دوشنبه 01 مرداد 1397 16:29:58

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 46701

تاریخ انتشار : 05/07/1396 - 07:28

«دفاع مقدس» گنجینه‌ای ارزشمند در تاريخ ملت ايران

پس از شکست‌های پی‌درپی عراق، رهبران این کشور خواهان توقف جنگ شدند؛اما چون بخش عمده‌ای از سرزمین‌های ايران در اشغال ارتش عراق قرار داشت، اين تقاضا مورد مخالفت ايران قرار گرفت.

«دفاع مقدس» گنجینه‌ای ارزشمند در تاريخ ملت ايران

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل ازبلاغ، پیروزی انقلاب اسلامی در سال 57 علاوه تغییر تحولات بنیادین در ساختار سیاسی کشور در عرصه سیاست خارجی و نظام بین‌الملل، از سوی همسایگان ایران نیز واکنش‌های متعددی را به همراه داشت. 

یکی از این همسایگان کشور عراق بود که با تشویق قدرت‌های شیطانی خود را آماده برخورد با شرایط جدید كرده و با آماده ساختن مردم به‌ویژه نظامی‌ها درصدد برآمد از خلاءبوجود آمده در منطقه سود جسته و آرزوهای دیرینه خود را جامه عمل بپوشانند.

در این میان ایران که پس از سرنگونی رژیم محمدرضا شاه و قطع شدن دست سلطه آمریکا، با مشکلات داخلی عدیده‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کرد، ایالات‌متحده آمریکا به صدام دستور داد تا با انقلاب اسلامی وارد جنگ شود و حكومت مردمی و انقلابی ایران را سرنگون سازد و در تاریخ 26 شهریور 1359 ( 01980م) صدام حسین به‌طور یک‌جانبه قرارداد الجزایر را لغو كرد و در 31 شهریور همان سال دستور حمله گسترده به مرزهای ایران را صادر كرد.

در این میان مقاومت مردم و نیروهای انقلابی در روزهای ابتدایی آغاز جنگ، مانع رسیدن نیروهای عراقی به اهداف استراتژیك در خاک ایران شد.

پس از شکست‌های پی‌درپی عراق، رهبران این کشور خواهان توقف جنگ شدند؛ اما چون بخش عمده‌ای از سرزمین‌های ایران در اشغال ارتش عراق قرار داشت این تقاضا مورد مخالف ایران قرار گرفت. 

نبرد و پایداری مردم ایران بعلاوه عدم انگیزه كافی در نیروهای عراق، جنگ را وارد مرحله جدیدی ساخت و نیروهای مردمی نبردهای سنگینی را به‌منظور اخراج واحدهای ارتش عراق از مناطق اشغالی ، طراحی و به مورداجرا گذاردند که عملیات تصرف شهر مهم و استراتژیك فاو یكی از بزرگ‌ترین نبردهای جنگ 8ساله است كه طی آن به عراق ضربات جبران‌ناپذیری وارد شد.

پس‌ از این عملیات، ارتش عراق با کمک‌های فكری و تسلیحاتی قدرت‌های بزرگ، استراتژی دفاعی متحرك را در پیش گرفت اما دیری نپایید که همچون حرکت‌های ابتدای جنگ با حضور نیروهای مردمی ایران، این تاکتیک جنگی عراق نیز به شكست انجامید.

حضور گسترده نظامی آمریكا در خلیج‌فارس، حملات موشكی عراق به مناطق مسكونی و استفاده وسیع از سلاح‌های شیمیایی در جنگ ازجمله اقداماتی بود كه از سوی دشمنان انقلاب به‌ویژه آمریکا به ایران تحمیل شد تا به شکست‌های پی‌درپی عراق و این جنگ پایان دهند. 

رزمندگان اسلام در طول هشت سال دفاع مقدس، بیش از 200 عملیات بزرگ و كوچك انجام دادند؛ یعنی هر دو هفته یك عملیات، بخشی از این عملیات برای بیرون راندن متجاوزان از خاك ایران بود و تا بهار سال 1361 به طول انجامید و در خردادماه سال 1361 با بازپس‌گیری خرمشهر، قسمت عمده مناطق اشغال‌شده ایران آزاد شد و فقط چند منطقه در مرزهای غربی در اختیار ارتش عراق ماند.


اما در این میان چرا خود را پیروز جنگ می‌دانیم؟

الف) حفظ و تثبیت و تداوم انقلاب اسلامی


هدف اصلی رژیم بعثی عراق و ابرقدرت‌های حامی آن براندازی نظام جمهوری ایران بود كه هرچند آسیب‌های زیادی به كشور ایران وارد كرد، اما بر اقتدار ایران اسلامی نیز افزوده شد و حاكمیت از انسجام و ثبات بیشتری برخوردار شد و جایگاه ویژه‌ای را در نظام سیاسی منطقه و جهان كسب كرد. 

