یکشنبه 31 تیر 1397 05:22:53

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 44419

تاریخ انتشار : 23/09/1395 - 08:15

بسته سلامت

در صورت بروز علائم سرماخوردگی از دست دادن و روبوسی با دیگران خودداری کنید/ لطفا دیگران را مریض نکنید

در حالت بروز آنفلانزا باید دارو استفاده کرد و همچنین استراحت و مایعات گرم مصرف شود.

در صورت بروز علائم سرماخوردگی از دست دادن و روبوسی با دیگران خودداری کنید/ لطفا دیگران را مریض نکنید

به گزارش سوادکوه آنلاین، به نقل از بلاغ، میزان ابتلاء به بیماری‌ها بویژه سرماخوردگی معمولاً در بین دو فصل گرما و سرما، در پائیز افزایش می یابد و خیل عظیم جامعه را درگیر خود می سازد. بدین جهت، شناخت مردم از نوع بیماریها و زمینه مبتلاء شدن به این بیماریها، موجب کاهش ابتلاء به این بیماریها می شود. از این رو، در این بخش بیماری آنفلانزا، به عنوان یک بیماری فراگیر معرفی می شود تا آگاهی لازم را در اختیار مردم قرار دهد. 

ویروس آنفلانزا هربار نوع جدیدی از آن شیوع پیدا می‌کند و استفاده از واکسن‌های آنفولانزا صد در صد مصونیت ایجاد نمی‌کند. 

از جمله مهم ترین بیماری‌های مهم فصل زمستان سرماخوردگی است که این بیماری با نام‌های نازوفارنژیت، رینوفارنژی و زکام‌حاد نیز شناخته می‌شود، بیماری واگیردار مربوط به دستگاه تنفسی فوقانی است که عمدتاً بینی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. سرماخوردگی معمولاً با خستگی، احساس سرما، عطسه و سردرد آغاز می‌شود و با علائمی همچون سرفه، گلودرد، آبریزش بینی و تب ادامه می‌یابد و معمولاً هفت تا ده روز بعد برطرف می‌شود. 

ویروس‌های عامل بیماری می‌توانند تا مدت زمانی طولانی که برای راینو ویروس تا بیش از ۱۸ ساعت در محیط زنده بمانند و از طریق محل عفونت یعنی دستان به چشمان و بینی منتقل شوند و در برخی موارد ویروس از طریق عطسه، سرفه و تماس با افراد یا اشیاء آلوده قابل انتقال به بدن است.  

برخی معتقدند که در معرض سرما قرار گرفتن باعث سرماخوردگی می‌شود و همین موجب شده که این نام را برای بیماری انتخاب کنند که البته این مطلب به اثبات نرسیده و رد شده است. 

عفونت دستگاه تنفسی فوقانی بر اساس قسمت‌هایی از بدن که بیشتر دچار عفونت می‌شوند، دسته‌بندی شده که سرماخوردگی عمدتاً بینی، سینوس‌ها، گلو و همچنین یک یا هر دو چشم را با التهاب ملتحمه تحت تأثیر قرار می‌دهد. 

گرچه ارتباط مستقیمی میان مصرف میوه‌ها و سبزیجات و کاهش ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا وجود ندارد، اما توصیه همیشگی این است که به حد کافی از آنها در هر وعده غذایی استفاده شود تا حداقل روزی پنج سهم میوه و سبزی دریافت کنند. 

مهم‌ترین علت را باید مقدار بالای آنتی‌اکسیدان‌های موجود در میوه‌ها و سبزیجات است که با رادیکال های آزاد مقابله می‌کند و در نتیجه سیستم ایمنی را تقویت می‌کنند. 

میوه‌ها و سبزیجات با رنگ‌های مختلف و ویتامین‌های متفاوتی نیز دارند و از بین سبزیجات باید به تاثیر بسیار مثبت انواع قارچ ها، سیر، موسیر و پیاز اشاره کرد چرا که سیستم دفاع را تقویت کرده و با عفونت‌ها مقابله می‌کنند. 

مصطفی جوانیان متخصص بیماریهای عفونی درباره آنفلونزای فصلی و آنفلونزای پرندگان، در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما، گفت: هرساله با شروع فصل سرما شیوع عفونتهای تنفسی ویروسی افزایش می یابد و بیشتر این ویروس‌ها موجب علائم تنفسی فوقانی مانند عطسه، گلودرد، آبریزش بینی و تعداد کمی از آنها نیز موجب درگیری ریوی می‌شوند. 

وی افزود: ویروس آنفلونزا از جمله ویروس‌هایی که توانایی درگیری راه‌های هوایی تحتانی را داشته و به همین دلیل از اهمیت بیشتری برخوردار است. 

