دوشنبه 01 مرداد 1397 16:28:19

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 45458

تاریخ انتشار : 07/12/1395 - 00:15

نادیده گرفتن کمیته کیفیت شیر مدارس

توزیع شیر در مدارس مازندران، اقدامی مبارک و نیازمند نظارت فنی اطمینان آفرین

اقدام مثبت و سازنده توزیع شیر در مدارس اگر با نظارت بیشتر بر کمیت به ویژه بر کیفیت توام باشد، می‌توان بدون دغدغه اولیای دانش‌آموزان، این اقدام را گام بلندی در راستای تضمین سلامت دانش‌آموزان به‌شمار آورد.

توزیع شیر در مدارس مازندران، اقدامی مبارک و نیازمند نظارت فنی اطمینان آفرین

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از بلاغ، مدتی است توزیع شیر مدارس آغاز شده است، با توجه به اینکه توزیع شیر در مدارس، در بسته‌‌های سلامتی دولت دیده شده انتظار می‌رود که نسبت به اجرای بهداشتی و کیفی آن دقت نظر لازم صورت گیرد. 


در ابتدای کار مسئولیت تامین و توزیع شیر مدارس بر عهده وزارت جهاد کشاورزی بود، اما در ادامه این مسئولیت به وزارت آموزش و پرورش داده شد. این نهاد نیز در هر استان ادارات کل را مامور به پیگیری کرد. 

استان مازندران از معدود مناطقی بود که کمیته کیفیت شیر مدارس را ایجاد کرد تا سختگیری لازم در تامین و توزیع شیر مدارس صورت گیرد. با توجه به عدم پرداخت معوقات واحد‌های لبنی تامین کننده شیر مدارس، امسال توزیع چند ماه دیرتر صورت گرفت، اما مانند گذشته از واحد‌های برتر کیفی خبری نبود. جالب اینجاست مادر یکی از دانش آموزان مدارس دخترانه بابل با بیان اینکه دیگر اجازه نمی‌دهم فرزندم شیرمدارس را مصرف کند، اظهار کرد: هر زمان فرزندم شیر مدارس را مصرف کرد، حالش بد شد. 

جالب اینجاست که برخی از مادران دانش آموزان نسبت به طعم برخی از برند‌ها نیز اعتراض دارند. یکی از دانش آموزان نیز در این ارتباط گفت: شیری که در مدرسه ما توزیع می‌شود مزه واقعی شیر را ندارد.

در این راستا به سراغ رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران رفتیم و موضوع را با وی در میان گذاشتیم. قاسم جان بابایی با بیان اینکه نمی‌توان با چند گزارش معدود کیفیت برخی شیر‌های توزیعی در مدارس را زیرسئوال برد، اظهار کرد: خانواده‌‌ها در هر موردی که احساس کردند شیرمدرسه ای موجب بروز بیماری یا مشکل یهداشتی در دانش آموزان شده است به اداره بهداشت شهرستان محل زندگی یا معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مازندران اطلاع دهند.

وی افزود: باید نمونه شیر مدرسه ای که احساس می‌شود بی کیفیت بوده یا مورد رضایت دانش آموزان نیست، در اختیار ما قرار داده شود تا به طور علمی و آزمایشگاهی اثبات شود که تخلفی در حوزه کیفی و بهداشتی صورت گرفته است. 

وی افزود: تا تخلف اثبات نشود نمی‌توان قضاوت کرد.


دولت در نظارت چه فرآیندی را در پیش گرفته است؟

دغدغه ما بیشتر کیفیت شیر مدارس و نظارت کیفی بر تامین و توزیع آن است و هدف ما سیاست مچ گیری از واحد‌‌های لبنی نیست، بلکه در صدد هستیم بدانیم دولت در نظارت کیفی تامین و توزیع شیر مدارس چه اقدامی صورت داده است؟ و در نظارت چه فرآیندی را در پیش گرفته است؟

هرگونه بروز مشکل باید به تایید برسد

در این راستا نمونه شیر یکی از مدارس را به رئیس انجمن صنایع غذایی و دارویی مازندران نشان دادیم و وضعیت واحد تولیدی تامین کننده را جویا شدیم. 

اسماعیل خاتمی مقدم با بیان اینکه برند معرفی شده تمایز ویژه ای نسبت به تولیدکنندگان برتر شیر مدارس ندارد، اظهار کرد: تا به حال از طرف هیچ دستگاهی، واحد برتر کیفیت معرفی نشده است.

وی با بیان اینکه نمی‌توان به صرف اظهارنظر مادران برخی از دانش آموزان به کیفیت شیر مدارس شک کرد، گفت: با توجه به کنار گذاشته شدن کمیته کیفیت شیر مدارس، در صورت بروز هرگونه مشکل این موضوع باید به تایید دانشگاه علوم پزشکی و استاندارد مازندران برسد.


پیشگیری بهتر از علاج واقعه نیست؟

جای سئوال دارد اگر برای دانش آموزی در صورت مصرف شیر مدارس مشکلی پیش آید یا تخلفی در کیفیت صورت بگیرد، می‌توان از خانواده‌‌ها انتظار داشت که این موضوع را با توجه به بروکراسی کلافه کننده اداری پیگیری کنند، یا این وظیفه بر عهده دولت است که از بروز مشکل پیشگیری کند؛ آیا پیشگیری بهتر از درمان نیست؟  دیدگاه شما در مورد : توزیع شیر در مدارس مازندران، اقدامی مبارک و نیازمند نظارت فنی اطمینان آفرین

توزیع شیر در مدارس مازندران، اقدامی مبارک و نیازمند نظارت فنی اطمینان آفرین