شنبه 30 تیر 1397 23:54:40

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 46657

تاریخ انتشار : 09/06/1396 - 07:11

تأثیر رونق تولید مسکن بر اشتغال گسترده در جامعه

قتی رکود مسکن افزایش نرخ اجاره و رهن را سبب می‌شود

رکود خرید و فروش مسکن سبب افزایش نرخ رهن و اجاره شد تا در نهایت با تدبیر بانک مرکزی در کاهش نرخ سود بانکی به منظور گسیل سرمایه در تولید مسکن، افزایش تقاضای خرید بر ثر کاهش قیمت‌ها را به همراه آورد.

قتی رکود مسکن افزایش نرخ اجاره و رهن را سبب می‌شود

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از بلاغ، یکی از مهمترین و اثرگذارترین فعالیت‌های اقتصادی در سبد خانوار را باید در حوزه مسکن و املاک برشمرد که مدت‌ها است با اما و اگرهای فراوانی در سطح کشور روبرو بوده و به نظر می‌رسد ضابطه و متولی قوی برای کنترل وضعیت آن نیز وجود ندارد.


براساس گزارش جدیدی که بانک مرکزی درمورد وضعیت مسکن ارائه کرده و به اعلام شاخص بهای مسکن اجاری در سه ماهه نخست امسال پرداخت نیز از رشد متوسط بیش از 9 درصدی نسبت به سه ماه نخست سال 95 را نشان می‌دهد.

کارشناسان دلیل این اتفاق را نیز در سیاست آزاد اعمال شده و نظارت سال‌های اخیر می‌دانند که همانند تعیین سقف برای افزایش اجاره بها با بهانه نظارت بر بازار مسکن اجرایی شده در سال‌های قبل، افزایش ناگهانی اجاره بها را در پی داشته است.

صاحب نظران حوزه مسکن بهترین روش در این حوزه را تعیین قیمت براساس عرضه و تقاضای واقعی دانسته و تعیین اجاره بها توسط خود مردم براساس اصل عرضه و تقاضا را راهکار مناسب‌تری بر می‌شمارند.

حال آنکه سیاست‌گذاران این حوزه به همراه دستگاه حاکمیتی با همکاری نظارتی خود نباید اجازه وروود دلالان و سودجویان به منظور بالاتر بردن قیمت‌ها در قالب تبانی احتمالی صورت گرفته را بدهند.

این در شرایطی است که شاخص بهای مسکن اجاره‌ای نیز در تابستان امسال تا کنون روند صعودی را طی کرده و حتی به بالای 10 درصد نیز رسیده است به گونه‌ای که تنها در ماه‌های تیر و مرداد در برخی از شهرهای کشور افزایش تا 40 درصد اجاره بها نیز به ثبت رسیده است.


کاهش سود بانکی بر گسیل سرمایه به بخش صنعت

رضا صادقی‌نوا رئیس نظام مهندسی شهرستان نکا در زمینه آخرین وضعیت تولید مسکن، ساخت‌وساز در این زمینه را تابع سیاست‌گذاری‌های دولت خواند و اظهار کرد: در حقیقت زمانی که دولت کانال‌های مالی خود را به این سمت هدایت کند هواره بازار ساخت و ساز می‌تواند با رونق همراه شود.

وی افزود: بین 80 تا 100 شغل ارتباط مستقیم با صنعت ساختمان دارند که مشغول به کار کردن لایه‌های زیرین جامعه ازجمله نقاط مثبت آن نیز به شمار می‌آید به گونه‌ای که از کارگران ساده تا متخصصان رشته‌های مختلف را درگیر خود می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام محمدباقر(ع) مرکز مازندران افزایش اشتغال‌زایی و بهبود صنعت ساختمان را از نتایج مثبت سیاست‌های این چنینی دولت برشمرد و خاطرنشان کرد: وضعیت مازندران را نیز نباید از استان‌های دیگر کشور متمایز کرد چراکه این موضوع سراسری است.

