شنبه 30 تیر 1397 23:44:02

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 47180

تاریخ انتشار : 12/10/1396 - 07:37

به مناسبت سالگرد شهادت شیخ نمر

شهید مبارزه با اختناق و استبداد

در 12 دی ماه سال 94 خبری منتشر شد که جهان اسلام را به اندوه کشاند. دولت عربستان سعودی شیخ نمر باقر النمر روحانی برجسته شیعه این کشور را اعدام کرد.

شهید مبارزه با اختناق و استبداد

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از بلاغ، در 12 دی ماه سال 94 خبری منتشر شد که جهان اسلام را به اندوه کشاند. دولت عربستان سعودی شیخ نمر باقر النمر روحانی برجسته شیعه این کشور را اعدام کرد. رژیم آل‌سعود علاوه بر شیخ نمر باقر النمر، سه مبارز شیعی دیگر به نام‌های علی سعید الربح، محمد علی عبد الکریم الصویلم و محمد فیصل محمد الشیوخ را نیز به شهادت رسانده است.

این روحانی برجسته شیعیی در سال 2012 توسط عربستان دستگیر شد و از آن سال تا لحظه اعدام در بازداشت دولت عربستان قرار داشت.

این اقدام سفاکانه دولت عربستان با بهت و خشم بسیاری از کشورهای مسلمان همراه گشت. اعدام یکی از رهبران شیعیان در عربستان اقدام عملی دولت این کشور در ساکت کردن شیعیان بود تا با سرکوب رهبران آنها زمینه لازم برای سرکوب مردم را فراهم آورد.

این مجاهد خستگی‌ناپذیر در زمان شهادتش 58 سال داشت. شیخ نمر در تمامی سال‌های عمر پربرکت خویش دست از مبارزه با ظلم و ستم و اقدامات کور و ددمنشانه وهابیت در سراسر جهان اسلام و عربستان برنداشت و همیشه به فکر افشاگری ماهی پلید این رژیم بود.

تحصیل در عربستان، ایران و سوریه از وی مجتهدی مسلم در علم فقه و اصول ساخت. وی از اساتید مبارزی همچون شیخ وحید افغانی، شیخ صاحب صادق، آیت‌الله خاقانی، سید محمدتقی مدرسی و سید عباس مدرسی بهره برد.

این شهید بزرگوار اقدامات تبلیغی و فرهنگی بسیاری در عربستان جهت حفظ هویت شیعیان انجام داد. در سال 2003 نماز جمعه را در العوامیه زادگاه خود برگزار کرد. او پیش از این مرکز مذهبی «الامام القائم(عج)» را در العوامیه تأسیس کرده بود. این مرکز را سنگ بنای تأسیس «مرکز اسلامی» در سال 2011 دانسته‌اند.

شیخ نمر همچنین در العوامیه به فعالیت‌هایی نظیر احیای نقش مساجد، اقامه نماز جمعه، گسترش مباحث فکری و نظری، انتشار کتاب، مقالات و نوشته‌های متعدد، تسهیل ازدواج، پررنگ کردن نقش اجتماعی زنان، آموزش‌های دینی به جوانان و نوجوانان و مبارزه با فساد اجتماعی اهتمام داشت.

وی همچنین تلاش بسیاری برای بازسازی قبور ائمه در بقیع انجام داد که نهایتا در سال 2007 موفق شد مراسمی در سالروز تخریب بقیع برگزار کند.

فعالیت‌های سیاسی و تقاضا برای برگزاری انتخاباتی آزاد، تلاش برای برقراری عدالت برای شیعیان، زیر سوال بردن حکومت سعودی‌ها در این کشور، مبارزه با فساد سازمان یافته و دیکتاتوری آل‌سعود از دیگر اقدامات شیخ نمر بود.

مجموعه این فعالیت‌ها موجب شد تا آل‌سعود در برابر این اقدامات این شیخ شجاع واکنش نشان داده و از سال 2003 تا لحظه شهادت 6 بار بازداشت شود.

در نهایت و در سال 2016 شیخ نمر پس از تحمل 4 سال زندان و شکنجه‌های بسیار در 12 دی ماه 94 بنابر حکم دادگاه عالی عربستان به جرم مبلّغ فتنه و تفرقه بودن و تلاش برای برهم زدن امنیت و فتنه افکنی متهم کرده و حکم اعدام وی را داده‌اند.

برخورد با یک عالم شیعی در این سطح نشان از فضای مستبدانه و ضد دینی در این کشور مدعی اخلاق اسلامی و مسلمانی است که با عالم دینی این‌گونه برخورد می‌کند.

مطمئنا نتیجه این مجاهدت‌ها روزی دامن این حاکمان را خواهد گرفت و آنها را رسوا خواهد نمود.

نویسنده : رضا سیفایی

دیدگاه شما در مورد : شهید مبارزه با اختناق و استبداد

شهید مبارزه با اختناق و استبداد