پنج شنبه 06 اردیبهشت 1397 16:09:01

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یادداشت و مقاله
چاپ

کد خبر : 44659

تاریخ انتشار : 09/10/1395 - 18:48

به‌مناسبت حماسه ۹ دی

فتنه و بصیرت در غبار جنگ نرم‌ رسانه‌ای

جنگ نرم با ابعاد گسترده خود در فتنه و بصیرت بعد از انتخابات سال ۸۸ ریاست‌ جمهوری به‌صورت آشکار نمایان‌گر شد.

فتنه و بصیرت در غبار جنگ نرم‌ رسانه‌ای

به گزارش سوادکوه آنلاین، انتخابات ریاست‌ جمهوری سال ۱۳۸۸، فتنه، بصیرت، جنگ روانی، رسانه‌ها، جسد‌سازی، خس و خاشاک، میر‌حسین موسوی، کروبی، محمود احمدی‎نژاد، وزارت کشور، شورای نگهبان، باز‌شماری آرا، قانون، آشوب، مُرّ قانون، ۹ دی‌ ماه در تاریخ انقلاب اسلامی و در مقطع زمانی سال ۱۳۸۸ بار‌ها و بار‌ها تکرار شد.


* تلخی مشارکت ۸۵ درصدی

مردم ایران در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با مشارکت ۸۵ درصدی بالا‌تر‌ین مشارکت را در مقایسه با دوره‌های مختلف انتخابات ریاست جمهوری به خود اختصاص دادند.
اعتراض به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری از شب انتخابات آغاز شد و در روز‌های دیگر ابعاد مختلف و خطر‌ناکی به خود گرفت.
مناظره‌های تلویزیونی با تقابل و تضاد آرا و برخی اقدامات غیر‌کارشناسی به حساسیت‌ها افزود و انتخاباتی با هدف «تعیین دیدگاه و برنامه برتر» جای خود را به رقابتی حیثیتی و «سیاه و سفید‌ دیدن» داد و حساسیت‌های امنیتی و سیاسی که در روز‌های بعد از انتخابات پر‌رنگ شد، ابعاد اجتماعی، بین‌المللی و دینی نیز به خود گرفت.
هنگامی که جریان‌های سیاسی و اجتماعی همه داشته‌های خود را برای دست‌یابی به هدفی مشخص به میدان می‌آورند، آسیب‌های جانبی آن هم به بالا‌تر‌ین حد خود می‌رسد که این موضوع در انتخابات ریاست‌ جمهوری سال ۸۸ به وضوح نشان داده شد.
بد‌خیم‌های اصلاح‌طلب و اصولگرا به‌نوعی بازی سیاسی «صفر و صد» در انتخابات سال ۸۸ را اجرا کردند که نتایج آن را در ۸ ماه پر‌تلاطم مشاهده کردیم و شیرینی حضور حداکثری با لجاجت‌های کاندیدا‌های معترض تلخ شد.


* عمق بصیرت و فتنه

با نگاهی بر فیلم‌ها، تحلیل‌ها، آمار‌ها، انتقادات، اعتراض‌ها و پاسخ‌هایی که در طول ۷ سال اخیر بیان شد می‌توان به عمق فتنه و بصیرت پی‌ برد.
دلایلی که برای تقلب در انتخابات بیان شد به‌نوعی بیان تخلفات و یا اقداماتی بود که احتمال استفاده از امکانات دولتی برای دست‌یابی به نتایج انتخاباتی تعبیر می‌شود ولی آنچه که طرفداران کاندیدا‌های مغلوب را به خیابان‌ها کشاند، موضوع «تقلب» با توجه به معنای متعارف آن است که در اذهان متبادر می‌شود که سرقت آرا و تغییر نظر مردم از آن استنباط می‌شود ولی با نگاهی به مجموعه اظهار‌نظر‌های کارشناسان یا دشمنان از کلمه «تقلب» کمتر شنیده می‌شود و در بیشتر مواقع به نقل از دیگران بیان می‌شود و به‌نوعی مسؤولیت حقوقی و اخلاقی به‌کار‌ بردن آن را بر عهده نمی‎گیرند.
رسانه‌ها به‌عنوان انتقال‌دهندگان پیام دارای مصادیق مختلف هستند که روزنامه، مجله، تلویزون، رادیو، تلگرام، پیامک، سایت و حتی بروشور را هم شامل می‌شود و در شعله‌ور‌ شدن آتش فتنه انتخابات سال ۸۸، نقش گسترده‌ای داشتند و به قول برخی از کارشناسان، فتنه ۸۸ بدون رسانه‌های معاند در حد کوچک و قابل کنترل بود و البته باید پذیرفت نوع بهره‌برداری دوستان انقلاب اسلامی از رسانه‌ها اندک و نوع استفاده دشمنان از آن، گسترده و اثرگذار بود.


