یکشنبه 31 تیر 1397 05:49:46

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 46370

تاریخ انتشار : 26/03/1396 - 00:10

شب قدر تعیین‌کننده امور مخلوقات عالم

قدر، نه اندازه‌گر یک شب، که نگهدارنده یک‌سال است

قدر به معنای اندازه‌گذاری است و ظاهراً منظور قرآن کریم از گذاردن نام قدر بر این شب پرعظمت، تعیین و مشخص کردن جزئیات امور مربوط به تمامی مخلوقات در آن است.

قدر، نه اندازه‌گر یک شب، که نگهدارنده یک‌سال است

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از بلاغ، شب قدر دارای فضیلت‌های بسیاری است که از جمله والاترین آن نزول قرآن کریم در این شب است که به صورت یک‌باره بر قلب مقدس پیامبر اعظم (ص) نازل شد و در بقیه عمر مبارک ایشان به صورت تدریجی انجام شد. 


رمضان، بازدارنده از جهنم و تضمین‌کننده بهشت
قرآن کریم از علل فضیلت ماه رمضان را در این معنا برشمرده که شهر رمضان الذی انزلت فیه القرآن هدی للناس و بینات من الهدی و الفرقان «ماه رمضانی که قرآن را در آن فرو فرستادیم؛ کتابی که مردم را راهبر و متضمن دلایل آشکار هدایت و میزان تشخیص حق از باطل است". 

قرآن فضیلت‌های دیگر این شب بزرگ را تعیین مقدرات انسان قلمداد کرد و در این آیه یادآور شد که (انّا انزلناه فی لیلة مبارکة انّا کنّا منذرین - فیها یفرق کل امر حکیم) «ما قرآن را در شبی فرخنده نازل کردیم زیرا که هشدار دهنده بودیم. پس در آن شب هر کاری محکم و استوار می شود". 

با در نظر گرفتن دو آیه از قرآن کریم و دقت در آنها و با استفاده از احادیث نبوی و کلام ائمه اطهار می‌توان دریافت که یک چنین شبی در ماه مبارک رمضان قرار دارد چرا که خداوند در آیه 185 سوره بقره، ماه رمضان را ماهی معرفی می‌کند که قرآن در آن نازل شده است. 


کشف نور قدر در بی‌قدری‌های طول سال
حجت‌الاسلام غلامرضا آقاجانی نفر اول طرح هجرت کشور در سال گذشته در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما، با بیان اینکه مخفى بودن شب قدر در ميان شب‌هاى سال يا در ميان شب‌هاى ماه مبارك رمضان براى اين است كه مردم به همه اين شب‌ها اهميت دهند، اظهار کرد: همانگونه كه خداوند رضاى خود را در ميان انواع طاعات پنهان كرده تا مردم به همه طاعات روى آورند و غضبش را در ميان معاصى پنهان كرده تا از همه بپرهيزند. 

وی خاطرنشان کرد: در حالی که این شب مانند شب‌های دیگر تاریک است اما دارای آرامش خاصی برای رسیدن و نزدیک شدن به محبوب دل‌ها است و هنگامی که خدا میفرماید در این شب آرزوها را برآورده می‌کند پس باید این شب را قدر بدانیم و برای رسیدن به خدا باید قلب خود را خالص کنیم.‎  


تعیین قدر قرآن در نور رمضان
آقاجانی تصریح کرد: در آیه آغازین سوره قدر نیز شب قدر را شبی می‌داند که قرآن در آن نازل شد و به خوبی می‌توان نتیجه گرفت که این شب در ماه مبارک رمضان قرار دارد و قرآن در این شب و در نتیجه در ماه رمضان نازل شد.  

این کارشناس مسائل قرآنی با اشاره به اینکه روایات رسیده از معصومان در تفسیر قرآن وضعیت را روشن‌تر می‌کند، گفت: در روایات، شب‌های قدر به شب‌های نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم ماه رمضان اشاره شده و شب بیست و سوم از بقیه محتمل‌تر شمرده شده است. 


قدر، تامین آرامش زندگی در تجربه خوبی‌ها
ابوالقاسم فرجی عضو شورای هیئت‌های مذهبی فریدونکنار در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما، اظهار کرد: خلوص قلب نیاز به نوعی پالایش درون دارد که این مهم را باید در یک زمانی به آرامش رساند و شب قدر بهترین فرصت برای رقم زدن سرنوشت انسان برای خودش است. 

وی خاطرنشان کرد: در برخی از مواقع هنگامی که فرد مسلمان با یک موقعیت زمانی یا مکانی ویژه برای استجابت دعا واقع می‌شود زبانش از بیان خواسته‌ها قاصر مانده و نمی‌داند از خالق خویش چه بخواهد و این مسئله دلایل گوناگونی می‌تواند داشته باشد، که گاه از فرط نشاط و بساطت روح یا از درک بزرگی توفیقی است که نصیبش شده که حتی در بین انبیا نیز دیده می‌شود. 

فرجی یادآور شد: اوج ماه مبارک رمضان شب‌‌های پربرکت قدر است و این شب‌ها بهترین فرصت برای مناجات و استغفار به درگاه الهی است. 


قدر، نه اندازه یک شب، که نگهدارنده یک‌سال
به گزارش بلاغ، قدر به معنای اندازه‌گذاری است و ظاهراً منظور قرآن کریم از گذاردن نام قدر بر این شب پرعظمت، تعیین و مشخص کردن جزئیات امور مربوط به تمامی مخلوقات در آن است. 

به بیان روشنتر در این شب، حوادث و اتفاقات مانند مرگ و زندگی، سعادت و شقاوت، رزق و روزی برای انسان‌ها و حوادث طبیعی جاری شدن سیل، وقوع زمین لرزه در رابطه با سایر کاینات معین و مشخص می‌شود.دیدگاه شما در مورد : قدر، نه اندازه‌گر یک شب، که نگهدارنده یک‌سال است

قدر، نه اندازه‌گر یک شب، که نگهدارنده یک‌سال است