شنبه 30 تیر 1397 23:40:40

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 45577

تاریخ انتشار : 25/12/1395 - 09:11

مازندران و محرومیت، حیرت بزرگ ملی!

راه‌حل محرومیت‌زدایی در مازندران، شکل‌گیری اقتصاد مقاومتی با رویکرد درون‌زایی

به ثمر نشستن اقتصاد مقاومتی در گرو سلامت سازمانی، اجتماعی و انسجام است و تا زمانی که دستگاه‌های اجرایی و دولتمردان نتوانند انسجام درونی و بیرونی ایجاد کنند، این نوع اقتصاد اثربخش نیست.

راه‌حل محرومیت‌زدایی در مازندران، شکل‌گیری اقتصاد مقاومتی با رویکرد درون‌زایی

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از بلاغ، ايران اسلامی از سال‌ها پيش يعنی از بدو پيروزی انقلاب مورد تحريم و تهديد دشمنان قسم خورده‌اي بوده كه همواره تلاش كرده‌اند با اعمال محدوديت‌ها و تحريم‌ها، مشكلاتي برای انقلاب اسلامی مردم ايران به وجود آورند.


با بالا گرفتن فشارها و تحریم‌های ظالمانه به کشور، واژه‌ اقتصاد مقاومتی توسط رهبر معظم انقلاب در سال 89  وارد ادبیات کشور شد و امروز با توجه به تأکیدات ایشان تنها راه رفع مشکلات اقتصادی کشور، تحقق بخشیدن به اقتصاد مقاومتی است.

ابعاد فرگیر و همه جانبه اقتصاد مقاومتی

اقتصاد مقاومتی ابعاد فراگیر و همه جانبه دارد و این مهم و تحول اقتصادی که با رویکردی درون‌زا شکل می‌گیرد تنها در ساختار انقلاب اسلامی به بار می‌نشیند.

 به ثمر نشستن اقتصاد مقاومتی در گرو سلامت سازمانی و اجتماعی و انسجام است و تا زمانی که دستگاه‌های اجرایی و دولتمردان نتوانند انسجام درونی و بیرونی ایجاد کنند این نوع اقتصاد اثربخش نیست.


مسئوليت مضاعف مردم و مسئولان در زمينه اقتصاد

نامگذاری هوشمندانه سال‌های اخير با عناوين اقتصادی توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی بيانگر اهميت موضوع اقتصاد است و همين امر مسئوليت مردم و مسئولان را در اين زمينه مضاعف می‌كند، و اجرای  طرح‌های اقتصاد مقاومتی می‌تواند گامی عملی در جهت تحقق این نامگذاری‌ها بشمار رود.

کشاورزی شغلی با هزینه کم برای آغاز کار و سود مناسب برای تولید کننده

شهرستان سوادکوه از جمله شهرستان‌هایی است که همواره از بیکاری جوانان رنج می‌برد و کشاورزی، با توجه به هزینه کم برای آغاز کار و سود مناسب برای تولیدکننده، می‌تواند در این شهرستان برای بسیاری از افرادی که جویای کار بوده و دارای سرمایه اندکی هستند، به عنوان شغل محسوب شود. 

طرح‌های اقتصاد مقاومتی در سوادکوه نیز مورد استقبال زیادی قرار گرفته است و زمینه اشتغال جوانان در بخش‌های پرورش ماکیان، ماهی، زنبورعسل ، دامپروری، زراعت و... را فراهم کرده است.


توجه به مصادیق عملی اقتصاد مقاومتی عامل رشد تولید و حل مشکل بیکاری

با اندکی توجه به مصادیق عملی اقتصاد مقاومتی، می‌توان به موازات رشد تولید، مشکل بیکاری را نیز از بین برد.

این روزها که مردم با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند و یکی از معضلاتی که گریبانگیر جامعه شده است بیکاری جوانان است، بد نیست آنها به سراغ مشاغلی از جمله پرورش قارچ بروند که علاوه بر خاصیت‌های بی‌نظیر در درمان بیماری‌ها و هزینه کم نگهداری،  سرمایه و امکانات خاصی نیاز ندارد، و  گامی در راستای تولیدات داخلی و تحقق اقتصاد مقاومتی است و درآمد خوبی نیز می‌توان از آن کسب کرد.

سیدرضا صالح‌نژاد از افرادی است که به کار پرورش قارچ در شهرستان سوادکوه مشغول است و با دریافت تسهیلات اقتصاد مقاومتی از بسیج سازندگی سوادکوه، رونق بیشتری به کسب و کار خود داده است.

وی طی گفت‌وگویی اظهار کرد: قارچ برداشتی، به طور میانگین  3 تن است که برای فروش با قیمتی مناسب به بازار ارائه می‌دهم.

این فعال اقتصادی، که پرورش قارچ را شغلی ملزم به رعایت نظم و انضباط و پاکیزگی می‌داند، افزود: پس از برداشت قارچ و چیدن در ظروف و بسته بندی، آن را در اختیار مشتریان قرار می‌دهیم.

صالح نژاد تصریح کرد: وام 100 میلیون ریالی بسیج سازندگی کمک شایانی به رونق پرورش قارچ کرد و توانستم از این تسهیلات برای خرید کمپوست، تجهیزات، هزنیه جابه جایی و غیره استفاه کنم.

