چهار شنبه 30 خرداد 1397 09:56:21

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یادداشت و مقاله
چاپ

کد خبر : 488

تاریخ انتشار : 23/07/1392 - 23:30

عرفه و حاجیان ناجی

امروز روز عرفه یعنی روز نهم ذيحجه است. روزی که همه مسلمانان جهان آن را می شناسند و گرامی میدارند.

عرفه و حاجیان ناجی

سوادکوه- در باره علت نامگذاری این روز به نام عرفه 3 وجه ذکر شده است :

  1. آن زمان که جبرئيل (ع)مناسك حج را به حضرت ابراهيم (ع) مي‌آموخت، چون به عرفه رسيد ، به او گفت : «عرفت؟» يعني «ياد گرفتي؟» و او پاسخ داد آري. لذا به اين نام خوانده شد.

2 ـ  وجه ديگر اينكه مردم از اين جايگاه و در اين سرزمين به گناه خود اعتراف مي‌كنند.

3 ـ  بعضي ديگر هم آن را جهت تحمل صبر و رنجي ميدانند كه براي رسيدن به آن بايد متحمل شد ؛ چرا كه يكي از معاني «عرف» صبر و شكيبايي و تحمل است.

روز عرفه روزی است که با اعمال حج و حاجیان گره خورده است. شاید بتوان گفت آن کسی به حقیقت این روز خواهد رسید که در حقیقت حاجی باشد و آن هم حاجی ناجی. حضرت علامه حسن زاده آملی در کتاب شریف الهی نامه در این باره میفرمایند:

(الهی : خانه کجا و صاحب خانه کجا ، طائف آن کجا و عارف این کجا ، آن سفر جسمانی است و این روحانی ، آن برای دولت مند است و این برای درویش ، آن اهل و عیال را وداع کند و این ماسوا را ، آن ترک مال کند و این ترک جان ، سفر آن در ماه مخصوص است و این را همه ماه و آن را یکبار است و این را همه عمر ، آن سفر آفاق کند و این سیر انفس ، راه آن را پایان است و این راه نهایت نبود ، آن می رود که برگردد و این می رود که از او نام و نشانی نباشد ، آن فرش پیماید و این عرش ، آن محرم میشود و این محرم ، آن لباس احرام می پوشد و این از خود عاری می شود ، آن لبیک می گوید و این لبیک می شنود ، آن تا به مسجد الحرام رسد و این از مسجد الاقصی بگذرد ، آن استلام حجر می کند و این انشقاق قمر ، آن را کوه صفا است و این را روح صفا ، سعی آن چند مره بین صفا و مروه است و سعی این یک مره در کشور هستی ، آن هروله می کند و این پرواز ، آن مقام ابراهیم طلب می کند و این مقام ابراهیم ، آن آب زمزم نوشد و این آب حیات ، آن عرفات بیند و این عرصات ، آنرا یک روز وقوف است و این را همه روز ، آن یک شب مشعر دارد و این همه شب ، آن را یک شب جمع است و این را همه شب ، آن از عرفات به مشعر کوچ کند و این از دنیا به محشر، آن درک منی آرزو کند و این ترک تمنا را ، آن بهیمه قربانی کند و این خویشتن را ، آن رمی جمرات کند و این رجم دیو پلید شیطان مرید ، آن حلق راس کند و این ترک سر ، آن را لا فسوق و لا جدال فی الحج است و این را فی العمر ، آن بهشت طلبد و این بهشت آفرین .لاجرم آن حاجی شود و این ناجی ، خنک آن حاجی که ناجی است .)

پس بیاید در روز عرفه به عرفان برسیم و حاجی ناجی باشیم.

نویسنده : محمد آبدنگچی

برای این پست 1 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
  • پاسخ به نظر پنج شنبه 25 مهر 1392 - 19:34
    ....

    خداوند حضرت علامه حسن زاده را حفظ بفرماید

    1 0
دیدگاه شما در مورد : عرفه و حاجیان ناجی

عرفه و حاجیان ناجی

  • پربازدیدترین ها