یکشنبه 26 آذر 1396 07:48:04

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 4487

تاریخ انتشار : 09/02/1393 - 21:45

گفتگوی اختصاصی با نماینده عالی استان ها در کمیسیون فرهنگی مجلس:

دستگاه های اجرائی هنوز شوراها را باورندارند/ جنسیت مانع پیشرفتم نشد

تنها زن عضو شورای اسلامی شهر زیراب وجود خلاء های قانونی در خصوص شوراها و نادیده گرفته شدن شوراها توسط دستگاه های اجرائی را بزرگترین مشکلات شوراها دانست.

دستگاه های اجرائی هنوز شوراها را باورندارند/ جنسیت مانع پیشرفتم نشد

به گزارش سوادکوه آنلاین، تقویم را که ورق بزنید متوجه می شوید نهم اردیبهشت به نام روز شوراها رقم خورده است. این موضوع بهانه ای شد تا در گپ و گفتی خودمانی چند سوال از تنها عضو زن شورای اسلامی شهرستان سوادکوه بپرسیم.

خانم نرگس کمالی عضو دو دوره شورای اسلامی شهر زیراب و نماینده شورای عالی استانها در کمیسیون فرهنگی مجلس است. در ادامه بخشی از مصاحبه خبرنگار سوادکوه آنلاین را با این عضو شورای شهر زیراب می خوانید.

سوال: خانم کمالی  جنسیت شما برای عضویت و کار در شورا مشکلی ایجاد نکرد؟

خیر، به جهت اینکه روش و رفتار من در زندگی این است که اگر بخواهم برای رسیدن به هدفی تلاش کنم جنسیتم را در نظر نمی گیرم و معتقدم اگر کسی در زندگی برای خودش هدفی داشته باسد هیچ وقت برایش مهم نیست که چه جنسیتی دارد.

اگر کسی بخواهد به یک کار مهم اجتماعی دست بزند زن یا مرد بودنش مهم نیست، مهم هدف است. به جهت اینکه من علاقه وافری به کارهای اجتماعی داشتم یکی از مهم ترین راه هایی که می توانست در بحث خدمت رسانی به مردم کمک یار من شود عضویت در شورا بود چرا که به نظر من شورا تنها جایگاهی است که با رای مستقیم مردم انتخاب می شوید و علاوه بر آن نیز با تمام مشکلات مردم روبه رو هستید از طرفی خیلی راحت می توانید از توانمندی های خودتان در رفع مشکلات مردم استفاده کنید.

 

سوال: با توجه به اینکه شما مادر خانواده هستید فعالیت شما در بیرون از منزل برای خانوادۀ شما سخت نیست؟

از ابتدای کار بحث خانواده را به کار بیرون از خانه اولویت دادم یعنی همه چیز را در خانه مهیا کردم. در بحث تربیت فرزندان نیز این روند را به گونه ای ادامه دادم که فرزندانم مستقل باشند و در نبود من هم بتوانند کارهایشان را انجام دهند و ضرورت اینکه حتما در کنارشان باشم را برطرف کردم.

علاوه بر آن تمام مسائلی که مربوط به خانه داری است و معمولا وظیفۀ مادر خانواده است از قبیل پخت و پز، نظافت منزل و... را طوری برنامه ریزی کردم که بدون نیاز به کسی به تنهایی انجام دهم. این برنامه ریزی سبب شده اگر هر روز هم فعالیت های من بیشتر شود به خانوادۀ من لطمه ای وارد نشود.

 

سوال: اگر می شود برای ما مقداری از مشکلات شوراها صحبت کنید.

بزرگترین مشکلاتی که شوراها با آن گریبان گیرند در چند زمینه است، یکی از مسائلی که روی آن دارد به شوراها در شهرها و روستاها خیلی اجحاف می شود  مسئله عدم تعامل بین دستگاه های اجرائی مرتبط باشهرداری و شورا ها است.

