پنج شنبه 30 فروردین 1397 14:15:19

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 44112

تاریخ انتشار : 08/09/1395 - 16:40

پورمختار: آقایان در مذاکرات فکر می‌کردند همه فن حریف هستند

عضو کمیسیون قضایی مجلس گفت: آنچه ما امروز در برجام با آن مواجهیم، چیزی جز وعده‌های شفاهی و عمل نشده از سوی طرف مقابل نیست.

پورمختار: آقایان در مذاکرات فکر می‌کردند همه فن حریف هستند

به گزارش سوادکوه آنلاین،محمدعلی پورمختار نماینده بهار و کبودر‌آهنگ در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه تعجیل در روند توافق هسته‌ای موجب بی‌توجهی به جزئیات آن و تحمیل خسارات به کشور شده است، گفت: اگرچه تیم مذاکره‌کننده با حسن نیت پا به میدان مذاکره گذاشت اما ما شاهد عجله در انجام توافق بودیم و همین باعث شد که همه جوانب کار ارزیابی نشود.

وی افزود: در مذاکرات صرفاً به حرف طرف مقابل و به ویژه آمریکا که قول شفاهی داده بود تحریم‌‌ها را برمی‌دارد و هیچ تحریمی اعمال نخواهد شد، اکتفا شد و تیم مذاکره کننده پذیرفت که ابتدا ایران به تعهداتش در برجام عمل کند و سپس آنها نسبت به این کار اقدام کنند.

عضو کمیسیون قضایی مجلس اظهار داشت: ما امروز شاهدیم که بنابه تأیید سازمان‌های بین‌المللی و از جمله انرژی اتمی، ایران به تمام تعهدات خود در برجام عمل کرده است اما طرف مقابل به اکثریت تعهدات خود از جمله رفع تحریم‌های بانکی و امکان جابه‌جایی پول عمل نکرده‌ است.

پورمختار خاطرنشان کرد: اعضای تیم مذاکره کننده ما به لحاظ تعداد، اندک بودند و در مقابل تیم‌های آمریکایی و اروپایی از تعداد کثیری از کارشناسان بهره می‌بردند و این باعث می‌شد آنها به صورت جزئی موضوعات را مورد بررسی قرار دهند و طبیعتاً آنها برنده مذاکره بودند. جالب اینجا است که تیم مذاکره کننده ما افتخارش این بود که با 8 یا 9 نفر در مقابل 1+5 مذاکره کرده‌ است.

وی افزود:‌ آنچه امروز ما در اختیار داریم حرف‌ها و وعده‌های شفاهی و عمل نشده‌ از طرف مقابل است.

عضو کمیسیون قضایی مجلس اظهار داشت: برجام تجربه‌ای است برای آینده که آقایان فکر نکنند همه فن‌حریف هستند و در واقع چراغ راهی برای آینده است.

پورمختار خاطرنشان کرد: من یک بار به آقای ظریف گفتم که چرا در تیم مذاکره‌کننده از حقوقدانان استفاده نمی‌کنید و وزیر امور خارجه در پاسخ گفت من خودم حقوقدان هستم و تا به این حد که نسبت به همه زوایا مطلع است، اطمینان داشت و اتفاقی که در برجام برای ما افتاد ناشی از همین نگاه‌ها بود.

وی در پایان گفت: امروز دولت و وزیر امور خارجه باید همه توان خود را برای فشار آوردن به طرف مقابل به کار گیرند تا طرف غربی را به انجام تعهداتش ملزم سازند و از ظرفیت سازمان ملل برای پیگیری این موضوع استفاده کنند.


منبع : فارس
دیدگاه شما در مورد : پورمختار: آقایان در مذاکرات فکر می‌کردند همه فن حریف هستند

پورمختار: آقایان در مذاکرات فکر می‌کردند همه فن حریف هستند

  • پربازدیدترین ها