پنج شنبه 25 مرداد 1397 03:16:45

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 47342

تاریخ انتشار : 07/11/1396 - 20:37

مدیر امور آبفاشهری سوادکوه خبر داد

احداث تصفیه‌خانه دراسله با برآورد هزینه‌ی 3 میلیارد تومان/ فرهنگ‌سازی در زمینه مصرف بهینه آب

مدیر امور آبفاشهری سوادکوه از جمله پروژه‌های شاخص این اداره را احداث تصفیه‌خانه دراسله با برآورد هزینه‌ای حدود 3 میلیارد تومان اعلام و اظهار کرد: فرآیندهای مطالعاتی این پروژه طی شده و برآوردها انجام و از ابتدای سال 97 عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

احداث تصفیه‌خانه دراسله با برآورد هزینه‌ی 3 میلیارد تومان/ فرهنگ‌سازی در زمینه مصرف بهینه آب

به گزارش سوادکوه آنلاین، علیرضا اسماعیلی عصر امروز در جمع خبرنگاران شهرستان سوادکوه با اشاره به شرایط اقلیمی و توپوگرافی شهرستان سوادکوه و دشوار بودن آبرسانی به شهرستان اظهار کرد: در 90 کیلومتر خط انتقال از چشمه‌های مختلف تا شهرهای این شهرستان شاهد اختلاف ارتفاع بیش از 300 متر هستیم که فشاری بالغ بر 20 اتمسفر به این خطوط انتقال وارد می‌کنند.

وی با بیان اینکه جمعیت این شهرستان حدود 45 هزار نفر است که در نیمه اول سال به سه برابر می‌رسد، یکی از مشکلات پیش‌روی این سازمان در بحث آبرسانی را همین افزایش جمعیت دانست و افزود: شهر آلاشت با اشتراک هزار واحد و جمعیت حدود 5 هزار نفر، در تابستان جمعیت 15 هزارنفری را تجریه می‌کند که هر چقدر ظرفیت افزایش یابد به سه برابر افزایش جمعیت نخواهد رسید.

مدیر امور آب و فاضلاب شهری سوادکوه به اقدامات انجام شده در سال 96 اشاره و خاطرنشان کرد: در سال جاری اصلاح و تعویض 10 کیلومتر خطوط انتقال برای رفع مشکلات شهر آلاشت ، احداث مخزن 500 مترمکعبی، حفر چاه آزمایشی و انجام مطالعات و اختصاص زمین برای حفر چاه اصلی بخشی از اقدامات انجام شده این اداره است.

اسماعیلی افزود: تا کنون برای این اقدامات 1 میلیارد و 500 میلیون تومان هزینه شده است و حفر چاه اصلی در هفته آینده و با مساعد شدن هوا، آغاز خواهد شد. 

وی یکی از دلایل عدم‌رفع مشکل آب شهر آلاشت را مسئله برق‌رسانی دانست و تصریح کرد: برق‌رسانی به پروژه‌های انجام شده بسیار مهم است و برای پمپاژ آب از مخزن و چاه‌ها نیاز به برق داریم و امیدواریم در تابستان آینده مشکلی برای شهر آلاشت نداشته باشیم.

مدیر امور آب و فاضلاب شهری سوادکوه با بیان اینکه 5 کلیومتر از شبکه فرسوده شهر زیراب در سال جاری تعویض شد، افزود: از 65 کیلومتر شبکه آبرسانی این شهر، حدود 40 درصد فرسوده است و اولویت انجام کار براساس فراوانی اتفاقات بوده و در حال حاضر میانگین اتفاقات روزانه از هفت ونیم به 4 رسیده که هم موجب کاهش هدررفت آب و هم موجب افزایش رضایت مردم خواهد شد.

اسماعیلی با اشاره به اینکه تعداد اشتراک شهرستان سوادکوه به 11 هزار واحد هم نمی‌رسد و آب استحصال شده دو برابر این جمعیت است، ادامه داد: اما جمعیت در پیک تابستان بسیار بیشتر از این شده و همین امر موجب بروز مشکلاتی در نقاط بالادست می‌شود و با تعویض شبکه فرسوده اصلی شهر پل‌سفید به طول 2 کیلومتر و افزایش قطر لوله‌ها سعی در کاهش این مشکلات برای تابستان آینده داریم.

وی با بیان اینکه آبفا مسئول آبرسانی به درب منازل است، افزود: هنوز این فرهنگ در میان مردم شهرستان جا نیافتاده که پمپاژ آب به طبقات فوقانی ساختمان‌ها با خود شخص است و در این زمینه نیازمند همکاری رسانه‌ها برای اطلاع‌رسانی هستیم.

مدیر امور آب و فاضلاب شهری سوادکوه از جمله پروژه‌های شاخص این اداره را احداث تصفیه‌خانه دراسله با برآورد هزینه‌ای حدود 3 میلیارد تومان اعلام و اظهار کرد: فرآیندهای مطالعاتی این پروژه طی شده و برآوردها انجام و از ابتدای سال 97 عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

اسماعیلی با اشاره به اینکه در بحث فاضلاب اولویت با شهرهای تراکم بالا و ساحلی است، افزود: برای شهرستان نیز در سطح انجام مطالعات هستیم اما به دلیل گرانی اجرای شبکه فاضلاب نیازمند ردیف اعتباری هستیم که امری زمان‌بر بوده و اینکه آیا اولویت شهرستان چنین مسئله‌ای است.

وی با بیان اینکه نمونه‌برداری کیفیت آب علاوه بر اداره توسط دانشگاه علوم پزشکی و بهداشت نیز انجام می‌شود، تصریح کرد: روزانه 7 تا 11 بار میزان کلر از نقاط مختلف شهرستان، ماهانه 15 مورد نمونه‌برداری میکروبی و روزانه و ماهانه آزمایشات فیزیکی و شیمیایی برای بررسی کیفیت آب شهرستان انجام می‌شود.

مدیر امور آب و فاضلاب شهری سوادکوه با بیان اینکه شهرستان سوادکوه از جمله شهرستان‌های مجهز به تله متری است، گفت: این دستگاه میزان آب مخازن شهرستان و همچنین دبی آب ورودی به سه شهر شهرستان را نشان می‌دهد.

اسماعیلی در پایان با بیان اینکه شماره 122 پاسخگوی شبانه‌روزی اعلام اتفاقات است، بر فرهنگ‌سازی در زمینه مصرف بهینه آب تأکید کرد و از جمله اقدامات در این زمینه به برگزاری جشن‌ها و جنگ‌ها در این حوزه در مدارس و توزیع بروشورهای آموزشی اشاره کرد. 

 دیدگاه شما در مورد : احداث تصفیه‌خانه دراسله با برآورد هزینه‌ی 3 میلیارد تومان/ فرهنگ‌سازی در زمینه مصرف بهینه آب

احداث تصفیه‌خانه دراسله با برآورد هزینه‌ی 3 میلیارد تومان/ فرهنگ‌سازی در زمینه مصرف بهینه آب