متخصص بیماری‌های عفونی درباره آنفلونزای فصلی و آنفلونزای پرندگان با بیان اینکه این ویروس انواع مختلفی دارد و تقریبا اکثر پستانداران و پرندگان را می تواند آلوده کند، تصریح کرد: معمولا ویروس آنفلونزا پرندگان به انسان منتقل نمی‌شود اما در سال‌های اخیر نخستین بار ویروسی در پرندگان دیده شده که توانایی انتقال به انسان را دارد. 

جوانیان گفت: این ویروس در صورت بروز در مرغان تلفات زیادی را ایجاد می کند اما در اردک و غاز و همچنین این دسته از پرندگان می‌توانند بدون آنکه علامتی داشته باشند به عنوان ناقل ویروس عمل کنند. 

عضو کمیته کشوری آنفلونزا، یادآور شد: از آنجائیکه سالانه تعداد زیادی از پرندگان وحشی مانند مرعابی و اردک وحشی به منطقه مازندران مهاجرت می‌کنند تماس با این پرندگان می‌تواند موجب انتقال این ویروس به انسان شود. 

وی درباره راه‌های پیشگیری از ابتلا به آنفلونزای فصلی و انفلونزای پرندگان، توصیه کرد: دست‌هایتان مرتب شستشو داده و دهانتان را در هنگام عطسه با دستمال یا آستین بپوشانید. 

جوانیان، افزود: در صورت بروز علائم سرماخوردگی از دست دادن و روبوسی با دیگران خودداری کنید. 

وی تصریح کرد: در هنگام تکه کردن و طبخ ماکیان از دستکش استفاده شده و بلافاصله بعد از خارج کردن دستکش ،دستها شستشو شود.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی بابل، تأکید کرد: از ذبح و طبخ پرندگان بیمار جدا خودداری شده و در صورت بروز مرگ و میر در پرندگان به دامپزشکی اطلاع داده شود. 

این استاد دانشگاه، یادآور شد: آنفلونزای فصلی واکسن دارد که باید به صورت سالانه تزریق می‌شود و تجویز آن برای سالمندان، کودکان، مبتلایان به بیماریهای مزمن تنفسی، قلبی، کلیوی، کبدی و دریافت کنندگان داروهای سرکوب کننده سیسیتم ایمنی  و همچنین پرسنل بهداشتی توصیه می‌شود. 

کارشناس فوریت‌های پزشکی استان مازندران در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما، درباره اقدامات اورژانسی در صورت بروز سرماخوردگی، گفت: سرما خوردگی در حالت ساده با علائم آبریزش بینی همراه است که استفاده از قرص‌های سرماخوردگی و مایعات گرم می‌تواند برای کاهش اثرات آن مؤثر باشد. 

ذکریا اشکپور، افزود: اگر سرماخوردگی با تب، گلودرد، دردهای عضلانی و استخوانی  همراه شود در این حالت به آن آنفولانزا می‌نامند که نیاز به اقدامات شدیدتر است.

وی تصریح کرد: در حالت بروز آنفلانزا باید دارو استفاده کرد و همچنین استراحت و مایعات گرم مصرف شود. 

اشکپور با بیان اینکه متاسفانه ویرس‌های آنفولانزا تعداش زیاد است، گفت: ویروس آنفلانزا هربار ممکن است نوع جدیدی از آن شیوع پیدا کند بنابراین استفاده از واکسن‌های آنفولانزا صد در صد مصونیت ایجاد نمی‌کند چرا که اگر ویروس با شکل جدیدش ظاهر شود بار دیگر فرد را مبتلا می‌کند. 

کارشناس فوریت‌های پزشکی استان مازندران، با اشاره به اینکه ویروس سرماخوردگی از طریق ترشحاتی مثل عطسه و سرفه هم در هوا پخش می‌شود، افزود: فرد مبتلا به سرماخوردگی باید هنگام عطسه یا سرفه با دستمالی جلوی پخش شدن ذرات را بگیرد و سپس آن دستمال را داخل نایلونی قرار داده و در سطل آشغال بیندازد. 

این کارشناس، درباره راه‌های پیشگیری از سرماخوردگی، توصیه کرد: استفاده از واکسن،مراقبت و دور بودن از افراد مبتلا، رعایت نظافت و شستشوی دست‌ها می‌تواند تا حدودی از بروز سرماخوردگی جلوگیری کند. 
 
به گزارش بلاغ، در هنگام سرماخوردگی مهم‌ترین راه‌های پیشگیری عبارتند از: شستن دست‌ها، لمس نکردن چشم‌ها، بینی یا دهان با دستان نشسته و دور ماندن از افراد بیمار است و ماسک صورت هم می‌تواند برای پیشگیری از این بیماری مناسب باشد.دیدگاه شما در مورد : در صورت بروز علائم سرماخوردگی از دست دادن و روبوسی با دیگران خودداری کنید/ لطفا دیگران را مریض نکنید

در صورت بروز علائم سرماخوردگی از دست دادن و روبوسی با دیگران خودداری کنید/ لطفا دیگران را مریض نکنید