وی گفت: البته با سیاست جدید دولت و بانک مرکزی مبنی بر کاهش سود سپرده‌ها سبب هدایت سرمایه‌های سرگردان و دپو شده در بانک‌ها به سمت تولید در کشور به خصوص در بخش ساختمان می‌شود.

صادقی‌نوا بخش مسکن را یکی از حوزه‌های انگیزشی ورود سرمایه‌گذاران توصیف و تصریح کرد: کاهش سود سپرده‌ها در سطح کلان کشور می‌تواند سبب خروج صنعت ساختمان از رکود باتوجه به سرمایه‌گذاری‌های بیشتر شود که زمان اثرگذاری آن برای رسیدن در شهری مثل نکا نسبت به سایر شهرهای بزرگتر و کلان شهرها با فاصله زمانی بیشتری اتفاق می‌افتد.

وی افزود: در ساخت و ساز اگر سرمایه نباشد و یا بانک‌ها به خریداران مسکن کمک نکنند سبب کاهش قدرت خرید مردم در این بخش شده و از سوی دیگر نیز بازار رهن و اجاره مسکن را رشد بیشتری می‌دهد.

رئیس نظام مهندسی شهرستان نکا متذکر شد: زمانی که ساخت و ساز رونق داشته و مردم توان خرید داشته باشند بیشتر برای خرید اقدام می ‌کنند تا رهن و اجاره اما زمانی که توانی برای خرید نباشد به سمت اجاره می‌روند که این امر نیز نرخ اجاره را افزایش می‌دهد.


لزوم توجه همزمان به تولید و خریدار

این مسئول با بیان رونق بازار در نیمه دوم سال باتوجه به بهبود اوضاع اقتصادی کشاورزان در مازندران، اضافه کرد: انتظار می‌رود در بخش مسکن در نیمه دوم سال بتوان شاهد رونق خوبی بود.

وی در بیان راهکارهای افزایش رونق تولید و خرید در بخش مسکن، اظهار کرد: اولین اقدام در این زمینه را می‌توان تشویق سرمایه‌گذاران به سمت بخش مسکن از سوی دولت نام برد که هم به اشتغال‌زایی کمک کرده و هم گام مثبتی برای صاحب‌خانه شدن جوانان است.

صادقی‌نوا ادامه داد: با رونق بخش مسکن و درگیر شدن اقشار مختلف اقتصادی و بازار در این حوزه سبب رشد قابل توجه ضریب اشتغال‌زایی در جامعه و نقطه قوتی برای هر دولت است که باید در سیاست‌گذاری‌های دولت قرار گیرد.

وی افزود: از سوی دیگر باید در راستای فراهم شدن قدرت خرید برای مردم نیز راهکارهایی اندیشیده شود چراکه در حال حاضر بین وامی که به خریداران اهدا می‌شود و با قیمت تمام شده فاصله زیادی وجود دارد.

این کارشناس بازار مسکن تأکید کرد: این فاصله زیاد سبب می‌شود تا خریداران رغبتی باوجود اقساط بلند مدت ارائه شده نداشته باشند چراکه به خصوص این وضعیت برای جوانانی که به تازگی با حقوق حداقلی وارد بازار کار می‌شوند عدد درشتی است.


تغییرات قیمت مصالح ساختمان بر رونق بخش مسکن

مرتضی مهربانی کارشناس حوزه مسکن با اشاره به تأثیر اجزا و لوازم ساختمانی بر قیمت تمام شده مسکن، اظهار کرد: البته شناخت مردم نسبت به افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند را نیز نباید نادیده گرفت.

وی افزود: بخش خرید و فروش مسکن از ثبات مشخصی برخوردار نیست به گونه‌ای که در زمانی که رکود بر آن حاکی است نیز در برخی از نقاط شهرها تا حد قابل توجهی جریان دارد اما از سوی دیگر در زمان رونق نیز برخی در مناطق نمی‌توان شاهد حداقل خرید و فروش نیز بود.

