جمعه 26 مرداد 1397 06:19:47

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 4655

تاریخ انتشار : 15/02/1393 - 11:50

اختصاصی/گفتگوی سوادکوه آنلاین با یک معلم:

من این شغل را می پرستم

هرگز از این کار خسته نشدم،من این شغل را می پرستم، همیشه انرژی برای در کنار بچه ها بودن در من وجود دارد.

من این  شغل را می پرستم

به گزارش سوادکوه آنلاین، جایگاه رفیع معلم ما را بر آن داشت تا در هفته معلم پای سخنان این قشر مقدس بنشینیم.

 امروز در کنار کسی هستیم که شاید خیلی ها وی را در عرصه فعالیت های سیاسی بشناسند اما می خواهیم از بعد دیگری  با وی به صحبت بنشینیم .

 می خواهیم از زنی بگوییم که مادر است ،همسر است، از نمایندگان شورای شهر است،نماینده شورای عالی استانها در کمیسیون فرهنگی مجلس است اما مهمتر از همه  یک معلم است. معلمی که  شغل خود را با هیچ چیز در دنیا عوض نمی کند . برویم  و پای صحبت های گرم این معلم گرانقدر بنشینیم.

-با سلام لطفا از خودتان بگویید:

*ابتدا سلام عرض می کنم خدمت معلمان عزیز واین روز بزرگ را به آنها تبریک می گویم.

من نرگس کمالی  معاونت  پرورشی  دبستان  حضرت معصومه شهر زیراب  هستم. بنده  از سال 1370 وارد آموزش وپرورش شدم  و بهترین  دوره  خدمتم را در کنار و با بچه های پیش دبستانی گذراندم  چون احساس می کردم در کنار شغل معلمی می توانم چون مادری مهربان  بچه ها را برای  ورود به جایگاه دوم یعنی مدرسه آماده کنم .

14-15سال از بهترین ایام خدمتم را با این نونهالان  عزیز سرکردم و 2 سالی است که با توجه به علاقه به کارهای هنری وفرهنگی و بر اساس رشته دانشگاهی ام به سمت معاونت  پرورشی دبستان حضرت معصومه زیراب  نائل آمدم.

 

-خانم کمالی  چرا معلمی را انتخاب کردید؟اگر به گذشته باز می گشتید بازهم  این شغل را برمی گزیدید؟

*قطعا اگر دوباره به عقب بر می گشتم بازهم معلم می شدم. این انگیزه از زمانی که دانش آموز بودم در من به  وجود آمد،یادم هست همیشه در کنار معلمان بودم و در تمامی فعالیت  های دانش آموزی شرکت می کردم و معلم برای من همیشه یک اسطوره بود.در زمان تحصیل  همواره یک حس مدیریتی  در من وجود داشت تا جایکه  کلاس را برای معلمان آماده می کردم ،یادم هست استاد محمودی همان معلم روشندل،همواره به من می گفت تو روزی معلم خواهی شد و همین انگیزه ای شد تا معلم شوم.و امروز افتخام این است که یک معلم هستم.

 

-بهترین  و بدترین خاطره شما از ایام  خدمت در عرصه معلمی؟

* در کنار بچه ها بودن هر روزش یک خاطره است اما اگر بخواهم  به  یادماندنی  ترین خاطره ام را بگویم  مربوط می شود به اوایل دوران خدمتم  در دبستان مفید، سال اول ورودم به دلیل  تعداد کم دانش آموزان کلاس مختلط بود  ومن در این کلاس شاگرد پسری داشتم  که بسیار کم حرف و خجالتی بود. هفته  معلم  شده بود و من از قبل  بچه ها را توجیه کرده بودم که  نیازی به هدیه نیست  و شما حتی اگر شعری برای من بخوانید بهترین هدیه را به من داده اید اما  روز معلم که آغاز شد تعدادی از بچه ها با هدایای وارد کلاس شدند و من دیدم که   نگاه این پسربچه  فقط بر روی  کادوپیچ های همکلاسیهایش نشسته است ، فردای آن روز آن پسر بسته ای آورد وبه من داد از طرز کادوپیچ کردن بسته متوجه شدم خودش  آن را کادو کرده است ، بچه های کلاس اصرار کردند من کادو را باز کنم اما من گفتم این هدیه آنقدر برایم با ارزش است که می خواهم  در خانه بازش کنم چون نمی خواستم به غرور آن پسر لطمه ای بخورد. پسرک خیلی خوشحال شد  اما خودم طاقت نیاوردم و وقتی از کلاس به دفتر آمدم آن بسته را باز کردم ودیدم  یک لنگه جوراب مردانه ویک لنگه  جوراب زنانه استفاده شده در آن بسته  است بسیار خوشحال شدم که آن پسربچه  با وجود کم حرف بودن وگوشه گیری خواسته بود به نحوی علاقه و محبت خود را ابراز کند و این برایم بهترین وماندگارترین خاطره شد.

