شنبه 30 تیر 1397 23:22:09

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 46247

تاریخ انتشار : 10/03/1396 - 07:10

وضعیت صنعت و بازار ایران در پساتحریم

سیاست‌های اقتصادی شتر گاو پلنگی دولت‌ چاره احیای تولید نیست/ تولید امروز با چالش‌های پریروز!

آنچه موجب شکل دهی اقتصادی کشورهای در حال توسعه و ایجاد روند رشد در آنها می‌شود منوط به نحوه سیاست گذاری در عرصه اقتصاد کلان آن ها است که به قاعده یکی از عوامل اصلی تمایز آن ها با یکدیگر نیز شمرده می شود.

سیاست‌های اقتصادی شتر گاو پلنگی دولت‌ چاره احیای تولید نیست/ تولید امروز با چالش‌های پریروز!

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از بلاغ، آنچه موجب شکل‌دهی اقتصاد کشورهای در حال توسعه و ایجاد روند رشد در آنها می‌شود، به نحوه سیاست‌گذاری در عرصه اقتصاد کلان آنها برمی‌گردد که علی‌القاعده یکی از عوامل اصلی تمایز آنها با یکدیگر نیز شمرده می‌شود.

لزوم شناخت مزایای اقتصادی ایران
 اما برخی از کشورها به علت‌های مختلفی دارای وجوه تمایز بیشتر و خاص‌تری نسبت به بقیه بوده و تحلیل آنچه در آنها می‌گذرد دارای ویژگی‌های خاصی می‌باشد.

عللی نظیر ساختار سیاسی آن‌ها، نوع مدل اخذ شده در تبادلات بین‌المللی، ساختار موجود اقتصادی و بالاخره رویکرد مدیران ارشد اجرایی برای ترسیم جاده‌های توسعه و رشد، از جمله عواملی هستند که ممکن است دیدگاه خاص‌تری را برای تحلیل وضعیت آنها اقتضا نماید.


ویژگی اقتصاد ایران در چه محورهایی است؟
ایران نیز از جمله کشورهای خاص محسوب می‌شود که باید دقت بیشتری نسبت به تمامی فرآیندهای اقتصادی درون آن در نظر گرفته شود و ارائه مدل برای آن دشوارتر از بقیه کشورهای در حال رشد است.

این وضعیت موجب شده تا برخی از کارشناسان نظر خاصی نسبت به وضعیت اقتصادی کشور در دولت‌های متفاوت داشته باشند. 

پژوهشگر و محقق صنعتی با بیان اینکه علی‌رغم وزن قابل توجه‌ای که به تحریم‌های اقتصادی اعمال شده از سوی بیگانگان در سال‌های اخیر برای اعمال فشار به ساختار اقتصادی اختصاص ایران داده شده است، اظهار کرد: در این مورد این وزن را برای اقتصاد کشور قائل نیستم و مشکلات اقتصادی درون کشور را ساختاری‌تر می‌بینم. 


سیاست‌های اقتصادی شتر گاو پلنگی دولت‌ها
سمیه یاوری گفت: سیاست‌های اقتصادی شتر گاو پلنگی در 3 دهه گذشته، اقتصاد ایران را از حالت سوسیالیستی به سمت حالت لیبرالی خاص و یونیک کشانده و می‌توان با مراجعه به شعارهای داده شده در حوزه‌های اقتصادی در سه دهه اخیر تشخیص داد که مسیری واحد برای آینده اقتصاد ایران ترسیم نشده است.

وی با بیان اینکه سیاست‌های نیمه سوسیالیستی دولت جنگ، سیاست‌های توسعه محور دوره‌هاشمی، سیاست‌های اولویت سیاسی زمان خاتمی، سیاست عدالت محور دوران احمدی‌نژاد و بالاخره سیاست‌های فعلاً کمی تا قسمتی نا مشخص دولت تدبیر وامید بیانگر کژدار مریض بودن رویکرد اقتصادی مدیریت کلان کشور است، تاکید کرد: این نوع سیاست‌گذاری اقتصادی و اقتصاد سیاسی شده کشور حتی بدون تحریم هم می‌تواند تیشه به ریشه تولید ناخالص ملی کشور بزند.


ایران و ظرفیت‌های بیکران اقتصادی
این پژوهشگر صنعتی پتانسیل‌های فوق‌العاده کشور را در منابع معدنی گسترده، جمعیت 80میلیونی، منابع انرژی وافر، موقعیت ژئوپلتیک منحصر بفرد دانست و تاکید کرد: از همه مهمتر پتانسیل توسعه‌ای بیکران که توان قرارگیری ایران را در زمره 10 اقتصاد اول دنیا می‌دهد.

