دوشنبه 01 مرداد 1397 16:24:57

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 46467

تاریخ انتشار : 07/04/1396 - 00:48

در اولین روز کاری پس از ماه مبارک رمضان تصمیم بگیریم

رمضان‌المبارک رفت، خروجی‌های آن چطور؟/ جنگ بین دیو و فرشته؛ سرانجام کدامینیم!

یک ماه دوری از گناه و نافرمانی، یک ماه آرامش و احساس شعف، با سپری‌شدن ماه مبارک رمضان، می‌توان دستاوردهای یک‌ماه را به یازده ماه دیگر پیوند داد.

رمضان‌المبارک رفت، خروجی‌های آن چطور؟/ جنگ بین دیو و فرشته؛ سرانجام کدامینیم!

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از بلاغ، ماه مبارک رمضان، که ماه به بندکشیده‌شدن شیطان و خواسته‌های زیادت‌طلب نفسانی است، با تقویت روحیه عبادت و بندگی، آرامشی شیرین و به یادماندنی را به مهمانان خود هدیه می‌دهد که همواره در پایان این ماه، مورد حسرت و ناراحتی روزه‌داران قرار می‌گیرد که ماه مبارک رمضان را در حال اتمام می‌بینند.  
 

ماهی برای بندگی خداوند 
حجت‌الاسلام 

 
رمضان‌ها می‌آید و می‌رود، اما باقی ماندن تاثیرات رمضان در نوع اندیشه و رفتارمان مهم است که برای‌مان باقی می‌مانند.
 

ساداتی، امام جماعت و مدرس حوزه علمیه، ویژگی ماه مبارک رمضان را در دوری از گناه و فرمان‌برداری از خداوند می‌داند و می‌گوید: نام رمضان با برکت و دوری از گناه سرشته شده و انسان‌ها را به سوی اطاعت و بندگی دلالت می‌کند. 
 
وی در ادامه افزود: اساساً گناه، دوری جستن از خداوند و نافرمانی از پروردگار است و در ماه مبارک رمضان، به همان اندازه‌ای که گناه صورت نمی‌گیرد، فرمان‌برداری خداوند انجام می‌شود. 
 
این استاد حوزه با اشاره به رویکرد اصلی انسان‌ها به سوی ارزش‌های الهی، اظهار کرد: ماه مبارک رمضان فرصتی را بوجود آورد تا انسان‌ها از گناه و پلیدی‌ها اجتناب کنند و به طرف پاکی و انجام اعمال نیکو روی آورند. 
 

رمضان، فرار از آتش گناه 
حسین حجتی، دانشجوی کارشناسی ارشد قضایی در بیان تعریف رمضان می‌گوید: رمضان به معنای رهایی از آتش و فرار از پلیدی‌های گناه و رفتن به سوی خداوند و کسب رضایت اوست. از 

 
با پاکی‌ها و شست‌شوی روحانی ماه مبارک رمضان، خداوند حجت خود در پاک زیستن را برای‌مان به پایان می‌برد.
 

آنجا که همه انسان‌ها بویژه مسلمانان ذاتاً با اطاعت خداوند و انجام اعمال خوب و انساندوستانه به آرامش می‌رسند، لذا ماه مبارک رمضان، که ماه دوری از هر زشتی و نزدیک‌شدن به خوبی‌هاست، موجب آرامش خاطر و امنیت روانی انسان‌ها می‌شود. 
 
وی رمضان را بهترین ماه خداوند برای خودسازی و تهذیب نفس ذکر کرد و گفت: ماه مبارک رمضان رسالت اصلی انسان را در هر سال برای او زنده می‌کند که انسان برای چه پا به عرصه گیتی گذارد و برای چه هدفی خلق شده است، منتها آنانی که پای رمضان‌المبارک می‌ایستند، خوشبخت و سعادتمند هستند. 
 
 

زمانی که بهترین‌ها را در خود دارد  
عالیه طبری، که خود را طلبه علوم دینی معرفی کرد، ظرفیت‌های ماه مبارک رمضان را فوق‌العاده و ناشناخته توصیف کرد و اظهار داشت: توصیفات این ماه شریف در کلام معصومین آمده که ماهی برای رهایی از قیود 

 
در ماه مبارک رمضان این اصل ثابت می‌شود که وقتی می‌توان در یک ماه پاک بود، پس می‌توان در ماه‌های دیگر هم پاک ماند؛ تنها مراقبت نیاز است و اراده.
 

مادی و پرواز به‌سوی عالم معنا است، اما وقتی می‌بینیم که بهترین‌ها در این ماه‌ قرار داده شده‌اند، بهتر به سرّ و رازهای ناشناخته این ماه بی‌نظیر خداوند، که از او به عنوان ماه ضیافت خداوند یاد می‌شود، پی می‌بریم. 
 
