یکشنبه 31 تیر 1397 05:48:43

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 46440

تاریخ انتشار : 03/04/1396 - 03:16

شایعه سازی برای ضربه زدن به تولید صنعتی در مازندران

خوراک دام و طیور مازندران استاندارد است

وجود چند میلیون راس دام در استان مازندران موجب شده تا نهاده‌های دامی مهم‌ترین نیاز دامداران استان محسوب شود.

 خوراک دام و طیور مازندران استاندارد است

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از بلاغ، خوراک دام یکی از مهم‌ترین عوامل تولید دامی و بسیار حائز اهمیت است، بسته به این ظرفیت، کارخانجات خوراک دام و طیور در مازندران تامین این نیاز را در بهترین شرایط ممکن با استاندارد روز اروپا تولید می‌کنند، اما عدم رغبت دامداران استان به استفاده از خوراک صنعتی دام جای تامل دارد. 


شایعاتی برای ضربه‌زدن به تولید داخلی
هرچند وضعیت نامساعد صنعت خوراک دام و طیور ارتباط مستقیمی با وضعیت نامساعد تولیدکنندگان دام و طیور استان دارد، اما برخی شائبه‌های بهداشتی موجب شده تا دامداران از خرید خوراک دام صنعتی امتناع کنند. 

یکی از این شائبه‌ها نیز وجود رطوبت در خوراک صنعتی دام است. بیان این نکته بسیار حائز اهمیت است چون وجود رطوبت در خوراک دام و طیور موجب بروز مشکلات جدی در چرخه تولید دامی می شود. 


رطوبت بالا در خوراک موجب بروز کپک و قارچ‌شود
کارشناس علوم دامی با بیان اینکه رطوبت بالا در خوراک دام موجب بروز کپک و قارچ می‌شود، اظهار کرد: کپک و قارچ موجب زخم معده و خونریزی داخلی دام می‌شود و حتی در مقدار شیردهی آن نیز تاثیرگذار است.

احسان وهاب زاده تاکید کرد: اگر خوراک دام رطوبت کمتری داشته باشد، می‌توان مدت بیشتری آن را ذخیره سازی کرد. 

در همین راستا یکی از تولیدکنندگان نیز بیان کرد: چون نمی‌دانم خوراک صنعتی دام چه مقدار رطوبت دارد تمایلی به خرید آن ندارم. 

وی افزود: پیش‌تر خوراک دام صنعتی تهیه کرده بودم که رطوبت بالایی داشته و دچار کپک زدگی شد و نتوانستم از آن استفاده کنم.

با توجه به اظهارات بیان شده به سراغ مدیرعامل شرکت تعاونی تامین نیاز کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان مازندران رفتیم تا در این زمینه گفت و گویی داشته باشیم. 


خوراک صنعتی دام رطوبت کمتر از 10 درصد نیاز دارد
حسین کیهانی با رد این ادعا که محصول تولیدی کارخانجات خوراک دام و طیور رطوبت بالایی دارند، اظهار کرد: محصولات تولیدی کارخانجات خوراک دام و طیور رطوبت کمتر از 10 درصد دارند و این مقدار نیز طبیعی است، افزود: نهاده‌های دامی به طور طبیعی دارای رطوبت هستند که وقتی در فرآیند فرآوری کارخانجات خوراک دام و طیور قرار می‌گیرند، از مقدار رطوبت آن کاسته شده و در حد استاندارد قرار می گیرد. 

مدیرعامل شرکت تعاونی تامین نیاز کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان مازندران با بیان اینکه تمام جزییات محصول تولیدی کارخانجات خوراک دام و طیور روی پاکت محصول ذکر می‌شود، اظهار کرد: در هر کارخانه آزمایشگاه کنترل کیفیت وجود دارد که موظف هستند یک نمونه شاهد را برای نمونه‌گیری در اختیار بازرسان بهداشتی قرار دهند.

وی با تاکید بر اینکه تولید پلیت‌های بهداشتی و کیفی در دستور کار جدی این صنف قرار دارد، اظهار کرد: در نظر داریم از یک آزمایشگاه در مرکز استان به عنوان مرجع به منظور ارتقاء توان تولید بهداشتی و کیفی محصول تولیدی کارخانجات خوراک دام و طیور استفاده کنیم.


نظارت مستمر دامپزشکی بر تولید خوراک صنعتی دام و طیور 
وی تمامی کارخانجات خوراک دام و طیور را تحت نظارت مستمر اداره کل دامپزشکی دانست و تاکید کرد: یک مسئول فنی در هر کارخانه حضور دارد که موظف به نظارت تولید بهداشتی خوراک دام و طیور است. 

مدیرعامل شرکت تعاونی، تامین نیاز کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان مازندران را یکی از دلایل افزایش رطوبت خوراک صنعتی دام  در مدت نگهداری در دامداری‌ها دانست و گفت: برخی از دامداری‌ها خوراک صنعتی دام را در مکان‌های نامناسب و نمور نگهداری می‌کنند، که موجب بالا رفتن درصد رطوبت خوراک شود. 

کیهانی افزود: نوع انبار و ذخیره کردن خوراک صنعتی دام در مقدار رطوبت جذب شده تاثیر زیادی دارد. 


وی از دامداران خواست که به شائبه‌های مطرح شده توجه نکنند و اظهار کرد: خوراک دام مورد نیاز را از کارخانجات مجاز خریداری کنند و نباید گناه کارگاه‌های غیر مجاز تولید خوراک دام را به پای فعالان توانمند این صنعت نوشت. 

مدیرعامل شرکت تعاونی تامین نیاز کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان مازندران تاکید کرد: خوراک صنعتی دام وطیور قابلیت ماندگاری 3 تا شش ماه را با بهترین عملکرد در توان تولید دامی دارند.دیدگاه شما در مورد : خوراک دام و طیور مازندران استاندارد است

 خوراک دام و طیور مازندران استاندارد است