جمعه 24 آذر 1396 08:08:44

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 5277

تاریخ انتشار : 31/02/1393 - 11:54

اختصاصی/رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری سوادکوه:

مراسم قرق شکنی فردا در سوادکوه برگزار می شود

مراسم قرق شکنی برای حفظ منابع طبیعی و فرهنگ سازی برای مرتع داران و بهره برداران برگزار می شود

مراسم قرق شکنی فردا در سوادکوه برگزار می شود

رئیس آبخیزداری و منابع طبیعی شهرستان سوادکوه در گفتگو با خبرنگار سوادکوه آنلاین گفت:مراسم قرق شکنی سنتی در نظام منابع طبیعی است که برای ورود همزمان دام ها براساس زمان کارشناسی شده برگزار می شود.

داوودی با تاکید به اینکه منابع طبیعی و مراتع از سرمایه های حیاتی کشور است افزود:زمان برگزاری این آیین همزمان است با زمانی که مرتع آمادگی لازم را برای پذیرش دام داشته باشد.

وی با بیان اینکه سنت قرق شکنی از رسوم دیرینه درنظام بهره برداری منابع طبیعی است خاطرنشان کرد:در منطقه سوادکوه بعد از انقلاب ما تنها 1قرق شکنی داشتیم اما ازسال 90به بعد ما هرساله این سنت را اجرا می کنیم.

داوودی در ادامه گفت: امسال قریب به 3هزار هکتار منطقه با حضور 41 بهره بردار قرق شکنی خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه قرق شکنی تنها یک سنت نیست بلکه یک کارگاه آموزشی با هدف فرهنگ سازی است بیان داشت:این آیین که می توان آن را روز شکرگزاری و روز مرتع نیز نامید پنج شنبه اول خرداد در سوادکوه اجرا می شود.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سوادکوه ضمن اشاره به حضور مسئولان استانی وشهرستانی ،مرتع داران و بهره برداران واقشار و گروه های مختلف مردم دراین آیین اعلام داشت:امسال این مراسم در منطقه گدوک و مرتع دولتکده برگزار می شود.دیدگاه شما در مورد : مراسم قرق شکنی فردا در سوادکوه برگزار می شود

مراسم قرق شکنی فردا در سوادکوه برگزار می شود