جمعه 24 آذر 1396 10:06:58

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 4502

تاریخ انتشار : 10/02/1393 - 09:20

اختصاصی/ سوادکوه آنلاین گزارش می دهد:

خلیجی به وسعت پارس

تاریخ خود بهترین گواه است که خلیج فارس که به وسعت دل مردمان پارس است تا ابد بر صفحه تاریخ با این نام خواهد درخشید و 10 اردیبهشت در تقویم رسمی مردمان پارس همواره جاودان خواهد ماند

خلیجی به وسعت  پارس

سوادکوه-امروز در تقویم ایرانیان  روز مهمی است. روزی که شاه عباس صفوی  با یاری نیروهای انگلیسی  در 1621 میلادی  جزیره هرمز را از دستان  پرتغالی ها درآورد تا  امروز در صفحه تقویم  تاریخ  ایرانیان  حک شود.

اما این روز تاریخی و پاسداشت آن  به مرور در سال های اخیر اهمیت دیگری پیدا کرده است به طوری که بر اساس تصمیم گیری شورای عالی انقلاب فرهنگی  و دولت  ایران 10 اردیبهشت  را به روز ملی خلیج فارس  بدل کرده است.

اهمیت این نام گذاری  را می توان  بر سر هجمه ها و جنجال های  کشورهای عربی حوزه خلیج فارس  بر سر نام این خلیج دانست. کشورهای عربی چون امارات، دبی ،عمان ، بحرین و عربستان  بارها و بارها خواستند از خلیج فارس خلیج عربی بسازند و رسانه هایشان نیز سردمداران این جنجال ها و هوچی گری ها بودند.

این ها به دلایل سیاسی  و به دلیل اختلاف بر سر جزایر سه گانه با ایران  نام خلیج فارس را به خلیج عرب  تغییر دادند تا هویت ایرانی  این شاهراه آبی را از بین ببرند و به این معتقدند که ساکنان خلیچ فارس  اکثرا عرب زبانند پس نام فارس را باید از آن برانداخت  و عرب را جایگزین آن کرد.

اما پر واضح و مبرهن است  که خلیج فارس تا ابد خلیچ فارس خواهد ماند  و این  را منابع  اروپایی، آسیایی و آمریکایی و تمامی  زیج های جغرافیایی تایید می کنند  و در تمامی این منابع  و به همه زبان ها این آبراهه استراتژیک  5000ساله  با نام خلیج  فارس یا پرشین گلف پیوند خورده است.

خلیجی که نطفه آن از کنار دشت های جنوبی ایران بسته شده و به مرور زمان بر اثر تحولات زمین شناختی به شکل امروزی درآمده است.

اما در سال های  اخیر اعراب حوزه خلیج فارس تمامی عزم خود را جزم کرده اند  تا به هر حربه ای  و در هر مراسمی اعم از سیاسی و فرهنگی و ورزشی با تحریف نام خلیج فارس  به خلیج عرب  این خلیج استراتژیک را از آن خود کنند و به خصوص فضای مجازی را جولانگاه قدرتمندی برای تاخت و تاز در این عرصه قرار داده اند.

اما تاریخ خود بهترین گواه است که خلیج فارس که به وسعت دل مردمان پارس است  تا ابد بر صفحه تاریخ با این نام خواهد درخشید و 10 اردیبهشت  در تقویم رسمی  مردمان پارس همواره جاودان خواهد ماند  تا اعراب و حامیان آنها چون انگلیس بدانند که با این حربه ها نمی توانند  یک وجب از این  آب و خاک مقدس را از ایران جدا کنند .

خلیج فارس هویت ایران است  و شناسنامه آن با مهر ایران و فارس تایید شده است پس روزت  گرامی خلیج زیبای تا ابد فارس!

 

نویسنده : سارا ربیعی

دیدگاه شما در مورد : خلیجی به وسعت پارس

خلیجی به وسعت  پارس