دوشنبه 28 خرداد 1397 13:43:26

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 4861

تاریخ انتشار : 23/02/1393 - 12:06

اختصاصی/ به یاد بازی های شیرین دوران کودکی:

هفت سنگِ کا بازی فراموش شده از یادها!

خاطره اش در یاد بچه های دهه 60 بیشتر نمایان است، بازی محلی که روزی دلهای کودکانۀ ما را بهم پیوند می داد و محبت وصفا و صمیمیت را به ارمغان می آورد.

هفت سنگِ کا بازی فراموش شده از یادها!

به گزارش سوادکوه آنلاین،به جستجوی خاطره ها که می پردازی دلت برای دوران کودکی و بازی های کودکانه ات پر می زند.

دلت قنج می رود برای آن خنده های قاه قاه و از ته دل که با بچه های هم سن و سالت در کوچه پس کوچه های شهر بی خیال غم های دنیا به این سو و آن سو سرک می کشیدی  و در خیال کودکانه ات  تمام دنیا را همین کوچه پس کوچه ها و همین بازی های بچه گانه ات می دانستی.

امروز می خواهم از بازی ای بگویم که شاید خاطره اش در یاد بچه های دهه 60 بیشتر نمایان باشد. بازی  محلی که روزی دلهای کودکانۀ ما را  بهم پیوند می داد و محبت وصفا و صمیمیت را به ارمغان می آورد.

بازی که ابزارش از هفت سنگ صاف و توپی ساخته شده از تکه های پارچه بود.

معمولا  این توپ را از تکه پارچه های کهنه  درست می کردند به این صورت که آنها را توی هم قرار می دادند وآنقدر آن را می پیچیدند تا شبیه توپ گرد شود.

طریقه بازی به این صورت بود که بچه ها به هر تعداد که بودند به دوگروه تقسیم شده و هرکدام یکی از بازیکنان خود را به عنوان سردسته و رهبر انتخاب می کردند.

گروه اول در فاصله 5-6 متر از محل هفت سنگ که روی هم چیده شده اند قرار می گیرند تا به نوبت با توپ دست ساز سنگ ها را مورد هدف قرار دهند و بزنند. گروه دوم نیز منتظر می مانند تا هرگاه  توپ  پرتاپ  شده توسط  گروه  اول به هفت سنگ اصابت کرد و ریخت، توپ را برداشته و با پاس دادن به هم  وهدف گیری نفرات گروه اول آنها را بزند و از دور بازی خارج کنند.

دراین حین  نفرات  گروه اول در اولین فرصت  باید به سراغ سنگ ها رفته و آنها را روی هم بچینند تا یک امتیاز را از آن خود کنند.

در این طرف ماجرا یکی از یاران باید خود را جان فدا یار خود کند و در مقابل اصابت توپ قرار بگیرد تا یارش بتواند سنگ ها را چیده و امتیاز کسب کند و اگر مورد اصابت  توپ ها قرار گرفت  حتی باید به خاطر کسب امتیاز از بازی خارج شود  و نفر دیگر باید کار پوشش را انجام دهد ولی اگر تمام  بازیکنان اخراج شدند بازی تمام  و به دور بعد کشیده و نقش گروه ها عوض می شود، درپایان گروهی  برنده خواهد بود که 7 امتیاز کسب کند .

بازی که تمام می شود شیرینی یاد گذشته ها هنوز در دفتر خاطرات ذهنت می ماند و دلت بیشتر تنگ گذشته ها می شود.

نویسنده : سارا ربیعی

دیدگاه شما در مورد : هفت سنگِ کا بازی فراموش شده از یادها!

هفت سنگِ کا بازی فراموش شده از یادها!

  • پربازدیدترین ها