* تاکتیک‌های نبرد نرم در فتنه ۸۸

علاوه بر نوع رسانه‌ها باید به محتوای آن هم اشاره کرد که نمونه عظیمی از استفاده از تاکتیک‌های جنگ روانی را در آن می‌توان مشاهده کرد.

شایعه‌پراکنی، تحریف، پاره‌حقیقت‌گویی، ارائه اطلاعات قطره‌چکانی، سانسور، تحریف، محک‌ زدن، ادعا به جای واقعیت و حقیقت‌گویی، کلی‌بافی، دروغ بزرگ، فوریت بخشیدن ساختگی به خبر و پیچیده‌سازی بخشی از ابزار‌های جنگ روانی دشمنان انقلاب اسلامی در آشوب‌های بعد از انتخابات سال ۸۸ است.
کشته‌سازی‌ها و بطلان آن در پیگیری‌ها، استفاده از کلید‌واژه «تقلب» به‌عنوان «دروغ بزرگ»، دیدگاه‌های اندیشمندان بزرگ جهانی درباره موضوع ایران و اختلاط بین وقایع و ایجاد ارتباط بین موضوع‌های متفاوت با استفاده از شگرد‌های تبلیغاتی در مسیر تخدیر اذهان رخ داد.
در زمان فتنه، جدایی بین دروغ و حقیقت موضوع مهم و اثر‌گذار است که بمباران اطلاعاتی توسط رسانه‌های مختلف این اختیار را تا حدود زیادی از فرد سلب می کند و فرد در دام این سر و صدا‌ها و جو ایجاد‌شده قرار می‌گیرد و دست به اقداماتی می‌زند که با کنار رفتن فضای تردید، از اقدامات و نوع نگاه خود متعجب خواهد شد و این دو‌گانگی بیانگر قدرت و اثر‌گذاری تاکتیک‌های جنگ روانی است.
* سؤالات و پاسخ‌های انتخابات سال ۸۸ و بصیرت‌افزایی
دلایل اتاق فکر معترضان درباره تقلب در انتخابات عبارت بود از استفاده دولت دهم از امکانات و طرح‌های دولتی برای جذب آرا، کمبود تعرفه‌ها، بستن درب‌های محل اخذ رأی با وجود حضور رأی‌دهندگان، عدم حضور نمایندگان کاندیدا‌ها، لزوم رأی قومی به هم‌شهری، استقبال گسترده از فلان کاندیدا و مهندسی آرا بیان شد که هر کدام از آن موارد با دلایل قانونی و متعارف پاسخ داده‌ شد.
اجرای برنامه‌های دولت را نمی‌توان در اواخر دوره خدمت آنان مسدود کرد، در تعداد انگشت‌شماری از ۴۵ هزار صندوق اخذ رأی با کمبود تعرفه روبه‌رو شد، مسدود شدن درب‌های اخذ رأی تنها در ۲ یا ۳ حوزه انجام شد که در یکی از شعب اخذ رأی تهران با اعتراش حدود ۷۰ نفر روبه‌رو شده بود که با بازگشایی درب شعبه شاهد حضور کمتر از ۱۰ نفر به‌عنوان رأی‌نداده روبه‌رو شد، نمایندگان نفر دوم انتخابات بیشترین تعداد نماینده در محل اخذ رأی را داشتند و لزوم رأی قومی و نیز برنامه‌ریزی برای تعمیم استقبال از فلان کاندیدا و نمایانگر‌ شدن آن در صندوق رأی هم از مطالب غیر‌منطقی سیاسی بود که توسط افراد معروف بیان شد.


* حرف‌های نگفته و چشمان متعجب «ندا آقا‎سلطان»

لشکر‌کشی خیابانی از مهم‌ترین انتقادات دلسوزان سیاسی و اجتماعی بر کاندیدا‌های شکست‌خورده بود که تلخی انتخابات را برای ملت به ارمغان آورد.

