دوشنبه 01 مرداد 1397 16:30:16

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 46756

تاریخ انتشار : 06/07/1396 - 07:01

دلایل خروج مرغ زنده از مازندران

تولیدکننده مازندرانی خریدار تهرانی!

چندی پیش رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران نسبت به عملکرد کشتارگاه‌های مازندران انتقاد کرده و ایجاد کشتارگاه جدید را برای جلوگیری از خروج مرغ زنده از استان دانسته بود.

تولیدکننده مازندرانی خریدار تهرانی!

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از بلاغ، چندی پیش رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران نسبت به عملکرد کشتارگاه‌های مازندران انتقاد کرده و ایجاد کشتارگاه جدید را برای جلوگیری از خروج مرغ زنده از استان دانسته بود.


دلاور حیدرپور درباره فعالیت کشتارگاه‌ها و گله‌مندی برخی از کشتارگاه‌ها به وضع موجود، اظهار کرد: ۲۲ کشتارگاه در مازندران وجود دارد که ۱۷ مورد آن فعال است. 

وی افزود: ۵۰ تا ۵۵ درصد مرغ زنده مازندران به تهران ارسال می‌شود، چرا کشتارگاه‌ها کشتار نمی‌کنند و به نماینده‌های مجلس می‌گویند جلوی موافقت اصولی احداث کشتارگاه جدید را باید گرفت؟ چرا مرغ در استان تولید می‌شود اما از استان خارج می‌شود؟

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: موظف هستیم برای ظرفیت مرغداری‌هایی که پروانه صادر کرده‌ایم به اضافه ۱۰ درصد ظرفیت تولیدی، کشتارگاه ایجاد کنیم.

حیدرپور ظرفیت کشتارگاه‌های طیور مازندران را بسیار بالا دانست و بیان کرد: نیمی از مرغ زنده استان برای کشتار به خارج از استان ارسال می‌شود؟ دلیل آن چیست؟

این اظهار نظر حیدرپور واکنش‌هایی را از سمت نمایندگان کشتارگاهای استان به همراه داشت.


دلال‌ها عامل اصلی خروج مرغ زنده از مازندران

مدیرعامل انجمن کشتارگاه‌های صنعتی طیور مازندران با بیان اینکه سازمان جهاد کشاورزی نظارتی بر بروز این مشکل ندارد، اظهار کرد: وقتی دلال پایش به صنعت طیور باز شده و نیمی از مرغ زنده استان را از مرغداری‌ها می‌خرد تا در تهران به ازای قیمت بیشتر کشتار شوند، چرا کشتارگاه‌های مازندران متهم به کم کاری می‌شوند؟ 

محمد کاوه تصریح کرد: سال گذشته سازمان جهاد کشاورزی برنامه‌ریزی کرده بود که 80 درصد مرغ در مازندران کشتار شود. 

وی با بیان اینکه همه جوانب توسط کشتارگاه‌های طیور استان در نظر گرفته شد و قرار بود با اتحادیه مرغداران مازندران قرارداد بسته شود، خاطرنشان کرد: تاکنون اتحادیه مرغداران مازندران به این موضوع تمکین نکرده است. 

مدیرعامل انجمن کشتارگاه‌های صنعتی طیور مازندران در مورد دلیل عدم رغبت اتحادیه استان به کشتار 80 درصد مرغ زنده مازندران در کشتارگاه‌های استان، اضافه کرد: متاسفانه برخی از مرغداران نقش واسطه را نیز ایفا می‌کنند و علاوه بر داشتن مرغدارای، واسط بین کشتارگاه‌های تهران و مرغداری‌های مازندران هستند. 

کاوه با بیان اینکه اتحادیه مرغداران نیز توان اداره تمامی مرغداری‌های استان را ندارد، عنوان کرد: وقتی این توان نظارتی وجود ندارد چگونه می‌تواند جلوی ورود دلال‌ها را برای خروج مرغ زنده از استان بگیرد؟ 

وی در ادامه گفت: چرا باید کشتارگاه‌های مازندران راضی به خروج سرمایه از استان باشند، در صورتی که ظرفیت خالی برای کشتار وجود دارد؟


خرید مرغ زنده در مازندران بیشتر از قیمت تهران

مدیرعامل انجمن کشتارگاه‌های صنعتی طیور مازندران با بیان اینکه برخی دلیل خروج مرغ زنده از استان را قیمت پایین کشتارگاه‌ها در زمان خرید می‌دانند، تاکید کرد: بیش از یک سال است که کشتارگاه‌های استان کلیویی 50 تومان بیشتر از کشتارگاه‌های تهران مرغ زنده را خریداری می‌کنند. 

کاوه با بیان اینکه اگر هزینه حمل و نقل و اتلاف انرژی را هم در نظر بگیریم بازهم به صرفه نیست که مرغ زنده از استان خارج شود، تصریح کرد: اما دلال‌ها بازار را دست گرفته و برای انتفاع خود می‌خواهند به هر قیمتی که هست بازار تهران را از دست ندهند. 


عدم کاهش قیمت مرغ زنده توسط کشتارگاه‌های تهران

آرین عظیمی از فعالان صنعت کشتارگاهی مازندران با بیان اینکه کشتارگاه‌های مازندران میزان وزن دان موجود در چینه دان مرغ را از حساب مرغدار کم می‌کنند، اظهار کرد: وقتی مرغ به خارج از استان ارسال می‌شود دان موجود در چینه دان هضم شده و قیمتی از مرغ کاسته نمی‌شود. 

وی افزود: کشتارگاه‌های تهران نیز مرغ خریداری شده را پس از کشتار به بازار عرضه نمی‌کنند بلکه آن را منجمد کرده و در زمان افزایش قیمت مرغ به صورت قطعه‌بندی شده به بازار عرضه می‌کنند. 

این فعال صنعت کشتارگاهی مازندران با بیان اینکه مصرف مرغ در مازندران نسبت به استان‌های دیگر کمتر است، اظهار کرد: پول نقد کشتارگاه‌های تهران نیز دلیل بر رغبت بیشتر مرغداران به خروج مرغ زنده از استان است. 


ضرورت تعیین تقاضا و تثبیت تولید

وی با بیان اینکه اگر قیمت جوجه و مرغ تعیین شود و میزان تقاضا مشخص شود بخشی از مشکلات حل شدنی است، تصریح کرد: اگر دولت از مکانیزه شدن کشتارگاه‌ها برای افزایش تولید حمایت کند یقینا بازار کشتارگاه‌ها تقویت و نقدینگی مرغداران نیز بهبود می‌یابد و دیگر شاهد خروج مرغ زنده از استان نیستیم. 

به گزارش گروه اقتصادی 
بلاغ، دلایل متعددی در مورد خروج مرغ زنده از استان بیان شد که قضاوت را بر عهده مردم و کارشناسان می‌گذاریم اما نکته مهم توجه دولت به تعیین قیمت منطقی و تثبیت تقاضای مشخص مرغ است تا بتوان بسته به آن ظرفیت تولید را مشخص و برای جامعه متقاضی برنامهریزی کرد.دیدگاه شما در مورد : تولیدکننده مازندرانی خریدار تهرانی!

تولیدکننده مازندرانی خریدار تهرانی!