این فعال حوزه مسکن نوسانات قیمت در بازار لوازم مسکن را نیز در انگیزه خرید مردم اثرگذار توصیف و خاطرنشان کرد: برخی از خریداران از ترس گران شدن مسکن در اثر گران شدن برخی مصالح ساختمانی برای خرید اقدام می‌کنند.

وی اضافه کرد: در این شرایط افزایش تقاضا و کاهش عرضه سبب افزایش قیمت می‌شود که از توان اقشار متوسط رو به پایین جامعه خارج شده و فقط خریداران خاصی می‌توانند به خرید آن بپردازند.


تسلط چهارساله رکود بر بخش مسکن

مهربانی با تأکید بر راکد بودن بازار در چهار سال گذشته، بیان کرد: قیمت فروش مسکن نسبت به حدود چهار سال گذشته افزایش نداشته و تقاضای قابل توجهی نیز برای خرید از سوی خریداران وجود ندارد.

وی گفت: اکنون باتوجه به ثبات قیمت‌ها وضعیت خرید به نفع مردم است اما با این وجود نیز تقاضایی برای خرید وجود ندارد چراکه دستمزدها و قیمت مصالح گران شده اما افزایشی در قیمت تمام شده مسکن تاکنون اعمال نشده است.

این مهندس ساختمان تصریح کرد: هز رمان که ساختمان در شرایط رکود قرار گرفت خریداران با احتمال ارزان‌تر شدن منتظر مانده و اقدامی برای خرید نمی‌کنند اما بهتر است از این فرصت استفاده کنند چون احتمال افزایش قیمت‌ها در آینده بسیار زیاد است.

وی در زمینه وضعیت رهن و اجاره در سطح شهر نکا افزود: رکود بخش خرید و فروش مسکن سبب روی آوردن به سمت رهن و اجاره شده و قیمت‌های سرسام‌آوری را در این حوزه رقم زده است به‌گونه‌ای که در شهری مثل نکا صحبت از 40 میلیون تومان رهن کامل و یا 20 میلیون تومان رهن همراه با اجاره 500 هزار تومانی می‌شود که واقعاً برای این شهر قیمت بالایی به شمار می‌آید.


شرایط متفاوت حتی در شهرهای همجوار

در همین زمینه علی آشکاران از کارشناسان حوزه مسکن به خبرنگار بلاغ، با بیمار خواندن وضعیت کنونی اقتصاد کشور، اظهار کرد: البته بازار مسکن در شهرهای مازندران مانند نکا را نمی‌توان خیلی در ارتباط مستقیم با وضعیت کشور دانست.

وی افزود: بازار در این مناطق بیشتر ارتباط با کشاورزان و وضعیت اقتصادی آن‌ها دارد بگونه‌ای که اگر کشاورزی خوب باشد بازار خوب است و در غیر این صورت وضعیت خوبی شاهد نمی‌شود.

رئیس صنف مشاوران املاک شهرستان نکا، با بیان رونق بیشتر اجاره نسبت به خرید و فروش مسکن، خاطرنشان کرد: درحال حاضر خرید و فروش مسکن در وضعیت رکود به سر می‌برد و متقاضی برای اجاره بیشتر از خرید و فروش است که این وضعیت در سه سال گذشته بیشتر شده است.


تأثیر متقاضیان غیربومی بر رشد نرخ اجاره مسکن

این مسئول اضافه کرد: وضعیت اجاره در برخی از شهرها مانند نکا با شهرهای دیگر حتی باشهرهای همسایه مانند بهشهر نیز متفاوت است چراکه وجود صنایع بزرگ از نیروگاه گرفته تا فولاد و شهرک‌های صنعتی سبب ایجاد شرایط خاصی در این شهر شده است.