وی با بیان اینکه اکنون با همراهی خانواده‌ام به پرورش قارچ مشغول هستم، گفت: با توجه به درآمد خوبی که این شغل دارد، تاکنون به صورت مستقیم برای سه نفر و چنانچه تعداد سالن زیاد شود می‌توان برای 10 نفربه صورت مستقیم اشتغال ایجاد کند و شرایط شغلی به صورت غیر مستقیم افراد دیگری را نیز فراهم کرد.

این فعال اقتصادی افزود: باید مسئولان به کار پرورش قارچ به عنوان یک کار تولیدی و نه تشریفاتی نگاه کنند که می تواند زمینه اشتغال بسیاری نیز فراهم کند.

صالح نژاد در پایان  به جوانان جویای کار نیز توصیه کرد: با توجه به سرمایه اندکی که برای پرورش قارچ نیاز است، جوانان می‌توانند با یک سالن به این شغل روی آورند و با آموزش‌هایی که از طریق شرکت در کلاس‌های آموزشی بسیج سازندگی، کتاب‌ها، سی دی‌های آموزشی و مستندات تلویزیونی وجود دارد، به کار رونق دهند و درآمد خوبی نیز کسب کنند.


پرداخت 10 میلیارد ریال وام اقتصاد مقاومتی و اشتغالزایی در سوادکوه

طرح‌های اقتصاد مقاومتی که به منظور اشتغال‌زایی و کاهش بیکاری جوانان و با حمایت بسیج سازندگی اجرا می‌شود، از ظرفیت‌های بسیار خوبی برخوردار است. 

ابوالحسن جعفری، مسئول قرارگاه بسیج سازندگی سوادکوه در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: 10 میلیارد ریال تسهیلات در قالب اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی و اشتغالزایی در این شهرستان پرداخت شد.
وی افزود: این طرح ها در دو بخش شامل طرح های 12 گانه تحقق اقتصاد مقاومتی و اشتغالزایی توسط بسیجیان این شهرستان اجرا شده است. 

مسئول قرارگاه بسیج سازندگی سوادکوه اظهارکرد: طرح‌های اقتصاد مقاومتی شامل پرورش دام سنگین و سبک ، پرورش ماهی سرد آبی و گرم آبی و برداشت محصولات گلخانه ای، قارچ و زنبور داری است. 

جعفری ادامه داد: طرح های اشتغالزایی نیز در قالب مشاغل خانگی در رشته فرش و خیاطی اجرا شده است. 

وی با اشاره به اینکه این طرح ها در راستای توسعه کشاورزی و دامداری، اشتغال بسیجیان و تحقق اقتصاد مقاومتی اجرای می شود، ادامه داد: در این راستا 10 میلیارد ریال تسهیلات تاکنون از سوی بانک عامل به متقاضیان پرداخت شد. 


تقویت حس اعتماد به نفس جوانان ماموریت اصلی بسیج سازندگی

مسئول قرارگاه بسیج سازندگی سوادکوه با بیان اینکه ماموریت اصلی بسیج سازندگی ایجاد فضا برای تقویت حس اعتماد به نفس جوانان است، گفت: با حضور بسیج در عرصه های مختلف و استفاده از این نیروی آماده و کارآمد روز به روز شاهد پیشرفت ایران اسلامی هستیم و به برکت روحیه بسیجی این انقلاب در برابر توطئه های شوم دشمنان بیمه می‌شود.

جعفری در پایان هدف از اجرای این پروژه ها را کمک به عرصه تولید و اشتغال دانست و تاکید کرد: بسیج سازندگی برای تحقق خواسته های مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی از هیچ تلاشی فروگذاری نمی کند و آماده حمایت از جوانان سوادکوهی در اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی هستیم.

به گزارش 
بلاغ، اقتصاد مقاومتی يعنی شناسايی حوزه‌های فشار در اقتصاد و تلاش برای كنترل و بی‌اثر كردن آنها و در شرايط آرمانی تبديل چنين فشارهايی به فرصت، شاه‌بيت اقتصاد مقاومتی تكيه بر مردم و مردمی كردن اقتصاد است.

هدايت اقتصاد بايستی توسط مردم انجام بگيرد و دولت نقش حامی و مكمل را داشته باشد، بر همين اساس برای رسيدن به اقتصاد مقاومتی بايد وابستگی‌های خارجی كاهش يابد و بر توليد داخلی تأكيد شود و نسبت به مردمی كردن اقتصاد تلاش شود.

اگر حضور مردم در اقتصاد بيشتر باشد به همان ميزان آسيب‌پذيری اقتصاد كمتر خواهد شد، وقتی به اقتصاد مقاومتی دست می‌يابيم كه ابزارها و شيوه‌های هجمه دشمن را شناخته باشيم و بر اساس آنها استراتژی مقاومت را عليه آن اجرا كنيم.دیدگاه شما در مورد : راه‌حل محرومیت‌زدایی در مازندران، شکل‌گیری اقتصاد مقاومتی با رویکرد درون‌زایی

راه‌حل محرومیت‌زدایی در مازندران، شکل‌گیری اقتصاد مقاومتی با رویکرد درون‌زایی