شنبه 30 تیر 1397 23:47:03

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 44320

تاریخ انتشار : 16/09/1395 - 07:04

16 آذر و رسالت امروز جنبش دانشجویی

برجسته کردن گفتمان عدالت‌طلبانه و عمل تحت آرمان‌های انقلاب اسلامی/ تشکل‌های یک‌بار مصرف آفت جنبش دانشجویی

امروز رسالت جنبش دانشجویی در ورای برجسته کردن گفتمان عدالت‌طلبانه و عمل کردن تحت آرمان‌های انقلاب اسلامی تحقق می‌یابد.

برجسته کردن گفتمان عدالت‌طلبانه و عمل تحت آرمان‌های انقلاب اسلامی/ تشکل‌های یک‌بار مصرف آفت جنبش دانشجویی

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از بلاغ، گفتمان «عدالت و پیشرفت» با تأکید بر «عدالت‌خواهی» به مثابه مهم‌ترین گفتمان انقلاب اسلامی همواره از سوی رهبر معظم انقلاب در تخاطب با لایه‌های گوناگون سیاسی و اجتماعی به ویژه مسؤولان سه قوه، نخبگان، دانشگاهیان، روحانیّون و ... مطرح شده است. مخاطبانی که البته هر کدام به نسبت شأن و جایگاه خود وظایف و مسؤولیت‌های متفاوتی در برآوردن اهداف این مطالبه‌ رهبری بر ذمه دارند.

در این میان دانشگاه و جنبش دانشجویی اصیل به دلیل برخورداری از شاخص‌های ذاتی و ممتاز خود (جوانی، برآمدن از حوزه‌های علمی، آکادمیک و استقلال از جریان‌های حزبی و جناحی) و گستردگی و تأثیرگذاری اجتماعی آن، افزون بر پیشتازی و پرچم‌داری گفتمان عدالت‌خواهی، تاکنون در خرده گفتمان‌های دیگری هم‌چون «نهضت نرم افزاری و بومی سازی علم»، «برپایی کرسی‌های نظریّه‌پردازی، آزاداندیشی، نقد و نوآوری»، «نخبه پروری» و «مقابله با جنگ نرم دشمن» به اقتضای شرایط و الزامات خاص، مخاطب اصلی مطالبات و فرمایشات ایشان بوده است. 

جریانات غربگرا به دنبال دور کردن جنبش دانشجویی از اهداف و آرمان‌های استراتژیک خود هستند 

مرتضی منتظری عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد با اشاره به فلسفه نام‌گذاری روز دانشجو گفت: در 16 آذر 1332 تقریبا چهار ماه پس از کودتای آمریکایی - انگلیسی 28 مرداد و سرنگونی دولت دکتر محمّد مصدق، سه دانشجوی آزادی‌خواه و مخالف سیاست‌های استعماری انگلیس و آمریکا، به دلیل اعتراض به دیدار ریچارد نیکسون معاون رییس جمهوری وقت آمریکا و همچنین مخالفت با از سرگیری روابط ایران با انگلستان، مظلومانه توسط ماموران رژیم کودتا و وابسته پهلوی به شهادت رسیدند. 

وی ادامه داد: متاسفانه در این روز تاریخی، نیروهای امنیتی در دانشکده فنی دانشگاه تهران با شلیک تیر، موجب شهادت جانسوز سه دانشجوی این دانشکده به نام های احمد قندچی، آذر (مهدی) شریعت ‌رضوی و مصطفی بزرگ‌نیا و مجروح شدن گروهی دیگر از دانشجویان شدند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه روز دانشجو، روز عدالت‌خواهی و استعمارستیزی جنبش دانشجویی در ایران است، تصریح کرد: مطالبه‌گری، عدالتخواهی و استکبارستیزی سه مولفه اصلی و وظیفه ذاتی جنبش دانشجویی است و جنبش دانشجویی با این سه نام گره خورده است. 

منتظری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه امروز جنبش دانشجویی پس از فراز و فرودهای فراوان در شرایط حساسی قرار دارد، خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی برخی جریانات غربگرا به دنبال دور کردن جنبش دانشجویی از اهداف و آرمان‌های استراتژیک خود یعنی تحقق عدالت و مطالبه‌گری و استکبارستیزی هستند و می‌خواهند از آن به عنوان ابزار و اهرم فشاری در مقابل حرکت های روشنگرانه استفاده کنند.

وی تاکید کرد: برخی جریانات وابسته که روشنگری و بیداری دانشجو موجب به خطر انداختن موجودیت آنها می‌شود، می‌کوشند تا درک و هوشیاری دانشجویان را تحت‌الشعاع شعارها و رفتارهای هیجانی و عاطفی قرار دهند و نقش و جایگاه دانشجو و دانشگاه و جنبش‌های دانشجویی را تنزل بخشند. 

