چهار شنبه 27 دی 1396 03:04:26

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 5336

تاریخ انتشار : 01/03/1393 - 12:39

اختصاصی/نگاهی بر بافت قدیمی شهر پل سفید

پل سفید شهر پله ها

بافتهای زیبای پله کانی پل سفید در طول زمان و با غفلت مسئولان در تعمیر و نگهداری آن دچار فرسودگی و ویرانیست.

پل سفید شهر پله ها

به گزارش سوادکوه آنلاینشهر پل سفید به مرور زمان و بر اثر عوامل طبیعی جغرافیایی در دامنه های شمالی و بربازوان ستبر البرز تشکیل شده است.

معمولا استقرار نقاط سکونتگاهی در نواحی کوهستانی مانند سوادکوه با توجه به عوامل طبیعی  دردل دره ها به صورت خطی است که در پل سفید ما این پدیده را به وضوح مشاهده می کنیم.

سکونتگاه های این شهر که در بطن دره ها به وجود آمده با توجه به مسیر رودخانه تلار و ارتفاعات شرقی-غربی البرز به صورت خطی پراکنده شده وتوسعه پیدا کرده اند.

چندین عامل باعث شکل گیری این شهر به شیوه امروزی بوده است که ازجمله آن می توان بازوان ستبر البرز، رودخانه همیشه خروشان تلار و ریل های ممتد راه آهن را نام برد.

وجود رودخانه خروشان تلار وشیب به نسبت کم تردر قسمت مرکزی ونزدیک به رودخانه باعث شده بافت شهر به این شکل درآید ومناطق سکونتگاهی در طول گسترده شود و ازعرض محدود گردد.

با توجه به شیب زیاد زمین های این قسمت از پهنه سوادکوه ، مسیرهای عبوری برای دسترسی به شرق و غرب به صورت پله کانی طراحی شده که این پله کان ها از ویژگی های خاص ومنحصربفرد این شهراست که آن را با دیگر شهرهای این منطقه متمایز ساخته است ولی متاسفانه امروز این پله های زیبا که یادگار و میراث گذشته اند و هویت واصالت این شهر محسوب می شوند رو به انحطاط و نابودیست.

شهر پل سفید مانند اکثر شهرهای سوادکوه امروزه با معضل ساخت و ساز بی رویه و غیر اصولی دست به گریبان است. این مشکل  ومعضل بزرگ باعث کور شدن مناظر زیبا ودیدنی شهر به خاطر وجود غول های عظیم الجثه ساختمانی در کنار خیابان اصلی ومرکز شهر، از بین رفتن هویت معماری این شهر که همان ساخت پله ای آن می باشد شده است. متاسفانه این بافتهای زیبای پله کانی در طول زمان و با غفلت مسئولان در تعمیر ونگهداری آن دچار فرسودگی و ویرانیست.

همچنین ساخت بناهای منفرد بدون در نظر گرفتن بافت قدیمی شهر و عدم توجه و ارائه راهکارهها برای عبور ومرور وسایل حمل ونقل در بافت قدیمی شهر ازمهمترین عوامل زوال این پله کان ها شده است و این شهر زیبا را در ورطه تغییرات اساسی از نوع معماری قرار داده است.

مسئولان محترم پل سفید و شهرستان سوادکوه باید بیشتر به حفاظت و حراست ازبافتهای قدیمی شهر که هویت و شناسنامه آن محسوب می شود توجه کنند این کار را می توان باتوجه به راهکارهای تخصصی و کارشناسانه انجام داد مثلا پارکینگ هایی محلی برای عبور خودروها طراحی کرد تا این عبور مرور به بافت قدیمی آسیبی نرساند بعلاوه مسئولان محترم باید ازساخت وسازهای بدون در نظر گرفتن اصول معماری منطقه جلوگیری کنند.دیدگاه شما در مورد : پل سفید شهر پله ها

پل سفید شهر پله ها