سه شنبه 01 خرداد 1397 22:16:53

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 47492

تاریخ انتشار : 23/11/1396 - 11:15

آیا در ماه، آب وجود دارد؟

قبل از ماموریت‌های آپولو به ماه، دانشمندان بر این باور بودند که ممکن است در قطب های ماه که همیشه در سایه هستند فرارها از جمله آب وجود داشته باشد.

آیا در ماه، آب وجود دارد؟

به گزارش سوادکوه آنلاین، قبل از ماموریت های آپولو به ماه، دانشمندان بر این باور بودند که فرارها – از جمله آب- ممکن است در نواحی ماه که همیشه در سایه هستند در قطب ها جمع شده باشند. سپسفضانوردان با خود تکه های نمونه برداری شده از ماه را آورد که امکان اندازه گیری واقعی را فراهم کرد: آنها هیچ یک از مواد معدنی موجود در آب را که مشابه زمین باشد پیدا نکردند.

در بیش از ده سال گذشته، هر چند پیشرفت هایی متعددی این بحث را زنده کرده، به ویژه با تجزیه تحلیل های جدید از شیشه های موجود در مواد آتشفشانی در نمونه های ماه، محققان به وجود آب در داخل ماه پی برده اند. در همین حین چندین ماموریت فضایی به ماه نیز آغاز شده است. آن هایی که برای پیدا کردن آب از استوسکوپی نوترون استفاده کرده اند به نتایج مبهمی دست یافته اند، ولی به نظر می رسد دانشمندانی که از استوسکوپی مادون قرمز استفاده کرده‌اند به نتایج واضحی از تشخیص آب در سطح ماه رسیده اند، هرچند در تناقض با آزمایش به روش نوترون میباشد.

آیا در ماه، آب وجود دارد؟

ستاره شناسان دانشگاه هاروارد برای شناسایی آب در ماه یک روش جدید پیشنهاد داده اند، تصویر بالا روش امیدوار کننده آن ها برای تشخیص محل آب در ماه را نشان می دهد. پرتوهای کیهانی کهکشان(GCR) که به سطح ماه نفوذ میکنند، هنگام برخورد یک لایه با موادی که شامل اتم های هیدروژن هستند( مانند آب) باعث دفع پروتون هایی (توپ ها قرمز) می شوند که می تواند با ابزار مناسب در یک ماهواره در حال چرخش در مدار ماه، قابل تشخیص باشند.


منبع : تبیان
دیدگاه شما در مورد : آیا در ماه، آب وجود دارد؟

آیا در ماه، آب وجود دارد؟

  • پربازدیدترین ها