این استاد دانشگاه تصریح کرد: تنها راه مقابله با این جریان، هوشیاری و درک خودآگاهانه و همچنین فعالیت‌های روشنگرانه نسبت به این جریانات مخرب است.


تشکل‌های یک‌بار مصرف آفت جنبش دانشجویی

سلمان کاظمیان کارشناس ارشد علوم سیاسی با اشاره به روز دانشجو گفت: دادخواهی، عدالت و حق‌طلبی از مهم‌ترین اهداف جنبش دانشجویی است و دانشجو با توجه به اینکه می‌تواند اثرگذاری بالایی روی جامعه داشته باشد، باید با نگاه انتقادی خود پیگیر احقاق حق شود. 

وی با بیان اینکه امروز نگاه جنبش دانشجویی به واسطه دخالت‌های آشکار دولت‌ها از نگاه مطالبه‌گر و پرسشگر، بسیار دور شده است، افزود: جنبش دانشجویی باید بدون وابستگی به هر گونه جریان و حزبی، روشن و شفاف مسائل مملکت را تحلیل کند و خود مولد افکار باشد و  وابسته به جناح‌های سیاسی عمل نکند.

این کارشناس ارشد علوم سیاسی با بیان اینکه امروز برخی تشکل‌های یک‌بار مصرف و دولت‌ساخته مسیر جنبش دانشجویی را از آرمان و اهداف اصلی این جنبش منحرف کرده‌اند، خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد جنبش‌های دانشجویی از ابتدای اهداف انقلابی رو به عقب رفته‌اند چرا که ندای استکبارستیزی، مطالبه‌گری و عدالت‌طلبی دانشجویان در گذشته رسا بود اما اکنون اینگونه نیست.

وی در پایان با تأکید بر اینکه البته جریان‌های دانشجویی مراقب مسائل مختلف به منظور جلوگیری از ایجاد انحرافات هستند، یادآور شد: جریان‌های دانشجویی باید بیشتر مراقب این‌گونه مسائل که به منظور تغییر جهت جنبش دانشجویی و ایجاد انحرافات است، باشند.

در انتها باید گفت، امروز رسالت جنبش دانشجویی در ورای برجسته کردن گفتمان عدالت‌طلبانه و عمل کردن تحت آرمان‌های انقلاب اسلامی تحقق می‌یابد. 

اساساً در تمامی انقلاب‌های عصر گذار از مدرنیته به جامعه آرمانی دینی که امروز در چشم‌انداز آن قرار گرفته و در آینده بیش از امروز با آن مواجه خواهیم بود؛ به دلیل جوهر دینی انقلاب، جنبش دانشجویی به عنوان یک اهرم و بازوی مهم اجرایی و عملیاتی حرکت فراگیر دینی جامعه نقش بازی می‌کند. 

بنابراین جنبش دانشجویی در ایران امروز گفتمان عدالت‌طلبانه جنبش خود را و آرمان‌ها و اندیشه‌های خود را نه در شعارها و ایدئولوژی‌های عصر روشن‌گری و سکولاریسم بلکه در چشم‌انداز معنوی تفکراسلامی جست‌وجو می‌نماید.

به نظر می‌رسد، بهترین و ضروری‌ترین نیاز و خدمت به جنبش دانشجویی، ارائه ارزیابی خودآگاهانه و واقعی از جایگاه و پایگاه آن و نیز شفاف‌سازی گفتمان و شعارهای محوری‌ای است که این جنبش باید ارائه کند و ذیل آن متشکل گردد. به ویژه جنبش دانشجویی ایران که در شرایط کنونی در معرض توطئه‌های متنوع و گسترده و بسیار پیچیده برخی جریان‌ها که قصد ایجاد بحران تئوریک و استراتژیک در هویت و تمامیت آن را دارند قرار گرفته؛ باید به این دو نکته مهم و محوری که گفته شد توجه جدی مبذول نماید.

پیوستگی دو ویژگی یاد شده، به گونه‌ای است که کم‌توجهی به یک وجه یا رکن، می‌تواند مسیر انحرافی‌ای بگشاید که فرصت‌طلبان در آن جایی برای ترکتازی بیابند. البته تجربه تاکنونی جنبش دانشجویی ایران، حکایت‌گر حفظ هوشیاری‌ها و جهت تقویت حرکت اصیل به سوی کمال بوده است و قطعا از این پس نیز بر این مدار تداوم و بسط می‌یابد.دیدگاه شما در مورد : برجسته کردن گفتمان عدالت‌طلبانه و عمل تحت آرمان‌های انقلاب اسلامی/ تشکل‌های یک‌بار مصرف آفت جنبش دانشجویی

برجسته کردن گفتمان عدالت‌طلبانه و عمل تحت آرمان‌های انقلاب اسلامی/ تشکل‌های یک‌بار مصرف آفت جنبش دانشجویی