آمد و تامین کالاها می نمایند.

احمد علی قبادیان رئیس اتاق اصناف زیرابدر این مورد گفت:با صراحت اعلام میکنم عدم تدبیر و همت مسئولان در تاسیس کشتارگاه و یا میدان میوه و تره بار در سوادکوه نهایت بی انصافی در حق مردم و بازاریان سوادکوه است.

وی در ادامه افزود : علیرغم پیگیری های فراوان و مجدانه ما از زمان دکتر وفایی نژاد گرفته تا ریاست دکتر هاشم پور و حال نیزدر زمان ریاست دکتر محمد پور هیچ گونه اقدامی از سوی مسئولان بومی و استانی صورت نپذیرفته است.

قبادیان در ادامه تصریح کرد : آیا تحمل مشقت ها و هزینه های فراوان یک بازاری روستایی دور افتاده سوادکوه برای تامین گوشت مورد نیازش که باید از ساری ، قائمشهر و یا بابل تامین نماید منصفانه است ؟ آیا نباید به درد و رنج چندین و چند ساله صدها کسبه  منطقه سواد کوه پایان داد؟

محب علی امیری رئیس اتحادیه قصابان زیراب نیز به با تشریح این موضوع عنوان کرد : تحمیل هزینه های مازادی چون کرایه حمل بار و رفت و آمد ها موجب افزایش قیمت نهایی و ضرر اهالی از یک سو و کاهش سود بازریان با در نظر گرفتن هزینه ها از سوی دیگر گردیده است.

 تاسیس کشتارگاه برای حل مشکلات تامین دام از ملزومات سوادکوه است

سید علی اکبر ساداتی رئیس اتاق اصناف شیرگاه نیز اشاره داشت:حقیقتا تامین دام و میوه مشکلات عدیده و پیچیده ای را برای بازاریان منطقه سواد کوه بوجود آورده است.

وی ضمن اشاره به کاهش قیمت تمام شده گوشت در صورت تحقق تاسیس کشتارگاه در سوادکوه  گفت : متاسفانه علیرغم پیگیری ها و مکاتبات چندین و چند ساله ما برای تحقق این موضوع هیچگونه اقدامی از سوی مسئولان شهری، منطقه ای و استانی صورت نپذیرفته است.

ساداتی در ادامه تصریح کرد : باید توجه داشت سوادکوه دیار خوش نشین ها و یک منطقه توریستی است. این مسئله سبب مصرف بالای گوشت در میان اهالی است. لذا تاسیس کشتارگاه از ملزومات حال حاضر سواد کوه است.

ساداتی در ادامه اظهار داشت : در حالی که مسئولان اتاق اصناف کشور بعلت فاصله زیاد شهرهای سوادکوه با تاسیس 3 اتاق اصناف در شهرهای پل سفید ، زیراب و شیرگاه موافقت نمودند اما مسئولان استانی در راستای کاهش مشکلات رفت و امدی این منطقه قدمی به جهت تاسیس یک کشتارگاه و یا میدان میوه و تره بار در این منطقه بر نداشته اند.

کامران ملکی رئیس اتحادیه قصابان شیرگاه نیز در تایید این گفته ها افزود: یک قصاب برای تامین گوشت واحد صنفی اش باید از ساعت 3 صبح روانه شهر های مجاور شود تا پس از ساعت ها دوندگی و انتظار در کشتارگاه ها بعد از ظهر و یا غروب بارش را تحویل بگیرد.


تاسیس کشتارگاه مطالبه مشترک روسای  اتاق اصناف زیراب ، پل سفید و شیرگاه است

محمد شکرانی نائب رئیس اتاق اصناف پل سفید نیزگفت:در گذشته در هر سه شهر زیراب ، پل سفید و شیرگاه کشتارگاه وجود داشت. اما به جهت توسعه شهر ها و قرار گرفتن این کشتارگاه ها در بافت شهری منجر به تعطیلی آن ها شد.

وی در ادامه افزود : تاسیس کشتارگاه جدید تغییر وضعیت سنتی این کشتارگاه ها به صنعتی را می طلبید که این مهم مستلزم هزینه های هنگفتی بود که در توان جامع اصناف سوادکوه و مسئولان منطقه نبود.

نماینده کشتارگاهی قصابان سوادکوه و رئیس اتحادیه قصابان پل سفید  ضمن اشاره به اینکه تاسیس کشتارگاه مطالبه مشترک روسای هر سه اتاق اصناف سوادکوه است خاطر نشان کرد : ما ضمن توافق بر دائر شدن این کشتارگاه در زیراب به جهت مرکزیت جغرافیایی به حضور دکتر هاشمپور رسیدیم که ایشان ضمن تاکید بر صنعتی بودن کشتارگاه و اشاره به هزینه میلیاردی این پروژه مشارکت مالی بازار سوادکوه را مطالبه نمودند که این مسئله با توجه به بضاعت بازاریان منتفی شد.

شکرانی در خاتمه گفت : ما جهت تامین منابع مالی با شهرداری ، نمایندگان مجلس و سایر مسئولان بومی و استانی نیز مکاتبه نمودیم اما متاسفانه هیچگونه اقدام موثری از سوی آنان صورت نپذیرفت.

در پایان این گزارش باید از مسئولان استانی پرسید : پایان این پروژه چندین و چند ساله چه زمانی است؟ آیا مسئولان برای مرتفع ساختن مشکلات صدها بازاری اصناف سوادکوه گامی بر میدارند؟ آیا تاسیس یک کشتارگاه برای سوادکوه خواسته ای غیر منطقی از سوی اهالی و بازاریان سوادکوهی است؟ آیا آرامش و رفاه بازاریان سوادکوهی ارزش هزینه میلیاردی این پروزه را ندارد؟

 

 

 


منبع : پایگاه اطلاع رسانی مازند اصناف
دیدگاه شما در مورد : سوادکوه کشتارگاه و میدان میوه و تره بار ندارد!

 سوادکوه کشتارگاه و میدان میوه و تره بار ندارد!

  • پربازدیدترین ها