با توجه به ظرفیتی که شورا ها دارند متاسفانه جایگاه شوراها در میان مسئولین شهرستانی یا استانی و یا حتی کشوری  شناخته شده نیست و هنوز هم مسئولین نتوانستند جایگاه شورا ها را باور داشته باشند.

با اینکه بحث شورا ها 8 اصل از اصول قانون اساسی را به خود اختصاص می دهد اما این شناخت هنوز هم در مجموعۀ مدیران ما به وجود نیامده است.

یکی از بزرگترین مشکلات ما این است که باور ندارند شورا می تواند به عنوان نمایندگان مردم در یک شهر و در سطح ملی به عنوان پارلمان محلی در کنار مجلس شورای اسلامی به عنوان پارلمان ملی  هم سطح با آن و حتی بیشتر از آن فعالیت داشته باشد چرا که مستقیما با مردم در ارتباط است و تمام مشکلات مردم را بدون هیچ واسطه ای درک می کند.

شاید یک نماینده مجلس از سطح پایین دست خودش اطلاع نداشته باشد اما شورای شهر از تمام مشکلات یک شهر آگاهی دارد. روی این حساب است که می گویم این جایگاه هنوز شناخته نشده و این یک مشکل بزرگ است. البته هر دوره که از عمر شوراها می گذرد این جایگاه بیشتر مشخص می شود.

به نظر من نیاز به کمک اصحاب رسانه است تا این موضوع در بین مردم و مدیران دستگاه های اجرائی اطلاع رسانی شود. مدیران باید به این باور برسند که تنها با تعامل و همدلی است که می توان برای یک شهر تصمیم درست گرفت تا اتفاقات خوبی در شهر به وقوع بپیوندد.

اگر بخواهیم رو به روی هم بایستیم و با هم مقابله کنیم قطعا نمی شود برای مردم هیچ کاری انجام داد و مسلمل به هدف نهائی که خدمت به مردم است دست نمی یابیم.

بحث بعدی در مشکلات شوراها وجود یک سری خلاء های قانونی در امر شورا ها است. مصوبات شورای شهر بعد از تصویب در کمیته انطباقات فرمانداری مورد بررسی قرار می گیرند و اگر از لحاظ حقوقی هیچ مشکلی نداشته باشند بعد از 15 روز به صورت قانون در می آیند و هیچ کس نمی تواند این قوانین را نقض کند.

خلاء قانونی که در این جا وجود دارد این است که اگر فرمانداری به مصوبه شورای شهر ایراد بگیرد و شورا نیز همچنان بر اجرای مصوبه اصرار داشته باشد، هیچ مرجع قانونی برای رسیدگی به این اختلاف تعریف نشده است. نه دادگستری و نه شورای حل اختلاف استان هم نمی توانند در این خصوص رای صادر کنند و این یک خلاء قانونی است.

موضوع دیگر اینکه در قانون اساسی نوشته شده کلیۀ دستگاه های اجرائی اعم از استانداری، فرمانداری و بخش داری ملزم به اجرای مصوبات شورا هستند مطلب این جا است که اگر مصوبات را اجرا نکردند چه اتفاقی می افتد که این در قانون مشخص نیست.

اکثر اعضای شوراها کارمند هستند و علاوه بر کار شورا باید در پست کارمندی خود نیز ایفای نقش کنند چرا که بحث مامور به کار شدن و یا حتی پاره وقت شدن در خصوص شوراها موضوعی است که در موردش چیزی مطرح نشده و این مشکلی است که اکثر اعضای شوراها با آن مواجه اند.

البته در سطح کشوری پیگیر هستیم تا مشکلات این چنینی مرتفع شود.

 

سوال: هدف نهایی شما در شوراء چیست؟

هیچ کس از ارتقاء بدش نمی آید و هر انسانی دوست دارد همواره در یک جایگاه بهتر و بالاتری ورود پیدا کند. در حال حاضر عضویت در شورا برای ما زمینه ای ایجاد کرد که یک پله به پیش برویم و در این پله بتوانیم به مردم خدمت کنیم.