وی گفت: کارمندان و کارکنان این کارخانجات که بیش از 60 درصد آن‌ها مهاجر از استان‌های دیگر کشور هستند، مسکن خود را در شهر نکا تهیه می‌کنند و همین امر سبب افزایش تقاضا برای مسکن اجاره‌ای در این شهر شده است در صورتی که در قبال متقاضایان بومی این مشکل وجود ندارد.

آشکاران با اشاره به افزایش حدود 10 درصدی نرخ اجاره بها در نکا نسبت به سال گذشته، مهاجران را عالم اصلی این اتفاق برشمرد و تصریح کرد: ظرفیت ساخت و ساز کنونی موجود در نکا برای مردم بومی این شهرستان کافی است.

وی افزود: اهمیت این موضوع زمانی مشخص می‌شود که بدانیم از متقاضیان مسکن در این شهرستان تنها 50 درصد را افراد بومی تشکیل می‌دهند و نیمه دیگر مربوط به افراد مهاجر است.

این کارشناس بازار مسکن در زمینه چگونگی خرید و فروش منازل نیز یادآور شد: از روستاهای مجاور شهر برخی از افراد نسبت به خرید مسکن در داخل شهر اقدام می‌کنند و خانه‌ها را برای چند سال دیگر خالی می‌گذارند گه این مدل در سطح شهر بسیار کم است.


گرانی قابل پیش‌بینی تا پایان سال

وی کاهش هرچه بیشتر سود بانکی را در افزایش رونق در حوزه مسکن موثر برشمرد و اضافه کرد: هرچه سود بانکی کمتر شود سبب این می‌شود که سرمایه‌گذاران نیز سرمایه‌های خود را در بخش تولید به خصوص مسکن وارد کنند.

آشکاران این وضعیت را برای شهرهای مختلف مازندران با تفاوت‌های قابل ملاحظه‌ای توصیف کرد و متذکر شد: در برخی از شهرهای توریستی مازندران مانند تنکابن و چالوس که میزان ورود خریداران از شهرهای بزرگ بیشتر است هم میزان و هم قیمت خرید و فروش کاملاً با سایر شهرهای استان متفاوت است.

وی گفت: برهمین اساس اقتصاد و بازار شرق مازندران نسبت مستقیم با درآمد و رونق بازار کشاورزی مردم دارد که به عنوان مثال خسارت سرما به کشاورزان در سال گذشته سبب کم شدن رونق بازار به خصوص در بخش مسکن در این مناطق شد.

در پایان رئیس صنف مشاوران املاک شهرستان نکا احتمال گران شدن مسکن در آینده را بسیار بالا دانست و بیان کرد: اکنون روند افزایش قیمت مسکن تقریباً با شدت کمی آغاز شده و به نظر می‌رسد تا شب عید به میزان دو میلیون تومان برا هر متر مربع نیز برسد.
 

به گزارش بلاغ،براساس نظر کارشناسان بهای مسکن اجاره‌ای یکی از شاخص‌های تعیین نرخ تورم است که باتوجه به اهمیت بالای اجاره بهای مسکن در سبد هزینه خانوارها این شاخص مهم توان اثرگذاری بالایی بر نرخ تورم تا انتهای نیمه نخست امسال داشته باشد.

البته در این شرایط برخی از مشاوران املاک و بنگاه‌داران نیز باتوجه به کاهش نرخ سود بانکی بنابر درخواست صاحبان املاک بر تغییر نرخ اجاره و رهن به نفع مالک اقدام می‌کنند که در زمان کنونی بیشتر در شهرهای بزرگ صادق است ولی در شهرهای کوچکتر مصداق پیدا نمی‌کند.

 



دیدگاه شما در مورد : قتی رکود مسکن افزایش نرخ اجاره و رهن را سبب می‌شود

قتی رکود مسکن افزایش نرخ اجاره و رهن را سبب می‌شود