پنج شنبه 30 فروردین 1397 23:43:54

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 44201

تاریخ انتشار : 10/09/1395 - 10:19

پزشکیان: عده‌ای فکر می‌کنند فراتر از قانون هستند

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: هیچ فرد و هیچ ارگانی حق ندارد خلاف قانون عمل کند و این کلام صریح امام است که می‌گوید هرکسی برخلاف قانون عمل کند برخلاف دین و اسلام عمل کرده است.

پزشکیان: عده‌ای فکر می‌کنند فراتر از قانون هستند

به گزارش سوادکوه آنلاین،مسعود پزشکیان در سخنرانی خود با موضوع «نقش قانون در نظام مردم‌سالاری دینی» که امشب در مؤسسه خیریه فتح‌المبین برگزار شد، اظهار داشت: در دوره قبلی برای نمایندگی مجلس تأکید می‌کردم که باید قانون را اجرا کنیم، اما این دوره متوجه شدیم که باید به قانون، عدالت را اضافه کرد، چراکه قانونی که عدالت نداشته باشد نمی‌تواند ماندگار شود؛ عدالت یعنی افراد براساس شایستگی‌ها و لیاقت‌ها بر سرکار بیایند نه براساس دسته، جناح و گروه‌های سیاسی.

وی با بیان اینکه اگر در قانونی اکثریت جامعه دیده نشود، آن جامعه پایدار نخواهد ماند، افزود: هدف از بعثت پیامبران برقراری عدالت و انصاف در جامعه بود و در همین راستا هم قوه قضائیه باید از نظارت بر قانون و انتقاد منصفانه استقبال کند.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی تبیین کرد: در مجلس قانون می‌نویسیم و به آن پایبند نیستیم؛ به عنوان مثال در همین مشهد سخنرانی نایب رئیس مجلس لغو می‌شود، در حالی‌ که امام رضا(ع) در هزار و چند صد سال پیش در همین شهر با کسانی که حتی دین نداشتند مذاکره و مناظره می‌کردند و نشان دادند که چگونه با مخالف باید برخورد کرد و این توهین به شهر امام رضا(ع) است که با مخالف این‌گونه برخورد می‌کنند.

پزشکیان عنوان کرد: هیچ فرد و هیچ ارگانی حق ندارد خلاف قانون عمل کند و این کلام صریح امام است که می‌گوید هرکسی برخلاف قانون عمل کند برخلاف دین و اسلام عمل کرده است.

وی توضیح داد: در اجرای قانون باید اکثریت جامعه را دید و اگر چند نفر از خواص ناراحت شوند مهم نیست و باید اکثریت را راضی کرد، چراکه پایه‌های دین عدالت و اکثریت است و این باید در قانون لحاظ شود.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید قانونی را بنویسیم که براساس حق و عدالت باشد، گفت: این رفتاری که با نایب‌رئیس مجلس در مشهد شده، غیرقابل‌تصور و هضم است و نشان از انجام رفتارهای فراقانونی است که خلاف شرع است.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی همچنین در قسمت پرسش و پاسخ در پاسخ به سکوت عارف گفت: عارف همیشه متعادل بوده، اما ممکن است دیده نشود و نباید بیشتر از توان هر فرد انتظار داشت و هر فردی یک خصلتی دارد، اما اگر ایثار و گذشت عارف نبود شرایط کنونی و همدلی لیست امید به این منوال نبود.

پزشکیان تبیین کرد: آمریکا و انگلیس می‌خواهند اختلاف و دعوا راه‌ بیندازند اما باید از اختلافاتی که باعث شکاف می‌شود پرهیز کنیم، چراکه راه‌حل آن گفت‌وگو است.

وی در مورد رفع حصر نیز خاطرنشان کرد: باید اعلام کنند علت ممنوع‌التصویری و حصر به‌ صورت قانونی چیست؟

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی در مورد طرحی که در مجلس پیگیری می‌کند، گفت: اکنون پیگیر طرح شفاف‌سازی داده‌ها هستم که اگر این طرح اجرا شود، هیچ دلالی، هیچ زیرمیزی، قاچاق و رانتی وجود نخواهد داشت.

پزشکیان با بیان اینکه در مورد FATF چیزی نمی‌داند، افزود: من دراین‌باره می‌دانستم که فقط مبدأ و مقصد حساب مشخصی شود و جزئیات آن را نمی‌دانستم، با این ‌حال گفتند فلانی بلد نیست پس چرا نایب رئیس مجلس شده است، در حالی‌ که خود آقایان بیایند و فقط واژه واژه این کلمه را معنا کنند، مشکل این است که همه فکر می‌کنند می‌توانند در مورد همه‌ چیز اظهارنظر کنند.

وی با اشاره به اینکه عده‌ای فکر می‌کنند فراتر از قانون هستند و مخالف قانون عمل می‌کنند، تصریح کرد: مثلاً در قانون قومیت‌ها حق‌ دارند در منطقه خودشان به زبان خود بنویسند و بخوانند؛ حال‌ آنکه با تشکیل فراکسیون قومیت در مجلس مخالفت می‌شود.

این نماینده مجلس در مورد لیست امید گفت: لیست امید ساختارمند نیست و ما برنامه مهمی برای اوضاع کشور به‌ صورت ساختارند نداشتیم، اما باید ساختارمندی در تشکل‌های اجتماعی ایجاد شود تا به‌ صورت ساختاری مشکلات کشور را بتوانیم حل کنیم.

پزشکیان در مورد نقَص سیستم دارویی کشور با اشاره به اینکه منابع مالی محدود است، افزود: پول در کشور محدود است و ما باید انتخاب کنیم که جان یک نفر مریض را نجات دهیم یا جامعه سالم را در رفاه قرار دهیم؛ این همان جبر انتخاب است، مثلاً برای بیماران هموفیلی سالانه 300 تا 400 میلیون هزینه می‌شود، در حالی‌ که آن‌ها تا آخر عمر مریض باقی می‌مانند اما اگر همین هزینه صرف خانواده‌ای سالم شود بسیار بیشتر به جامعه کمک می‌کند.

وی ادامه داد: مثلاً باید انتخاب کنیم بین دارویی که با هزینه ارزان‌تر بیماران بیشتری را تا 50 درصد درمان می‌کند و دارویی که با هزینه بیشتری بیماران کمتری را 100 درصد درمان می‌کند و این‌گونه ما مجبور به انتخاب می‌شویم.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی در پایان در مورد کمیسیون نظارت بر شورای شهرها خاطرنشان کرد: اکثر اعضای این کمیسیون جزو فراکسیون امید و دو نفر هم مستقل بودند و طبق این کمیسیونی که تشکیل شد امیدواریم با مشکلات کمتری مواجه شویم.

 


منبع : مشرق
دیدگاه شما در مورد : پزشکیان: عده‌ای فکر می‌کنند فراتر از قانون هستند

پزشکیان: عده‌ای فکر می‌کنند فراتر از قانون هستند

  • پربازدیدترین ها