در آینده هم اگر موقعیتی پیش بیاید و احساس ضرورت ایجاد شود که در زمینۀ دیگری فعالیت کنم و البته اگر بتوانم در آن به مردم خدمت کنم حتما ورود پیدا می کنم.

سوال: بهترین خاطره ای که از کار در شورای اسلامی شهر زیراب دارید چیست؟

چند سال پیش در حال آسفالت چند کوچه در شهر زیراب بودیم، روزی پیرمردی با چکمه های گلی به نزد ما آمد و به خاطر اینکه کوچۀ محل زندگی اش هنوز آسفالت نشده بود با عصبانیت تمام همۀ دق دلی خود را سر ما پیاده کرد. من نیز به خونسردی او را روی یک صندلی نشاندم و برایش چای آوردم و وقتی خنک تر شد از خدماتی که شورا در این چند سال به شهر کرده بود سخن گفتم، در میانۀ صحبت ها نیز تا او متوجه شد من فرزند چه کسی هستم به واسطۀ آشنایی که با پدرم داشت از طرز برخورد خود بسیار شرمنده شد و اظهار کرد از این به بعد برای پیگیری کار آسفالت کوچه هرگز مراجعه نخواهد کرد و هر وقت که شورا خودش تمایل دارد بیاید و آنجا را آسفالت کند.

در آن روز به خاطر صبری که به خرج دادم و توانستم آن پیرمرد بسیار عصبانی را آرام کنم و کاری کنم که او راضی از دفتر شورا بیرون برود بسیار خوشحال هستم و یکی از خاطرات زیبای من در این چند سال است.

سوال: بودجه شورا از کجا تامین می شود؟

شورا خودش درآمدی ندارد و بودجه اش بر اساس بودجۀ پایۀ شهرداری تنظیم می شود. بودجه امسال شورای اسلامی شهر زیراب 70 میلیون تومان است که تقریبا 2% بودجه شهرداری است. بودجۀ شورای شهر از اول سال نوشته می شود و به غیر از بحث حقوق اعضا می توان آن را در بحث های ورزشی و کمک به مردم استفاده کرد.

حقوق اعضای شورای اسلامی چقدر است ؟

اعضای شورای اسلامی حقوق نمی گیرند بلکه حق الجلسه می گیرند که آن هم سقف دارد. اعضای شورا می توانند ماهانه 50 ساعت حق الجلسه بگیرند و بالاتر از آن پرداخت نمی شود همچنین بر اساس قانون به ازای هر ساعت جلسه به هر عضو به میزان یک شصتم حقوق پایۀ شهردار حق الجلسه تعلق می گیرد که البته در شهرهای بزرگتر به واسطۀ اینکه حقوق شهردارها بیشتر است این حق الجلسه ها هم افزایش می یابد.

دریافتی اعضای شورا سقف دارد و هر سال توسط سازمان بازرسی مورد ارزیابی قرار می گیرد.

به عنوان سخن پایانی اگر مطلبی  دارید بفرمائید.

این روز را به اعضای همۀ شوراهای اسلامی شهر و روستا و همچنین خانوادۀ محترم آنها که همواره کمک کار و همراه این عزیزان هستند تبریک می گویم . آرزوی من این است که جایگاه شورا به عنوان نهادی غیر دولتی که در حال فعالیت است در جامعه شناخته شود و از ظرفیت ها و توانمندی های شوراهای اسلامی به طور کامل استفاده شود.

از شهروندان که در تمام مسائل با ما همراه بودند و صبر و بردباری پیشه کردند و به خاطر کارهایی که برای ما انجام دادند تا ما بتوانیم خدمت کنیم سپاس گذارم، امیدوارم بتوانیم زحمات این عزیزان را جبران کنیم.

ممنون که وقت خودتان را به ما دادید، تشکر

خواهش می کنم، خداحافظ

 

 دیدگاه شما در مورد : دستگاه های اجرائی هنوز شوراها را باورندارند/ جنسیت مانع پیشرفتم نشد

دستگاه های اجرائی هنوز شوراها را باورندارند/ جنسیت مانع پیشرفتم نشد