شنبه 01 اردیبهشت 1397 04:57:08

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یادداشت و مقاله
چاپ

کد خبر : 46103

تاریخ انتشار : 26/02/1396 - 07:41

وابستگان ثروت و رانت را به شورا نفرستیم

یکی از مهم‌ترین نهادها در زمینه تمرکززدایی و توسعۀ متوازن با تکیه بر ویژگی‌های فضایی-جغرافیایی شورای شهر است که دستگاه اجرایی آن شهرداری است.

وابستگان ثروت و رانت را به شورا نفرستیم

به گزارش سوادکوه آنلاین، ارزش و اهمیت روزافزون نقش مردم در اداره جوامع و رشد نظام‌های مردم‌سالار موجب توجه به ایده مشارکت مردم در امور شده است.


شوراها محصول ظرفیت‌های پنهان و آشکار یک شهر و یا روستا هستند که با استفاده از تجمیع افکار و اندیشه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی شهرها و روستاها می‌توان به رشد و توسعه همه جانبه شهری یا روستایی دست پیدا کرد.

شورای اسلامی شهر و روستا به عنوان یک نهاد غیرمتمرکز و مستقل از دولت در سال ۱۳۷۸ تأسیس شده است؛ طبق اصل ۱۰۳ قانون اساسی استانداران، فرمانداران، بخشداران و سایر مقامات کشور که از طرف دولت تعیین می‌شوند، در حدود اختیارات شوراها ملزم به رعایت تصمیمات آن‌ها هستند.

وظیفه اصلی و مهم شورای اسلامی شهر، در جریان صحیح و درست قرار دادن امور شهری است.

یکی از مهم‌ترین نهادها در زمینه تمرکززدایی و توسعۀ متوازن با تکیه بر ویژگی‌های فضایی-جغرافیایی و تنها شورایی که دارای دستگاه اجرایی است، شورای شهر است که دستگاه اجرایی آن شهرداری است.

این نهاد به دلایل تمایل به تمرکزگرایی و نقش نظارتی، سیستم رانتی و مشخص نبودن حدود اختیاراتش در چند دوره گذشته عملکرد مورد انتظار را نداشته است. ناآگاهی برخی از مردم از حوزه فعالیت و حدود اختیارات شورا موجب انتظارات غیرمنطقی و یا بالعکس عدم مطالبه‌گری شده است.

این روزها و در آستانۀ انتخابات از تعداد زیاد کاندیداها، فعالیت‌ها و تبلیغات گسترده، می‌توان به اهمیت تصدی کرسی‌های شورای شهر پی‌برد. هر یک از این کاندیداها انگیزه‌های مختلفی برای حضور در کارزار انتخاباتی دارند؛ برخی انتقاداتی را به نحوه مدیریت شهری دارند و معتقدند اعضای قبلی توانایی حل معضلات را نداشته‌اند و در صدد اصلاح امور هستند، دسته دوم کسانی هستند که سودای شهرت و قدرت دارند، گروه سوم افرادی هستند که صرفاً به منافع اقتصادی خود فکر می‌کنند و هدف‌شان به دست آوردن پول و سرمایه است و هزینه‌های هنگفتی هم در این راه متحمل می‌شوند.

انتخابات پنجمین دوره شورای شهر جویبار که ۲۹ اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد، فرصت مناسب برای تقویت شوراها است و اگر بر اساس نگاه درست و عالمانه، کاندیداهای عالم و سالم را برای شورای پنجم در هر شهر و یا روستا انتخابات کنیم و اجازه ندهیم از این فرصت کسانی که صرفاً به کانون‌های ثروت و یا سیاسی وصل هستند وارد شورا شوند، خواهیم توانست همه ظرفیت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مجامع شهری و روستایی را شناسایی و بکارگیری کنیم که این امر، مطالبه‌گری اقشار مختلف جامعه را از مدیریت شهری بیشتر خواهد کرد و شاهد توسعه همه جانبه شهرها و روستاها خواهد شد.

با این شرایط وظیفۀ مهمی که به عهده ماست شناخت منطقی این نامزدها و انتخاب بهترین آن‌ها است چرا که رأی ما علاوه بر این‌که بیانگر دیدگاه ما به مسائل پیرامون است، بر کیفیت زندگی افراد دیگر نیز تأثیرگذار است. کافی است اسیر موج‌های انتخاباتی نشویم و در آرامش خاطر به اینکه شهرمان نیازمند چه افراد متخصصی است فکر کنیم.
 

نویسنده : محمدنصرالله پور
منبع : بلاغ
دیدگاه شما در مورد : وابستگان ثروت و رانت را به شورا نفرستیم

وابستگان ثروت و رانت را به شورا نفرستیم

  • پربازدیدترین ها