ب)شكست استراتژی عراق در تهاجم به جمهوری اسلامی ایران


نگاهی به تاریخ معاصر نشان‌دهنده این واقعیت است كه جنگ‌های قرون اخیر همواره جدا شدن بخشی از خاك ایران را در پی داشته است و از افتخارات انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) این است كه به‌‌رغم حمایت ابرقدرت‌ها از دشمن، اجازه تجزیه ذره‌ای از خاك كشور را نداد و دشمن بعثی نتوانست به ادعاهای خود در مورد اروندرود و سایر نقاط مرزی كوچك‌ترین دسترسی پیدا كند.

ج) پذیرش مجدد قرارداد 1975 الجزایر توسط رژیم بعث عراق


صدام كه با پاره کردن قرارداد 1975 الجزایر جنگ را آغاز كرد، درنهایت با پذیرش آن در ششمین و آ‌خرین نامه خود در 23/5/69 به رئیس‌جمهور وقت ایران نوشت: «بدین ترتیب همه آنچه را كه می‌خواستید و بر آن تكیه می‌‌كردید تحقق می‌یابد و دیگر اقدامی جز مبادله اسناد باقی نمی‌ماند».

د) معرفی رژیم بعث عراق به‌عنوان متجاوز توسط دبیر كل سازمان ملل متحد


خاویر پرز دكوئیار، دبیر كل سازمان ملل پس از اخذ و بررسی اسناد و ادله جمهوری اسلامی ایران و عراق در تاریخ 18 آذر 1370 صدام را به‌عنوان تجاوز‌گر و آغازگر جنگ معرفی نمود، كه این موضوع تحقق یكی از شرایط و خواسته‌های جمهوری اسلامی ایران بود.

اما در این جنگ نیروهای مردمی نیز بودند که باجان فشانی و گذشتن از تمام تعلقات دنیوی خود از تمامیت ارضی کشور دفاع کردند. حضور بسیج در كنار سایر نیروهای مسلح و مسئول، به‌عنوان ذخیره تمام‌نشدنی نیروهای مردمی، آن‌چنان در این جنگ نابرابر كه تمام دنیا در مقابل جمهوری اسلامی قرارگرفته بود، مؤثر واقع شد كه تمام معادلات نظامی و سیاسی دشمنان اسلام را به‌شدت برهم زد.

این نقش‌آفرینی نه‌تنها در بعد نظامی بلكه در جهت ارتقاء روحیه‌ی سربازان اسلام و ایجاد امیدواری و افزایش قدرت پایداری در مردم كشورمان نیز بسیار مؤثر واقع‌شده و متقابلاً باعث ایجاد یأس، ترس و درنهایت تردید از ادامه‌ی جنگ در دشمنان اسلام شد.

بسیج علاوه بر حضور فیزیكی در طول هشت سال دفاع مقدس در مورد تأمین و پشتیبانی نیازهای جنگ نیز به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم نقش داشته است. جمع‌آوری و هدایت کمک‌های مردمی توسط رده‌های مقاومت بسیج و مشاركت بسیجیان در ساخت بخشی از مهمات جنگی مانند گلوله هایتوپ و خمپاره و همچنین استفاده از تخصص و تجارب آنان برای ساختن تجهیزات و وسایل جنگی، بخش دیگری از این نقش‌آفرینی محسوب می‌شود.

دوران دفاع مقدس، تجربیات فراوان و درس‌های مهمی را برای آینده ایران، از خود برجای گذاشته است به‌طوری‌که امروز مردم ایران با همان روحیه و تفکر بسیجی در برابر تمامی فشارهای استکبار علیه ایران مقاومت می‌کنند و ذره‌ای از آرمان‌های خود کوتاه نمی‌آیند. تجربه دفاع مقدس همچنین تجربه خوبی برای کشورهای سلطه‌جو است که بدانند جمهوری اسلامی ایران حتی در سخت‌ترین شرایط نیز دست از اهداف و تمامیت ارضی خود نخواهد کشید و با تمام وجود برای پیشرفت و بالندگی روزافزون این خاک سرفراز تلاش می‌کند.دیدگاه شما در مورد : «دفاع مقدس» گنجینه‌ای ارزشمند در تاريخ ملت ايران

«دفاع مقدس» گنجینه‌ای ارزشمند در تاريخ ملت ايران