یکشنبه 26 آذر 1396 07:43:21

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 4543

تاریخ انتشار : 11/02/1393 - 02:03

اختصاصی/ به مناسبت روز کارگر:

هم نوا با نفس های خسته سیه چردگان سوادکوه+ تصاویر

روز کارگر تنها به اختصاص یافتن و گرامی داشت این مشاغل و افراد با ارزش در تقویم روزگار نیست، باید دردهایشان را شنید باید فکری کرد تا اینان نیز با آسودگی خاطر به زندگی بپردازند .

هم نوا با نفس های خسته سیه چردگان سوادکوه+ تصاویر

به گزارش سوادکوه آنلاین، همیشه  یادم  هست وقتی  موضوع  انشای مدسه امان  "می خواهید چه  کاره  شوید"بود همه  می گفتند دکتر،مهندس ،معلم و...

اما حالا که بزرگتر شده ایم  می بینیم کارهایی  هست  که  با تمام سختی ها  در حبابی  از فراموشی  قرار گرفته است. تا به حال  با خود فکر کرده ایم چه مشاغلی  سخت ترین کارها به حساب  می آید؟

بعضی از مشاغل هستند  که نه  تنها خستگی جسمی را به همراه دارند بلکه  روح را نیز پیر می کند  تا آنجا  که  پس از چند سال  فرد آنچنان  در هم  خمیده  و فرتوت می شود  وچهره اش آنچنان  از پی سختی  کاری  که  نه تنها جسم  بلکه  روحش  را  درگیر خود کرده است می شکند و تو پس از چند سال که آن فرد را ببینی  با تعجب نظاره اش می کنی  وتنها کلامت  شاید از پس  این تعجب این باشد که "چه  قدر پیر وفرتوت شده ای؟

آری در جامعه  ما مشاغلی هستند  که با وجود سختی ها و طاقت فرسا بودن درآمد خوبی دارند و فرد تمام مشقات را تحمل می کند تا زندگی راحتی  را فراهم کند اما هستند  مشاغلی  که نه تنها درآمد ناچیزی دارند بلکه  آنقدر زیانبار  و طاقت فرسا است  که فقط مرد می خواهد تا روح وجسم  خود  را  در این  ورطه  اندازد.

و شاید یکی از این کارها ،کار در معادن زغال سنگ  باشد،امروز روز تجلیل  از کارگر است  و ما به بهانه  این روز از کارگرانی  می گوییم  که  در عمق  زمین و در دهشتناک ترین  مکان ها برای بدست آوردن  لقمه نانی حلال  بر دل سنگ خارا می کوبند.

http://savadkoohonline.ir/uploads/1393/02/11/2.jpg

کارگرانی که  در معرض   استنشاق  خطرناک ترین گازها  و گرد وغبارهای  سرطان زا نه تنها برای بدست آوردن  درآمد چه پولی  که  آنها  در قبال کارشان می گیرند بسیار ناچیز و اندک است  که برای  چرخیدن چرخ اقتصاد کشور  رنج کار را به جان خریدند  واین شغل مخاطره  آمیز را انتخاب  کردند.

امروز در کنار کارگرانی  هستیم  که چهره هاشان  قابل شناسایی  نیست  از سیاهی  زغالی که  بر صورت هاشان نشسته  اما لبخند مهربانی  و برق  امید  بر لب و چشمانشان  می درخشد.

 

کارگری  پیر وفرتوت  با صورتی سیاه  و دستانی زمخت از کار سخت  می گوید بر اساس قانون  کار، معدنکاری جز مشاغل سخت به  حساب  می آید اما همیشه  اینان  در جامعه نادیده گرفته شده اند، آنقدر که این نادیده شدن ها برای معدن کاران سخت و طاقت فرساست ساعت ها کار در معادن تاریک وعمیق نیست.

جوانی با سرفه های ممتد  که ناشی از استنشاق  گازهای  خطرناک  داخل معادن است می گوید:"وقتی  به خانه هایمان می رویم  آنقدر سیاه و کثیف و گرد وخاکی هستیم  که آیینه  هم از دیدن ما به وحشت می افتد."

ومرد مسن دیگری  داد دل خود را برایمان شرح می دهد، بر چهره زغالی اش هنوز هم حس زندگی  وجود دارد اما دردها و رنج ها امانش را بریده است می گوید:"ساعت ها کار در معدنی که حتی  از تابش نور گرمابخش خورشید محروم  است بسیار طاقت فرساست اما رنج زا تر از آن حقوقی است  که حتی  کفاف زندگی ساده ما را هم نمی دهد.

 

http://savadkoohonline.ir/uploads/1393/02/11/4.jpg

جوانکی  دیگر تحصیلاتش را به  رخ می کشد و می گوید:"به دلیل عدم تناسب  نظام آموزشی  با نظام کار و از فرط بیکاری به کار در این معدن تنگ و تاریک  روی آوردم. ما مانند زنبوران عسل کارگری هستیم که حاصل دست رنجمان را دیگران می خورند..."

و آقای از میان جمع فریاد برمی آورد که چرا؟ چرا آنقدر بی عدالتی؟ ما که نان بازوهایمان را می خوریم، ما که  به سخت ترین کارها تن داده ایم و حتی جانمان را بر سر این کار گذاشتیم. چرا نباید یک زندگی راحت داشته باشیم؟

آخر مگر می شود با ماهی 800هزارتومان  یک عایله را خرج  داد آن هم در زمانی که گرانی بیداد می کند.؟!

کارگرانی مانند ما هر روز باید نگران وقوع حادثه ای باشند ،هر روز باید جانشان را بر کف دست هایشان بگیرند و در سرما وگرما به آن گورستان سیاه وتاریک قدم بگذارند در حالی که از کوچکترین مزایای  حقوقی وانسانی  محرومند.

روز کارگر این نیست که یک  روز را به نامش بگذاریم  بلکه مسئولان باید دردها و رنج های  یک  کارگر را ببینند  و درک کنند.

آری،روز کارگر تنها به اختصاص یافتن  و گرامی داشت  این مشاغل و افراد با ارزش در تقویم روزگار نیست، باید دردهایشان را شنید باید فکری کرد تا اینان  نیز با آسودگی خاطر به زندگی بپردازند  و بدانیم اینان گردانندگان چرخ اقتصاد کشورند و اگر نیروی انسانی کارگر نباشد جامعه و چرخ اقتصاد در جامعه لنگ خواهد شد.

روزتان مبارک گردانندگان چرخ های اقتصاد و تولید کشورم و بوسه بر دستانی که پیامبر بر آن بوسه می زد  امید وارم  روزگاری دیگر که به سراغتان می آییم  شادی در دل هایتان موج زند و غم روزگار از زندگیتان  رخت بر بندد.

http://savadkoohonline.ir/uploads/1393/02/11/1.jpg

نویسنده : سارا ربیعی

دیدگاه شما در مورد : هم نوا با نفس های خسته سیه چردگان سوادکوه+ تصاویر

هم نوا با نفس های خسته سیه چردگان سوادکوه+ تصاویر