اما اگر بخواهم از بدترین خاطره بگویم مربوط می شود به دانش آموزی که  پدر و مادرش اختلاف شدید زناشویی داشتند و این اختلافات باعث شده بود این کودک  هر روز با استرس به مدرسه بیاید و روز به روز

از لحاظ وضعیت درسی  ضعیف شود و با تمام تلاش های من نیز این اختلافات حل نشد ،حال این کودک بزرگ شده  و اثرات آن اختلافات اکنون گریبانگیرش  شده و وضعیت مطلوبی در اجتماع ندارد.

 

-بهترین معلمی که در دوران  تحصیل "از ابتدایی  تا  دبیرستان" داشتید چه  کسی است؟

*بنده  نام تمام معلم های ابتدایی خود را به یاد دارم و حتی روز معلم به آنهایی که هنوز سایه اشان برسرم است حداقل تلفنی تبریک می گویم اما در بین معلمانی که برایم اسطوره شدند  خانمی بود به اسم خانم جمالی که ایشان معلم زبان دوره متوسطه بودند و دلیلش این بود که من بسیار از درس زبان خارجه بیزار بودم،به دلیل تجربه بدی که از سال اولی که زبان به من تدریس میشد در آن زمان من املای زبانم را با خط بدی نوشتم ومعلمم بدون آنکه آن را تصحیح کند به آن صفر داد و این آغاز بیزاری من از این درس بود تا اینکه در مقطع متوسطه با این خانم آشنا شدم و حضور این خانم وارتباطی که از لحاظ عاطفی برقرار کرد باعث شد من با دید دیگری به این درس نگاه کنم و همواره از این معلم عزیز سپاسگزارم  که با محبت وانگیزه ای که به من دادند باعث شدند در این درس پیشرفت کنم.

 

-آیا تا به حال از دانش آموزان خود عصبانی شده اید؟در هنگام عصبانیت عکس العملتان چیست؟

*بله! اگر دیدم دانش آموزان شیطنت می کنند چندبار به آنها تذکر می دهم اما اگر این تذکرات سودی نداشت  کمی صدایم بلند می شود وجالب این است که شاگردانم  حتی از عصبانیت من لذت می برند و این برایم خوشحال کننده است.

 

-آیا خانم کمالی در سمت خود از شغل معلمی راضی است؟

*هر شغلی برای خود جذابیت های خاص خود را دارد و هر شغلی هم  جدای از رسیدن به اهداف فرد باید در بخش مالی تامین باشد و امنیت مالی داشته باشد. با توجه به شرایط جامعه و تورم  های پیش رو نگاه همه معلمان این است که دولت به آموزش و پرورش به چشم دیگری نگاه کند  زیرا سازندگان آینده این مملکت از زیر دستان این عزیزان وارد عرصه جامعه  می شوند پس باید بدون هیچ دغدغه ای پا در عرصه آموزش بگذارند.

 

- ویژگی یک معلم خوب چیست؟

* معلمی خوب و موفق است که اول از همه یک ارتباط  عاطفی خوب و قوی با دانش آموزان داشته باشد.یک معلم متخصص،کارشناس که خوب نیز حرف می زند اگر نتواند ارتباط مناسب عاطفی را با دانش آموزان برقرار کند با شکست مواجه می شود.نوع برخورد معلم با دانش آموز بسیار حیاتی است  اگر این ارتباط به درستی بین معلم  و دانش آموز بر قرار شود  علاوه بر اینکه مسائل آموزشی به خوبی تفهیم خواهد شد به ایجاد انگیزه برای رسیدن دانش اموز به اهدافش منجر می شود.

 

-از نگاه یک معلم ویژگی یک دانش آموز خوب چیست؟

*شخصیت  یک دانش آموز خوب  نشات گرفته از خانواده ای است که در آن پرورش یافته است.دانش آموز زمانی خوب است  که خوب گوش دهد،خوب یاد بگیرد و خوب آموخته هایش را عملی سازد.

 

-آیا تا به حال از این شغل خسته شده اید؟

*به هیچ وجه! من این شغل را می پرستم  و در من همیشه انرژی برای در کنار بچه ها بودن وجود دارد.

 

-حرف آخرتان به وزیر آموزش وپرورش یا مسئولان ذیربط چیست؟

*به معلمان  به صورت ویژه نگاه شود ،دغدغه های مالی و اقتصادی معلمان حل شود زیرا معلمان پرورش دهندگان  آینده سازان کشور هستند بیائیم جایگاه وشان معلمان را آن طور که هست قدر نهیم.

با تشکر از اینکه وقت خودتان را در اختیار ما گذاشتید  وتبریک وِیژه به همه معلمان عزیز

نویسنده : سارا ربیعی

دیدگاه شما در مورد : من این شغل را می پرستم

من این  شغل را می پرستم