شنبه 30 تیر 1397 23:48:31

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 46545

تاریخ انتشار : 30/04/1396 - 08:08

تلاش رهبر انقلاب در دست یابی به خودکفایی

سه دهه دغدغه و تلاش مقدس برای حفظ استقلال کشور/ تولید محصولات استراتژیک، راهبردی‌ترین سیاست رهبری

سه دهه است که رهبر معظم انقلاب با تاکید بر لزوم امنیت غذایی جامعه، رهنمودهای راهبردی ارائه می‌دهند که دغدغه‌های مقدس‌شان چندان مورد اهتمام مسئولان قرار نگرفت.

سه دهه دغدغه و تلاش مقدس برای حفظ استقلال کشور/ تولید محصولات استراتژیک، راهبردی‌ترین سیاست رهبری

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از بلاغ، رهبر معظم انقلاب، کشاورزی را مقدس و یکی از ارکان تامین امنیت ملی می‌دانند. ایشان دستاورد مهم در این بخش را دست‌یابی به خودکفایی با بهره‌وری درست از منابع آبی می‌دانند. 


این اندیشه رهبر معظم انقلاب در ابلاغ سیاست‌های کلی کشاورزی نیز کاملا مشهود است به گونه‌ای که در بند 2 این ابلاغ در سال 91 بیان شده است: تامین امنیت غذایی با تکیه بر تولید از منابع داخلی و نیل به خودکفایی در محصولات اساسی، ارتقاء سطح سلامت مواد غذایی تا استاندارد جهانی، اصلاح و بهینه نمودن الگوی مصرف و حمایت موثر از تولید و صادرات در محصولات دارای مزیت‌های نسبی و ایجاد مزیت‌های جدید (از جمله هدفمند نمودن یارانه‌ها در جهت تولید و صادرات).

واردات باعث شرمساری است

رهبر معظم انقلاب خودکفایی در محصولات کشاورزی را بسیار مهم می‌دانند به گونه‌ای که واردات محصولات کشاورزی را نوعی شرمساری در برابر ملت دانسته‌اند. 

ایشان کشاورزی را مقدس و یکی از ارکان تامین امنیت ملی می دانند و در این زمینه معتقدند: ما اگر تلاش کنیم؛ اگر از روش‌های علمی استفاده کنیم و مدیریّت درست را به‌کار ببریم، با همین میزان موجودی آبی که درایران داریم، می‌توانیم این سرزمین وسیع را یکپارچه پوشش گیاهی دهیم. برای ما مایه شرمندگی است که با وجود این کشور غنی، محصولات گیاهی و حتّی مواد غذایی لازم را از دیگران بگیریم. درست مثل کشوری که زمین و امکانات و این تاریخ عظیم کشاورزی را ندارد. 


دغدغه‌هایی با قابلیت اجرا

جالب این جاست که این دغدغه مقدس در زمان ریاست جمهوری معظم‌له در عمل به مورد اجراء گذارده شد و قابلیت عملیاتی خود را به اثبات رساند. برای مثال تولید داخلی گندم در دوران ریاست جمهوری ایشان ــ باوجود شرایط دشوار جنگ ــ بیش از دو برابر شد و از 3.5 میلیون تن به 7.6 میلیون تن رسید!

تاکید مستمر بر دست یابی به خودکفایی محصولات کشاورزی

ایشان در سال 82 در دیدار با کشاورزان، با تأکید بر اینکه اهتمام به صنعت نباید باعث کم توجهی به بخش کشاورزی شود خاطرنشان کردند: کشور ایران دارای زمین‌ها و دشت‌های مستعد فراوانی است و به‌رغم کمبود آب در کشور می‌توان با تدبیر و روحیه خستگی‌ناپذیر و استفاده صحیح از آب موجود، در بسیاری از محصولات به خودکفایی رسید.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه امکان خودکفایی در تولید محصولات اساسی کشاورزی و دامی و حتی صادرات آنها وجود دارد، افزودند: باید در مورد محصولات کشاورزی، سیاست‌ها ثابت باشد و مسائل و مشکلات تولیدکنندگان نیز مورد اهتمام قرار گیرد تا بتوان تولیدکشاورزی را به یک تولید اقتصادی و سودآور تبدیل کرد.

رهبر معظم انقلاب در 14 تیر سال 1368 در مراسم بیعت اصناف و روستاییان، بر خودکفایی محصولات کشاورزی توسط روستاییان تاکید کردند و گفتند: اگر بخواهیم‌ کشورمان‌ به‌‌طور نسبی‌ به‌ استغنا و خودکفایی‌ و بی‌نیازی‌ از دیگران‌ نایل‌ شود، باید در روستاها سرمایه‌‌گذاری‌ کنیم‌ و زحمت‌ بکشیم‌. پایه‌ی‌ اول‌ خودکفایی‌، خودکفایی‌ در امور تغذیه‌ی‌ مردم‌ است‌. این‌که‌ می‌گوییم‌ خودکفایی‌ نسبی‌، به‌ خاطر آن‌ است‌ که‌ یک‌ کشور نمی‌تواند به‌ طور کامل‌ از دیگر کشورهای‌ جهان‌ بی‌نیاز باشد. تبادل‌ میان‌ ملتها و کشورها، امری‌ عادی‌ و معمولی‌ تلقی‌ می‌شود. عمده‌ این‌ است‌ که‌ یک‌ کشور بتواند روی‌ پای‌ خود بایستد و اساس‌ زندگی‌ خود را تأمین‌ کند.