وی در همین زمینه یادآور شد: خداوند از این ماه به عنوان ماه مهمانی خود و بهترین ماه سال ذکر می‌کند. در این ماه بهترین کتاب هدایت بشریت، که قرآن باشد، نازل شد. لیله‌القدر، که تعیین‌کننده سرنوشت یک سال هر انسان است، در این ماه قرار داده شده و شهادت امیرالمومنین علی(ع)، که بهترین پاداش خداوند به نمونه‌ترین انسان است، در بهترین شب خداوند (لیله‌القدر) گنجانده شده است. همه این بهترین‌ها وقتی در یک زمان یک‌ماه جمع می‌شوند، گویای ویژگی منحصربفرد این ماه شریف است. 
 

خوب شدن مهم است، ولی خوب‌ماندن مهم‌تر 
رضوان شیخ‌الاسلامی، مدرس دانشگاه با اشاره به عظمت ماه مبارک رمضان و نقطه عطف بودن آن، می‌گوید: واقعاً روح انسان در این ماه آماده تحول و انقلاب درونی است. برنامه‌های این 

 
آلوده شدن پس از ماه مبارک رمضان و باقی مانده در آن آلودگی‌ها، پشت‍پازدن به ارزش‌های ماه مبارک رمضان و ظلم به این ماه شریف است.
 

ماه هم مخصوصاً به مسلمانان کمک می‌کند تا این ماه به عنوان نقطه عطف بتواند منشاء تغییرات بزرگ فکری و رفتاری شود. آنچه که به عنوان دستاورد این ماه می‌تواند ارمغان طول سال باشد، حفظ پاکی و اخلاص و برای خدا مراقبت از خود کردن است. 
 
وی می‌افزاید: تاثیر این یک ماه در یازده ماه دیگر به‌گونه‌ای است که حتی دشمنان اسلام و انقلاب هم به آن اعتراف دارند و رسماً می‌گویند که بسیاری از تلاش‌های یازده ماهه آنان طی تاثیرات یک‌ماه رمضان‌المبارک نقش بر آب می‌شود. 
 

سعی کنیم رمضانی باقی بمانیم 
این مدرس دانشگاه اضافه کرد: در ماه مبارک رمضان آموختیم و با این آموخته خود به آرامش رسیدیم که از هرچه گناه است، باید پرهیز کنیم و بویژه محرم و نامحرم را مورد دقت قرار دهیم، پس این رعایت را در یازده ماه بعد هم مورد اهتمام قرار دهیم. در این یک ماه، لذت به یادماندنی ذکر خدا را به جان‌مان روان ساختیم، پس برای تمام ماه‌های سال همواره با ذکر و یاد خداوند وقت 

 
حیف است مسلمانان با برخورداری از ماه مبارک رمضان، دارای مشکلات اجتماعی و فرهنگی و ناهنجاری‌های رفتاری باشند و این یعنی عدم دخالت رمضان در زندگی ما.
 

خود را سپری کنیم تا هیچ‌گاه مرتکب گناه نشویم و اگر لحظه‌ای از یاد خداوند غفلت کردیم، فوراً به استغفار بپردازیم و به سوی خالق خود باز گردیم. 
 
وی در ادامه یادآور شد: اهمیت و عظمت ماه مبارک رمضان، که از بهترین‌های خلقت خداوند است، باید بجاگذاردن بهترین اثر در زندگی‌مان باشد. 
 
آنانی ماه مبارک رمضان را با موفقیت به پایان برده‌اند که بتوانند تا یازده ماهه دیگر سال از این توشه و آذوقه بهره‌مند شوند والا، اگر یک ماه مبارک رمضان برکات خود را در همان ماه خلاصه و حبس کند، نمی‌تواند چندان ارزشمند و تاثیرگزار بر رفتارسازی‌های آتی انسان‌های مسلمان باشد. 
 
تاثیر ماه مبارک رمضان باید به مانند منبعی تغذیه‌کننده، یازده ماه سال را تحت تاثیر خود قرار دهد و آثار زیبای آن، که نوعدوستی و آرزوهای خوب برای دیگران داشتن و تلاش برای خدمت به دیگران و کوشش برای رهایی از بدی‌هاست، در سایر ماه‌های سال گسترش یابد تا بتوان فرهنگ بهترین ماه خداوند را در همه طول سال اشاعه و توسعه داد و جامعه و کشور را مالامال از خوبی‌ها کرد و رضای حضرت دوست را جلب نمود. دیدگاه شما در مورد : رمضان‌المبارک رفت، خروجی‌های آن چطور؟/ جنگ بین دیو و فرشته؛ سرانجام کدامینیم!

رمضان‌المبارک رفت، خروجی‌های آن چطور؟/ جنگ بین دیو و فرشته؛ سرانجام کدامینیم!