دوشنبه 01 مرداد 1397 16:30:49

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 44257

تاریخ انتشار : 11/09/1395 - 23:27

فرجام برجام...

دشمنان شاد و دوستان نگران/ حال که از تاک نشانی نمانده، دولت چه خواهد کرد؟

«تحریم‌ها، برداشته شده است»، «پول‌ها، آزاد شده است»، «روابط بانکی، برقرار است» و «سایه جنگ، برداشته شده است» این جملات و مانند آن، صحبت‌هایی است که بارها از مقامات مسئول و کارشناسان مربوطه درباره تأثیرات برجام پس از گذشت ماه‌ها از توافق آن شنیده‌ایم، اما آیا به‌راستی این‌طور است؟ آیا این‌همه گشایش و فرج خود را در زندگی مردم نشان داده است؟؟

دشمنان شاد و دوستان نگران/ حال که از تاک نشانی نمانده، دولت چه خواهد کرد؟

به گزارش سوادکوه آنلاین، در سال ۸۲ و ۸۳ دولت وقت «دولت اصلاحات» با حضور حسن روحانی (رئیس جمهور کنونی)، به‌عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی در زمینهٔ تعلیق غنی‌سازی پیش‌قدم شده و این کار را انجام داد و در قبال آن، قرار به همکاری غربی‌ها به‌خصوص اروپایی‌ها در زمینهٔ هسته‌ای با ایران بود، اما عملاً آن‌ها با بدعهدی بنا به فرمایش مقام معظم رهبری: «به ما نشان دادند که مطلقاً قابل‌اعتماد نیستند.»

در زمان توافق هسته‌ای، آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها تعهد دادند تا کارهایی را انجام دهند و در مقابل ایران نیز پایبند به اجرای مسائلی شد، ولی باز شاهد آن هستیم که عدم اجرای تعهدات آمریکایی‌ها حتی صدای اروپایی‌ها، کارشناسان بین‌المللی و داخلی‌های طرفدار آن‌ها را درآورده است و بسیاری از مقامات مسئول داخلی و کارشناسان مربوطه به هر نحوی در حال توجیه این بدعهدی‌ها و بدقولی‌ها بوده و هستند، اما کار به‌جایی رسیده است که حتی برخی مسئولان از بدقولی طرف غربی حرف می‌زنند؛ مانند «مصاحبه دکتر صالحی به تاریخ 19 تیر 95 با خبرگزاری صداوسیما» و گلایه‌های این روزهای عراقچی، سیف، ظریف و حتی رئیس جمهور.

*حال جادارد در اینجا به طرح چند سؤال پرداخته شود: آیا به‌واقع برجام باعث شد تا سایه جنگ از سر ایران برداشته شود یا قدرت نظامی بالای ارتش، سپاه، بسیج و نیروهای امنیتی ما موجب این امر شد؟

*آیا به‌واقع برجام توانسته است پول‌های بلوکه‌شده ما را آزاد کند؟ یا برعکس در زمان حضور دکتر ظریف وزیر محترم امور خارجه کشورمان در آمریکا، آن‌ها بسیار بی‌شرمانه ۲ میلیارد دلار از پول‌های ایران را برداشت کردند؟؟ آیا این برداشت غیر از بدعهدی و زدن زیر توافق معنای دیگری دارد؟

استیون مان مسئول اجرای برجام در دولت اوباما در نشست استماع مجلس نمایندگان می‌گوید: «برجام تعهد سیاسی است که آمریکا می‌تواند بدون هیچ مشکل حقوقی، از آن کنار بکشد!! (30 می سال 2016)» این سخن تنها گوشه‌ای از ذهن خطرناک و بیمار آنان را نشان می‌دهد که همچنان رفتار کدخدا منشانه خود را حتی وقتی پای موافقت‌نامه‌ای را امضا می‌کنند هم حفظ می‌کنند!!

مسئله مهمی که دولت محترم می‌توانست در این سال‌ها بدان توجه کند، این نکته بوده است که گره زدن همه مشکلات اقتصادی کشور به تحریم و به‌تبع آن باز شدن این گره با توافق با 1+5 همانند شمشیر دو دم می‌تواند عمل کند، چراکه آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بارها عدم پایبندی به امضاهایشان را به اثبات رسانده‌اند پس بسیار بهتر بود تا با سرلوحه قرار دادن فرمایشات مقام معظم رهبری درزمینهٔ اقتصاد مقاومتی راهی برای گشایش اقتصادی در کشور می‌یافتند تا رئیس بانک مرکزی کشورمان پس از یک سال از برجام، صحبت از «تقریباً هیچ اتفاقی افتاده است» و «آمریکایی‌ها به تعهدات خود پایبند نبوده‌اند» نزند.

به‌هرحال طبق فرمایش مقام معظم رهبری «آن‌هایی که نمی‌دانستند آمریکایی‌ها به تعهداتشان پایبند نیستند نیز، باید در این مدت این موضوع را فهمیده باشند.»

طبق فرمایشات مقام معظم رهبری، حال اگر کسی همچنان خوش‌بین به آمریکایی‌ها و تعهداتشان باشد، چه می‌توان نتیجه گرفت و او را در چه گروهی جای داد؟!....

حال که رئیس جمهور جدید امریکا و کنگره آن کشور سیاست جدیدی علیه کشورمان را ییشه کردند، و تحریم ایران به مدت 10سال دیگر تمدید شد، وظیفه دولت و مجلس آنقدر روشن است که جای هیچگونه ابهامی ندارد تا دولت و به تبع آن مجلس بخواهند لیت و لعل کنند؛ که اگر دچار رخوت و سستی در درک وظیفه شده اند، می توانند از هر کودکی در کشور سئوال کنند تا وظائف شان را از زبان کودکان و نوجوانان غیور کشورمان بشنوند. 

نویسنده : جواد سلحشور

دیدگاه شما در مورد : دشمنان شاد و دوستان نگران/ حال که از تاک نشانی نمانده، دولت چه خواهد کرد؟

دشمنان شاد و دوستان نگران/ حال که از تاک نشانی نمانده، دولت چه خواهد کرد؟