رهبر معظم انقلاب از هر فرصتی برای تذکر و تاکید بر خودکفایی محصولات کشاورزی استفاده می‌کنند به گونه‌ای که در پیام چهلمین روز ارتحال امام خمینی(ره) خطاب به مردم ایران اسلامی نوشتند: کشاورزان و روستاییان، کار خود را که اصلی‌ترین پایه‌ی خودکفایی کشور است - یعنی تهیه و تأمین موادغذایی - قدر دانسته، افزایش محصول و بهبود کیفیت آن را هدف خود قرار دهند و وابستگی کشور به مواد غذایی وارداتی را به صفر برسانند. ایشان در 10 تیر سال 80 در دیدار با وزیران‌ و مسئولان‌ وزارتخانه‌های‌ صنایع‌ و معادن‌ و بازرگانی هدف اصلی کشاورزی را در رسیدن به خودکفایی ترسیم کردند. رهبر معظم انقلاب در این دیدار گفتند: هدف‌ اصلی‌ در بخش‌ کشاورزی‌ باید رسیدن‌ به‌ خودکفایی‌ در محصولات‌ اصلی‌ مورد نیاز کشور باشد.


سرزنش مسئولان جهاد کشاورزی در بی توجهی به سیاست‌های خودکفایی

رهبر معظم انقلاب از سال 80 از مسئولان امر مطالبه جدی در خودکفایی داشتند به طوریکه در این زمینه به هیچ وجه اهل تساهل نبودند و وزیر وقت جهاد کشاورزی را مورد عتاب قرار دادند. ایشان در 5 شهریور سال 80 در دیدار با هیئت دولت خطاب به وزیر جهاد کشاورزی بیان کردند: من امروز بر آن سه نکته‌ای که به ایشان عرض کردم، مسأله کشاورزی را اضافه می‌کنم؛ همان چیزی که آقای حجّتی در این‌جا قولش را به من دادند و من توقّع داشتم که ایشان در مجلس هم آن را بگویند - که متأسفانه نگفتند - و آن این است که ما در مواد اصلی غذایی کشور، یعنی گندم و برنج و احتمالاً روغن، خودکفا شویم. ایشان به من قرص و محکم گفتند که می‌توانیم خودکفا شویم؛ اما هرچه گوش تیز کردم ببینم ایشان در مجلس کلمه «خودکفایی» را می‌آورند، دیدم نه! ایشان گفتند ما می‌توانیم اینها را پیش ببریم. پیش بردن کجا، خودکفایی کجا!؟

خودکفایی موجب استقلال کشور 

ایشان خودکفایی در محصولات کشاورزی را موجب تقویت اسقلال کشور، که همانا از آرمان‌های بزرگ انقلاب اسلامی است، می‌دانند به گونه‌ای که در تایید این سخن در دی ماه سال 84 به کشاورزان فرمودند: {ایران} بیش از همیشه به امنیت غذایی احتیاج دارد، تا برای نانش، برای خوراک روزمره‌اش، برای روغنش، برای گوشتش محتاج کشورهای دیگر نباشد؛ محتاج کسانی که می‌توانند در مقابل این عطیه، شرف او را مطالبه کنند، نباشد؛ امنیت غذایی برای کشور ما خیلی مهم است. سال گذشته که اعلام شد کشور به خودکفایی در گندم رسیده است، به نظر من حقیقتاً یک عید بزرگ برای این کشور بود.

ایشان در 18 آبان ماه سال 81 در سمنان بیان کردند: کشور در مسائل حیاتی و اساسی باید خودکفا باشد. نه اینکه از دیگران به‌کلّی بی‌نیاز باشد، نه؛ امّا اگر به کسی یا کشوری، در چیزی احتیاج دارد، طوری روابطش را تنظیم کند که اگر خواست آن را به دست آورد، دچار مشکل نشود؛ او هم چیزی داشته باشد که مورد نیاز آن کشور است؛ خودکفایی یعنی این.


تدبیر رهبر معظم انقلاب بر حفظ خودکفایی گندم

رهبر معظم انقلاب بارها به دولت تدبیر و امید نیز سفارش کردند با حفظ منابع آبی در حفظ دستاوردهای خودکفایی کشور کوشا باشند به گونه‌ای که خودکفایی در گندم، که موجب کاهش 17درصدی منابع آبی کشور شد، با تدبیر رهبری اعتباری برای مهار آب‌های مرزی اختصاص داده شد تا بتوانند منابع آبی هدر رفته را تا حد زیادی جبران کنند. 

ایشان سه دهه از عمر پر برکت خود را بر امنیت غذایی و توسعه تولید با محوریت دست‌یابی به خود کفایی قرار دادند تا استقلال کشور، که از آرمان‌های انقلاب اسلامی است، حفظ شود. حقیقتاً رهبر معظم انقلاب، فردی انقلابی هستند که در تمامی زمینه‌ها، دغدغه معظم‌له تاثیر برکات انقلاب اسلامی را برای مردم به ارمغان می‌آورد.
 

 دیدگاه شما در مورد : سه دهه دغدغه و تلاش مقدس برای حفظ استقلال کشور/ تولید محصولات استراتژیک، راهبردی‌ترین سیاست رهبری

سه دهه دغدغه و تلاش مقدس برای حفظ استقلال کشور/ تولید محصولات استراتژیک، راهبردی‌ترین سیاست رهبری