وضعیت مرگ درد‌ناک «ندا آقا‌سلطان» همچنان در ابهام است و نوع فیلمبرداری از حضورش در خیابان‌ها و لحظه مرگ وی و انعکاس گسترده آن در رسانه‌های مختلف از احتمال برنامه‌ریزی‌ شدن مرگ او حکایت دارد که چشمان متعجب او در هنگام مرگ، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.
تغییر ساختار‌های قانونی و زیر‌سؤال‌ بردن نهاد‌های ناظر و کاهش اقتدار ولایت‌فقیه در دستور کار نظام استکباری و ابزار‌های آنان در جامعه قرار داشت و تأکید مقام ‌معظم رهبری بر اینکه «به هیچ قیمتی زیر‌ بار زور نمی‌رویم» و تأکید بر اجرای مُرّ قانون و لزوم بصیرت مردم و نخبگان به‌عنوان چراغ‌ راه جامعه پر‌التهاب و غبار‌آلود بود.
اقتدار و شجاعت ولی‌فقیه و تأکید ایشان بر شفافیت‌گویی و دوری از قانون‌گریزی در زمان بحرانی را در کمتر مقطعی از تاریخ می‌توان دید و رسانه‌های مختلف و اختا‌پوسی دوران حاضر را هم باید بر اهمیت این اظهارات افزود.
فتنه به معنای آزمایش و آشوب است و بصیرت نیز به معنای عمیق دیدن و توجه به ابعاد فعالیت‌ها است.


* عبرت‌های انتخابات سال ۸۸

انتخابات ریاست‌ جمهوری سال ۸۸ دارای عبرت‌ها و شاخص‌هایی است که توجه و باز‌خوانی آن ضروری است.
نمایش تصویر همسر یکی از کاندیدا‌ها در مناظرات تلویزونی، اعلام زود‌هنگام پیروزی توسط نفر دوم انتخابات، استفاده از صفت نامناسب «خس و خاشاک» در جشن پیروزی در ۲۴ خرداد ۸۸ و تعمیم آن توسط رسانه‌ها با استفاده از ابزار جنگ روانی به ۱۳ میلیون‌ رأی‌دهنده، انتشار بیانیه‌های متعدد توسط دو کاندیدا‌ی شکست‌خورده، ضعف استفاده از رسانه‌ها توسط دوستداران آرمان‌های انقلاب اسلامی و یکه‌تازی‌های رسانه‌های معاند در دوران فتنه، عدم محکوم‌ کردن و پاره‌ کردن عکس بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، عدم محکومیت بی‌ادبی به عاشورا، دعوت مردم به راهپیمایی بدون دریافت مجوز‌های لازم از طرف شکست‌خوردگان انتخابات ریاست‌ جمهوری سال ۸۸ از اشتباهاتی بود که می‌توانست با مدیریت شفاف اطلاع‌رسانی و استفاده از تاکتیک‌های اخلاقی جنگ نرم به نفع جمهوری اسلامی ایران رقم بخورد.
شفاف‌ شدن فضای سیاسی و اجتماعی بعد از فتنه ایجاد‌شده که با برنامه‌ریزی و هدایت استکبار جهانی با دست‌آویز‌ قرار‌ دادن برخی از چهره‌های دارای وجهه انقلابی انجام شد، موجب شد تا ابعاد مختلف اعتراض‌ها و عمق ‌دشمنی دشمنان و لزوم تجدید‌ نظر‌ قرار گرفتن برخی رفتار‌های نخبگان برای همگان مشخص شود.


منابع:
* سایت وزارت کشور
* بررسی آماری ۹ دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران خبرگزاری فرارو
* صراط‌نیوز
* همشهری‌آنلاین
*متن قانون انتخابات ریاست جمهوری
*هفته‌نامه شما
*وب‌گاه رسمی شورای نگهبان

نویسنده : عمران اکبرنژاد
منبع : اخبار سوادکوه
دیدگاه شما در مورد : فتنه و بصیرت در غبار جنگ نرم‌ رسانه‌ای

فتنه و بصیرت در غبار جنگ نرم‌ رسانه‌ای

  • پربازدیدترین ها