یاوری تصریح کرد: آنچه اقتصاد کشور را به این سو سوق داده، نفتی بوده که موجب بزرگی و تنبلی دولت‌ها شده است. 

وی با بیان اینکه اقتصاد، دولتی و مستعمل گردیده در یک اتحاد نامیمون با سوء مدیریت‌ها و عدم تدوین اهداف و استراتژی مدرن اقتصادی تیشه به ریشه این کشور زده است، تاکید کرد: در بخش شاخص‌ها و آمارهای بد جهانی، ایران در انتهای جدول قرار دارد.

این پژوهشگر صنعتی در ادامه افزود: اگر استراتژی را دانش آنچه که "باید انتخاب کنی و آنچه که باید از او دل بکنی" تعبیر کنیم، ما نه تنها خوب انتخاب نکرده‌ایم بلکه در سر بزنگاه‌ها نیز به چیزهایی آویزان شده ایم که تاب وزن خود را نداشتند.


تولید امروز با چالش‌های پریروز!
یاوری قانون تجارت کشور را مربوط به 75 سال پیش دانست و تصریح کرد: این قانون  فعالان اقتصادی را مجاب می‌کرد که نمی‌توانند هم بانکدار باشند و هم بنگاه‌دار یا به عبارتی دیگر این قانون صراحتا بانک‌ها را از ورود به عرصه بنگاه‌داری منع کرده بود.

وی تاکید کرد: اما قانون بانکداری مصوب سال 62 بانک‌ها را مجاز کرده تا 40 درصد سرمایه خود را به سرمایه‌گذاری مستقیم یعنی بنگاه‌داری اختصاص دهند.

وی با بیان اینکه عامل اصلی این ورود دولت بوده است، اظهار کرد: دولت به بهانه رد دیون خود به بانک‌ها بنگاه‌ها را با آنها تهاتر کرد و در ادامه بانک‌ها را وادار کرد به بنگاه‌هایی وام پرداخت کنند که در انتها به علت عدم تمکن به خود بانک‌ها بسته شدند.


تعامل تخریبی یعنی این
این پژوهشگر صنعتی تعامل بانک‌ها با صنایع متوسط و کوچک را موجب نابودی تولیدکنندگان دانست و تصریح کرد: سودهای بی حد و حساب به‌همراه جرایم و وجوه التزام در واقع موجب نابودی این واحدها شده است.

وی افزود: همه این مسائل و دلایل دولت را وادار می‌کند که باید به اصلاح امور بانکی به عنوان یک کار ضروری فکر کرده و عمل نماید، و این گزینه را انتخاب اول خود در آخرین سال فعالیت دولت یازدهم قراردهد.

اما جای سئوال دارد دولت نسبت به تغییر اصلاح نظام بانکی برای نجات تولید اقدام کرده است؟ آیا پرداخت تشهیلات به تولیدکنندگان تصمیم درستی است؟


مشکل تولید نبود بازار است نه تسهیلات
سخنگوی مجمع هم اندیشی صنعت و معدن مازندران در این رابطه اظهار کرد: متاسفانه به اصرار واحدهایی که مشکل داشتند، هر از چندگاهی دولت تصمیم‌های غیر اساسی می‌گیرد که پرداخت تسهیلات در قالب بسته رونق اقتصادی نیز از این اشتباه‌ها بود.

رضوی مشکل واحدهای تولیدی را در تامین بازار دانست و تاکید کرد: مشکل اصلی واحدهای تولیدی فروش کالا است و پرداخت تسهیلات در قالب بسته‌های رونق اقتصادی اتفاق خاصی را برای تولید کشور رقم نمی‌زند. 

وی با بیان اینکه بسیاری از واحدها از این تسهیلات برای به روز کردن معوقات بانکی خود استفاده کردند، اظهار کرد: این تسهیلات در اختیار تولیدکننده جدیدی قرار نگرفت بلکه بسیاری از دریافت کنندگان این تسهیلات بدهکاران بانکی بوده‌اند که از این تسهیلات برای به روز کردن معوقات بهره بردند.

رضوی تاکید کرد: البته به روز رسانی معوقات کار بدی نیست، اما موجب رونق اقتصادی نمی‌شود.دیدگاه شما در مورد : سیاست‌های اقتصادی شتر گاو پلنگی دولت‌ چاره احیای تولید نیست/ تولید امروز با چالش‌های پریروز!

سیاست‌های اقتصادی شتر گاو پلنگی دولت‌ چاره احیای تولید نیست/ تولید امروز با چالش‌های پریروز!